בתיאבון: מתי יש לברך ברכת המזון?

ברכות הן חלק סטנדרטי ובלתי נפרד מאורח החיים של יהודים מאמינים, והן משתלבות בפעולות הבסיסיות ביותר בחיים של כולנו: אכילה ושתייה. שני אלה נפגשים במסגרת ברכת המזון, שמטרתה להודות על האוכל שנאכל ספציפית בארוחה שלפניה, על התזונה כולה ועל הבריאות שלכם. מהם ההבדלים בין הנוסחים שונים של ברכת המזון? מהם הכללים הבסיסיים שמרכיבים אותה? ומה עוד חשוב לדעת עליה? המשיכו לקרוא ותקבלו את כל התשובות.

ברכת המזון – ברכה בסיסית אך חשובה

בספר דברים, פרק ח', פסוק י' נכתב, "ואכלת ושבעת וברכת את ה' אלוהיך על הארץ הטובה אשר נתן לך". פסוק זה הוא הבסיס לברכת המזון, וממנו נלקחה והורחבה לאורך ההיסטוריה בהדרגה הברכה בפועל, עד שלבסוף נקבעו הנוסחים הנוכחיים. לברכה קיימים כמה נוסחים שונים, כפי שנהוג לגבי תפילות רבות ביהדות, המחולקים לפי עדות. תוכלו למצוא את כל הנוסחים של תפילת המזון באתר כיפה, כולל נוסח עדות המזרח, ברכת המזון בנוסח אשכנז, ברכת המזון בנוסח ספרד וברכת המזון נוסח בלדי (נוסח תימני).

מתי ואיפה מברכים את ברכת המזון?

בסיום כל ארוחה – וליתר דיוק תוך 72 דקות מסיום הארוחה – יש לברך את ברכת המזון, זאת בהנחה שהארוחה כללה לחם בכמות משביעה. לפי רבי עקיבא יש לברך על כל מזון שמשביע את האדם ולא רק על לחם. לפי רבן גמליאל יש לברך ברכה זו על כל מאכל ששייך לשבעת המינים. לגבי המונח "כמות משביעה", מקובל לתאר זאת ככמות שהיא כזית, כאשר במקור הכוונה הייתה לכמות של זית אחד בודד. בנוגע לסוג הלחם הכלל קובע שהלחם צריך להיות עשוי מאחד או יותר מהחומרים הבאים: חיטה, שעורה, שיפון, כוסמת או שיבולת שועל. ברכת המזון צריכה להתקיים לא רק במסגרת זמן מסוימת אלא גם במסגרת אותו המקום שבו התקיימה הארוחה. היא יכולה להיאמר גם תוך כדי נסיעה ברכב כאשר הארוחה מתקיימת במהלכה, למשל אם אתם אוכלים בדרך ללימודים או בדרך לבקר חברים. החובה לברך מוטלת על כולם – גם אם מדובר בילדים שאינם בני מצווה.

 

 

שלבים מקדימים ומבנה הברכה

לפני אמירת ברכת המזון נוהגים ליטול ידיים, ואם יש בסעודה לכל הפחות 3 גברים בני מצווה, יש לבצע זימון. הזימון הוא אמירת המשפט "נברך (את) שאכלנו משלו", משפט שעליו יש להשיב "ברוך שאכלנו משלו ובטובו חיינו". ברכת המזון בצורתה המקובלת כיום מורכבת מארבעה חלקים:

  • ברכת הזן את הכול: ברכה לאל על כך שכל המזון שאנו מקבלים מגיע ממנו.
  • ברכת הארץ: תפילת ברכת הארץ היא תפילת הודיה לאל על שנתן את ארץ ישראל לעם היהודי, וכן על התורה, על מצוות התורה ועל מצוות ברית המילה באופן ספציפי.
  • ברכת בונה ירושלים: תפילה שעוסקת בפנייה לאל להשיב את המלכות ואת בית המקדש.
  • ברכת הטוב והמיטיב: ברכה עתיקה שנוצרה בעקבות מרד בר כוכבא, ובה מודים לאל על טובו כלפי עם ישראל.

תוספות שונות לברכת המזון

קיימים מקרים שונים שסבם יש להוסיף לברכת המזון ברכות מיוחדות וספציפיות, והינה כמה דוגמאות:

  • בחנוכה ובפורים: מוסיפים תוספת בשם "על הניסים".
  • בראש חודש, ראש השנה, פסח, סוכות, שבועות ושמחת תורה: מוסיפים לברכת בונה ירושלים שהזכרנו קודם את תפילת יעלה ויבוא. יש שגם מברכים בהזדמנות זו "בורא פרי הגפן" ושותים יין. במהלך ליל הסדר, למשל, ברכת המזון משתלבת כבר בקריאת ההגדה עצמה לאחר הסעודה החגיגית.
  • לאחר ברכת המזון: יש שאומרים לאחר הברכה כמה בקשות, והמכנה המשותף הוא שכולן מתחילות במילה "הרחמן".

לסיכום

תהיה מידת העמקתכם ביהדות ככל שתהיה, אם אתם יהודים מאמינים אתם אמורים לכל הפחות להכיר את ברכת המזון, ולפי בחירתכם גם להשתמש בה ולהתמיד לומר אותה בזמנים המתאימים. ברכת המזון היא חלק בלתי נפרד מהמסורת היהודית ומהתרבות של העם היהודי והיא נאמרת במשך דורות רבים לאורך ההיסטוריה, ומכאן חשיבותה הגבוהה ביהדות.

שאלות? אנחנו כאן לענות

מאמרים נוספים באותו נושא

נגישות