ספרי חוק לישראל: כל מה שצריך לדעת

חודש הספר כבר כאן, וזו הזדמנויות נהדרת להעשיר את ארון הספרים שלכם באחד הספרים היסודיים ביותר בארון הספרים היהודי – חוק לישראל. אז לפני שאתם רוכשים אותם, בואו וקראו כל מה שצריך לדעת על סדרת ספרי הלימוד היומי המבוססים על תורת האר"י הקדוש.

"חוק לישראל": סדרת הספרים שכל יהודי צריך להכיר

חוק לישראל, הידוע בפי יודעי דבר כ-"חֹק" הוא חיבור יוצא דופן של טקסטים יהודיים ממגוון מקורות, המיועד ללימוד יומי. ה-"חק" מציג בפני הלומד אוסף מקיף של חוכמה וידע שלא יסולא בפז. ספרי חוק לישראל מיועדים לכל יהודי אשר מבקש להעמיק את הבנתו במסורות והתורות של העם היהודי.

סדרת ספרי חוק לישראל יוצאת לאור, בדרך כלל, בחלוקה לחמישה כרכים אותם תוכלו לרכוש בהזמנה באתר אוצר הספרים. חמשת כרכי חוק לישראל מקבילים לחמשת חומשי תורה. ספרי "חק" משמשים כעוגן רוחני בחיי היומיום עבור רבים, בהתאם לתורת הסוד של האר"י הקדוש.

מקורות "חוק לישראל" – מהאר"י הקדוש ועד החיד"א

היסוד ליצירת ספרי "חוק לישראל" נמצא בספר "פרי עץ החיים" של רבי חיים ויטאל, תלמידו המובהק של האר"י הקדוש. בפרק "שער הנהגת לימוד" בספר "פרי עץ החיים" מספר רבי חיים ויטל על סדר הלימוד של רבי יצחק בן שלמה לוריא – האר"י הקדוש, שעד היום נחשפות תגליות מחייו. הגישה השיטתית ללמידה, המבוססת על מנהגי האר"י, כוללת לימוד קטעים יומיומיים מטקסטים יהודיים שונים. מסגרת זו משמשת בסיס למבנה ולתוכן המצויים ב"חוק לישראל". שיטה זו נועדה לעמוד בדרישת ההלכה ללמוד לקבוע עיתים לתורה בכל יום.

סדר הלימוד היומי בספרי "חֹק", כוללים קריאת מסר פסוקים מכל אחד משלושת חלקי התנ"ך, לימוד פרק משנה, עיון בקטע גמרא וקריאה בקטע מספר קבלה. את קטעי המשנה חילק רבי יצחק בן ברוך, בעוד שאת קטעי הקבלה קבע המקובל רבי חיים יוסף דוד אזולאי – החיד"א.

 

 

משמעות קריאת התורה השבועית בספרי "חוק לישראל"

אחד המאפיינים הבולטים של "חוק לישראל" הוא הדגש על קריאת התורה השבועית. החיבור מחולק מתוך מחשבה ל-54 חלקים, המסמלים את 54 פרשות השבוע. כל חלק מחולק עוד יותר כך שיתאים לימות השבוע, מה שמאפשר ללומד לעסוק בפסוקים הספציפיים.

כך, יוצא אדם ידי חובת קריאת "שניים מקרא, אחד תרגום", שהייתה נהוגה בקרב יהודים במשך אלפי שנים. קריאת הפסוקים היומית כוללת עיון בתרגומים כמו תרגום אונקלוס, ובפירוש רש"י – כל יום בהתאם לחלק הנתון.

התובנות הרוחניות של זוהר ב"חוק לישראל"

בתוך דפי "חוק לישראל" ניתנת לקוראים גישה לתובנות הרוחניות העמוקות המצויות בזוהר. לימוד קבלה הוא לא עניין של מה בכך, וחשוב לעשות זאת בכובד ראש. עבור כל פרשת שבוע, בכל יום בשבוע, מצורף קטע מהזוהר שנבחר בקפידה.

הטקסט הקבלי מספק עומק נוסף ונקודות מבט מיסטיות על הנושאים והתורות המופיעים בפסוקי הקריאה היומית. קטעים אלו מהזוהר תורמים להבנה הוליסטית יותר של התורה, שכידוע – 70 פנים לה.

קריאות השבת – קטע מיוחד ב"חוק לישראל"

כשהלומד מתעמק בדפי "חוק לישראל", הוא מגיע בחלק מיוחד המוקדש לקריאה בשבת. קריאות בשבת מהוות מבחר ייחודי של טקסטים, שנועד לשפר את חווית היום הקדוש. בחלק זה של "חֹק" ניתן לגלות תובנות נוספות, תורות וקטעים מעוררי השראה, המעשירים עוד יותר את הקשר הרוחני לשמירת השבת.

סיכום

לסיכום, עכשיו כשאתם מבינים את החשיבות של ספרי "חוק לישראל" – אתם מוזמנים לרכוש אותם. קנו את חמשת ספרי "חוק לישראל", והתחילו בלימוד יומי מעמיק, מעשיר ומרתק. קריאה בספרי "חוק לישראל" אחרי תפילת שחרית – תחבר אתכם למסורת היהודית.

שאלות? אנחנו כאן לענות

מאמרים נוספים באותו נושא

נגישות