מקבלים את המלכה: כך תשמרו שבת כהלכתה

אחת המצוות החשובות ביותר ביהדות היא שמירת השבת. התורה הקדושה מצווה עלינו "שמור את יום השבת לקודשו", ונראה כי יהודים מאמינים ברחבי העולם מתייחסים ליום הזה בכבוד הראוי לו ומקפידים לשמור על השבת כהלכתה. עבור אנשים מאמינים וכאלו המעוניינים לחזור אל חיקה של הדת, שמירת השבת היא אולי האקט הראשון והחשוב ביותר שאפשר לעשות. אם גם אתם מרגישים שהגיע הזמן להתחזק ולהתקרב אל היהדות, זהו בהחלט צעד יפה ומבורך בכיוון הנכון. אז איך תעשו את זה כמו שצריך? הינה כמה דגשים שיעזרו לכם לשמור את השבת כהלכתה

הדלקת נרות שבת

אחת המצוות היפות ביותר שיש ביום השבת הוא הדלקת נרות השבת. על פי המסורת, את הפעולה הזאת עושות הנשים בבית, אבל ההלכה אומרת שגם לגברים מותר להדליק את נרות השבת אם אין אישה שתעשה זאת. כמובן שכדי להדליק נרות שבת צריך להצטייד מראש בנרות לשבת ובפמוטים. אתר מזוזה הוא הכתובת שלכם לכל תשמישי הקדושה שאתם מחפשים, החל בפמוטים לנרות השבת, דרך כיסוי לחלה וכלה בכוסות מעוטרות לקידוש. תשמישי הקדושה יעזרו לכם לשמור על השבת כהלכתה וזוהי דרך מצוינת להיכנס אל תוך העולם של שמירת השבת.

מנוחה מהעבודה

בשבת יש להימנע מכל צורת עבודה ופעילות עסקית. זהו יום שמתמקדים בו בצמיחה רוחנית, בבילוי עם המשפחה ובעיסוק בפעילויות חשובות. יש המגדילים וגם נמנעים מלדבר על עבודה במהלך השבת. זוהי הזדמנות אמתית לנשום לרווחה ולא להתעסק בעניינים של שגרת היום יום.

זמן משפחתי

שבת היא הזדמנות מצוינת לחזק את הקשרים המשפחתיים. זהו הזמן לבלות זמן איכות יחד, לחלוק ארוחה חגיגית ולהשתתף בדיונים על מסורות ועל ערכים יהודיים. אפשר בהחלט גם לתכנן פעילויות שאינן בגדר חילול שבת כמו טיול בקרבת הבית או משחקי קופסה מהנים.

 

 

השתתפות בתפילות בבית הכנסת

מומלץ מאוד להשתתף בתפילות שבת בבית הכנסת בשישי בערב ובשבת בבוקר. ההתכנסות כקהילה לתפילות ולקריאת התורה היא חלק בלתי נפרד מחוויית השבת, וזה משהו שבהחלט יכניס אתכם בצורה טובה לאווירה של שבת המלכה.

קידוש וחלה

ביום שישי בערב, ערכו את טקס הקידוש עם כוס יין או מיץ ענבים וקדשו את יום השבת. כמו כן, יש לברך את ברכת המוציא לחם מן הארץ ולעשות נטילת ידיים. זהו טקס שכדאי מאוד לחלוק עם בני המשפחה במהלך הסעודה החגיגית.

הימנעו מטכנולוגיה

התנתקו מהמכשירים האלקטרוניים והימנעו משימוש בטכנולוגיה בשבת. מעבר לעובדה ששימוש בחפצים האלו מוגדר חילול שבת, הימנעות מהם תעזור ליצור אווירה שלווה ורוחנית בבית.

הבדלה

עם צאת השבת בשעות הערב, ערכו את טקס ההבדלה לציון ההפרדה בין קודש לחול. הטקס כולל ברכות על יין, תבלינים, ברכה על האש והמאורות ועוד.

חשוב לזכור שיש מסורות ומנהגים שונים בתוך היהדות בנושא שמירת שבת. לקהילות מסוימות עשויות להיות שיטות מחמירות יחסית, בעוד שאחרות עשויות לנקוט גישה נינוחה יותר. המפתח הוא לאמץ את רוח המנוחה, ההשתקפות והחיבור עם המשפחה ועם הקדוש ברוך הוא ביום החשוב הזה.

לסיכום

שמירת שבת אינה רק עניין של שמירה על כללים ותקנות, אלא אימוץ של חוויה רוחנית וחשובה. זכרו שאתם יכולים ליצור לעצמכם את השבת המיוחדת שלכם ואפשר לאמץ את המנהגים שקרובים לליבנו ולזנוח את אלו שאנו לא מתחברים אליהם. כך או כך, שמירת השבת בכל דרך היא מעלה גדולה ביהדות וזהו בהחלט צעד מבורך אם אתם מנסים להתחזק ולהתקרב אל עולם הדת.

שאלות? אנחנו כאן לענות

מאמרים נוספים באותו נושא

נגישות