סוגי עבירות פליליות, הענישה בגינן וחשיבות הייצוג המשפטי

עבירות פליליות הן מעשים או מחדלים אסורים, הפוגעים בערכי היסוד של החברה ומפרים את הוראות החוק הפלילי. מדובר במגוון רחב של התנהגויות פסולות, החל מעבירות קלות יחסית כמו גניבה או תקיפה ועד לעבירות חמורות ביותר כמו רצח או אונס. לעבירות הפליליות השלכות משמעותיות על עוברי החוק, החל מהליכי חקירה ומעצר, דרך העמדה לדין והרשעה ועד לעונשי מאסר ממושכים, קנסות כבדים ורישום פלילי. לכן חשוב להכיר את העבירות הפליליות המרכזיות ואת ההשלכות הנובעות מהן. במאמר זה נסקור את הגדרת המונח עבירה פלילית, נבחן סוגי עבירות פליליות שונות ונתמקד בכמה קבוצות עבירות מרכזיות שכל אזרח צריך להיות מודע להן ולהימנע מהן.

מהן עבירות פליליות?

ההגדרה של עבירה פלילית

עבירה פלילית היא מעשה או מחדל שמפר את הוראות החוק הפלילי. החוק הפלילי קובע איסורים ומגבלות שונות על התנהגויות מסוימות, במטרה להגן על הסדר הציבורי, על שלום הציבור ועל זכויות הפרט. כאשר אדם מפר הוראה מהוראות אלו, הוא עובר למעשה עבירה פלילית.

העבירות הפליליות מוגדרות בחוק העונשין ובחוקים הפליליים המיוחדים. המחוקק קבע ברחבי החקיקה הפלילית מעשים אסורים רבים ומגוונים, אשר ביצועם עלול להוביל להעמדה לדין פלילי של מבצע העבירה. עבירות אלו נחלקות לקטגוריות שונות, בהתאם לאופי המעשה, לחומרתו ולערך החברתי שנפגע כתוצאה מביצוע העבירה.

סוגי עבירות פליליות

אפשר לסווג את העבירות הפליליות בדרכים שונות. סיווג נפוץ אחד הוא לפי חומרת העבירה. החוק מבחין בין שני סוגים עיקריים – עוון ופשע. עוון הוא עבירה פלילית בדרגת חומרה בינונית, שהעונש המרבי בגינה הוא עד 3 שנות מאסר. לעומת זאת, פשע הוא עבירה חמורה יותר שדינה מעל 3 שנות מאסר. ההבדל המהותי בין סוגי העבירות אינו רק בחומרת הענישה, אלא גם בהליכים הדיוניים החלים והשלכות המעשה.

קיימות גם חלוקות נוספות לעבירות הפליליות, למשל לפי תחום העבירה, המוטיב לביצועה, הערך המוגן עליו היא מגינה ועוד. כך למשל יש עבירות אלימות, עבירות רכוש, עבירות צווארון לבן, עבירות מין, עבירות סמים וכדומה. לכל קבוצת עבירות מאפיינים ייחודיים משלה.

עבירות פליליות נפוצות

עבירות מין

עבירות מין הן קבוצה של עבירות פליליות הפוגעות בערכים של חופש מיני והגנה על שלמות הגוף. בין העבירות הנפוצות בקטגוריה זו ניתן למנות את האינוס, המעשים המגונים, ההטרדה המינית, הסרסרות, הבאת אדם לידי עיסוק בזנות ועוד. מדובר בעבירות חמורות מאוד שכרוכות בענישה מחמירה ובהשלכות קשות על המורשע.

תקיפה

עבירות התקיפה עוסקות בפגיעה בשלמות הגוף של הזולת. העבירה הבסיסית היא נגיעה בגופו של אדם ללא הסכמתו. יש נסיבות מחמירות בעבירות התקיפה, כמו תקיפה הגורמת חבלה ממשית, תקיפת קטין או חסר ישע, תקיפה בנסיבות מחמירות ועוד. עונשי המאסר בעבירות אלו משתנים בהתאם לנסיבות המעשה ולתוצאה שנגרמה ממנו.

הונאה ומרמה

עבירות ההונאה והמרמה עוסקות בעיקר בפגיעה ברכוש הזולת בדרכי תרמית ועורמה. הן כוללות בין היתר עבירות כמו קבלת דבר במרמה, זיוף, רישום כוזב במסמכי תאגיד, גניבה בידי מורשה, מרמה והפרת אמונים ועוד. עונשי המאסר גם כאן משתנים בהתאם לערך הרכוש שנגנב או הוונה.

עבירות סמים

עבירות הסמים מתייחסות לשימוש, החזקה, ייצור, ייבוא או סחר בסמים מסוכנים. העונשים בעבירות אלו חמורים מאוד ומטרתם למגר תופעות קשות כמו סחר בסמים והתמכרויות. בין העבירות הנפוצות ניתן למצוא החזקת סם, שימוש בסם, ייצור סם, ייבוא או ייצוא של סם, סחר בסמים ואחזקת מקום לשם עבירות סמים.

 

סוגי עבירות פליליות

 

עונשים על עבירות פליליות

מסגרת הענישה הקבועה בחוק

לכל עבירה פלילית מתחם ענישה ספציפי הקבוע בחוק העונשין או בחוק הרלוונטי לעבירה. את מתחם זה קובע המחוקק ונוקב לרוב בעונש מרבי, אך לעיתים גם בעונש מינימום. השיקולים שהובילו את המחוקק לקבוע מתחמי ענישה שונים לעבירות השונות נוגעים לערכים החברתיים עליהם מגינה העבירה, מידת הפגיעה בהם, תדירות ביצוע העבירה, הצורך בהרתעת עבריינים פוטנציאליים ועוד.

שיקולי בית המשפט בגזירת הדין

במסגרת מתחם הענישה שנקבע בחוק, בית המשפט הוא שמחליט מהו העונש הספציפי שיוטל על מבצע העבירה, זאת תוך שקילת שורה ארוכה של נסיבות ושיקולים שונים. בין היתר מביא השופט בחשבון את חומרת המעשה, מידת הפגיעה שנגרמה לקורבן, הנסיבות האישיות של הנאשם, עברו הפלילי, סיכויי שיקומו, הודאה ולקיחת אחריות, התנהגות הנאשם לאחר כתב האישום, נסיבות מקלות או מחמירות, הבעת חרטה, השלכות העונש ועוד.

חשיבות הסיוע המשפטי במקרה של עבירה פלילית

ייצוג על ידי עורך דין פלילי

כאשר אדם נחשד או מואשם בביצוע עבירה פלילית חשוב מאוד שיפנה לייצוג וליווי של עורך דין פלילי. עורך דין פלילי הוא בעל הידע המקצועי, הכלים והניסיון הנדרשים כדי לסייע לחשוד או נאשם להתמודד עם ההליך הפלילי בצורה המיטבית. העורך דין ינתח את חומרי החקירה, יגבש קו הגנה, ינסה למזער את הפגיעה בחשוד, ישאף לסגירת התיק מוקדם ככל האפשר ואם צריך – יטען טענות הגנה מתאימות בבית המשפט.

ליווי וייעוץ משפטי לאורך ההליך הפלילי

בשלב החקירה המשטרתית

כבר בשלב החקירה במשטרה רצוי וחשוב שתהיה לחשוד נגישות לעורך דין. אם אתם עצורים באזור השרון הצפוני, אנחנו ממליצים לכם להתייעץ עם עורך דין פלילי בחדרה שיסייע לכם. תפקידו של עורך הדין לייעץ לחשוד כיצד לנהוג, ללוות אותו בחקירות ולאפשר לו למצות את זכויותיו. לא פעם, התערבות מוקדמת של עורך דין יכולה לשנות באופן דרמטי את מהלך החקירה, להביא לסגירת התיק או לשיפור ניכר בעמדת החשוד.

בשלב כתב האישום וההליך המשפטי

אם מוגש כתב אישום נגד החשוד, ההליכים עוברים לבית המשפט. בשלב זה נודעת חשיבות מכרעת לייצוג משפטי הולם. עורך הדין ינסה לאתר פגמים בראיות, לטעון לזיכוי או להביא להסדר מקל בעונש. במידת הצורך הוא יזמן עדים לטובת ההגנה או ישכנע את בית המשפט לנקוט בענישה מתונה ומידתית.

לסיכום

עבירות פליליות הן קשת רחבה של מעשים ומחדלים אסורים הפוגעים בערכי היסוד של החברה. סוגי העבירות הפליליות נחלקות לקטגוריות שונות, כאשר לכל עבירה מאפיינים משלה ומתחם ענישה ספציפי. כל אזרח נדרש להכיר את רשימת העבירות העיקריות, להבין את חומרתן, ולהיזהר מלעבור על החוק. במקביל חשוב לזכור שאדם הנחשד או מואשם בעבירה פלילית זכאי לקבל סיוע וייצוג משפטי הולם. עורך דין פלילי מיומן יכול לסייע לאורך ההליך הפלילי החל משלב החקירה, דרך ההליכים המקדמיים, ועד להכרעת הדין והטיעונים לעונש, ובכך להבטיח שזכויות החשוד או הנאשם יישמרו והתוצאה תהיה הטובה ביותר האפשרית בנסיבות העניין.

שאלות? אנחנו כאן לענות

מאמרים נוספים באותו נושא

נגישות