פינוי בינוי בחדרה: הכול על התחדשות עירונית בעיר!

בתור אחת הערים הבולטות במחוז חיפה, חדרה עברה עם השנים שינויים רבים והתרחבות טבעית גדולה. עם זאת, בניינים ישנים נותרו על כנם ועברו עם השנים תהליך התיישנות ובלאי טבעי. בניינים אלה בנויים בסטנדרטים ישנים ופעמים רבות, בשכונות עם תשתיות שגם הן מיושנות. במסגרת תוכניות ההתחדשות העירונית בעיר ובעיקר בגישת פינוי בינוי, מתכוונים לתת לכך מענה באופנים שונים. עבור אילו מקומות יש תוכניות מסוג זה בחדרה? כיצד אותם אזורים אמורים להשתנות? זו היא סקירה קצרה שתסביר.

התחדשות עירונית – גם בחדרה

התחדשות עירונית מתבטאת לרוב בהקמת בניינים רבי קומות, במקום בתים פרטיים או בתים משותפים שהתיישנו. זהו הליך מוכר, שרואים לא מעט ברחבי הארץ בשנים האחרונות. תוכלו לקרוא מידע מלא על פינוי בינוי ספציפית בחדרה, באתר מגדילים. מייד גם נביא כמה דוגמאות לכך. כללית, ניתן לומר ששינויים מסוג זה אינם מהירים או קלים. כמו כן, ההתחדשות העירונית לרוב מעלה את רמת הצפיפות באזור מוגדר. עם זאת, המבנים החדשים אמורים להיות מודרניים וטובים יותר. בנוסף, במהלך השינויים נהוג לשדרג גם את התשתיות באזור כולו.

פינוי בינוי – תזכורת קצרה

פינוי בינוי הוא מונח שכולנו שמענו עליו כמובן בשנים האחרונות ולא מעט. זו היא אחת הגישות המעשיות של מימוש תהליכי התחדשות עירונית. במקרה של פינוי בינוי, מדובר על תהליך של הריסת מבנה ישן ובמקומו, הקמת מבנה חדש. במסגרת תוכניות התחדשות עירונית בארץ וגם בחדרה, בשכונות רבות מתוכננים תהליכי התחדשות מסוג פינוי בינוי.

 

 

היכן זה מיושם בחדרה?

בעיר חדרה יש כמה מתחמים שמיועדים לעבור תהליכים מסוג פינוי בינוי, בהם

  • מתחם לב העיר חדרה – מתחם שבין רחוב הנשיא בצפון, רחוב ביאליק בדרום, ירושלים / יצחק רבין במזרח ותחנת הרכבת במערב. זהו שטח של כ-1,700 דונם, שבו אמורים להוסיף 11,000 יחידות דיור, למטרות מגוונות. זאת, כולל מגורים ומסחר, כ-220,000 מ"ר לשטחי תעסוקה ועוד 55,000 מ"ר לשטחי ציבור.
  • שכונת בית"ר סלע – ברחובות דוד שמעוני ויחיעם אמור להיות שילוב מיוחד, של פינוי בינוי וקרקע משלימה מהמדינה. במסגרת התכנון, מדובר על הריסת 197 יחידות דיור קיימות והקמת 1,450 יחידות חדשות.
  • מתחם הפיאצה – בין רחובות הנשיא, הרצל, רוטשילד והרברט סמואל אמורים להקים כ-1,400 יחידות דיור חדשות במקום ישנות. זאת, למטרות מגוונות, כולל מגורים, מסחר ותעסוקה.
  • מתחם השוק – בין הרחובות אחד העם, רוטשילד, הרברט סמואל והגיבורים, מקודם אזור פינוי בינוי בולט נוסף. במקום המבנים הישנים במתחם זה, אמורות להיות מוקמות 700 יחידות חדשות וגם שוק עירוני חדש, אשר יחליף את השוק הקיים.
  • בשכונת גבעת אולגה – ממערב לרחוב אלי כהן מתוכננת הריסת 221 יחידות דיור והקמת 1,000 יחידות מגורים חדשות. כמו כן, מתוכננים לאזור זה מבני ציבור, מסחר ותעסוקה ושטח פתוח. ברחובות חזון איש, התנאים, החלוץ ומלכי ישראל, יהרסו 11 בניינים ובמקומם יוקמו 8 מבנים חדשים, כולל 1,000 יחידות דיור, מסחר ומבני ציבור.
  • שכונת גני אלון – כאן התכנית כוללת הריסה של 260 יחידות דיור ב-13 בנייני מגורים קיימים. במקומן אמורים להקים 1,250 יחידות דיור חדשות, לשימוש עבור מגורים, מסחר ותעסוקה.

לסיכום

בניינים אמורים לעמוד בלא מעט לחצים ותנאים שוחקים, על פני שנים רבות. בכדי שהם יעשו זאת היטב, עדיף שאלה יהיו בניינים אשר בנויים עם סטנדרטים וחומרים מודרניים. תהליכי הפינוי בינוי בחדרה אמורים לקדם שינויים חשובים אלה ולשפר את איכות חיי התושבים.

שאלות? אנחנו כאן לענות

מאמרים נוספים באותו נושא

נגישות