איך להקל על כאבי שלבקת חוגרת?

האם אי פעם חוויתם פריחה פתאומית וכואבת בצד אחד של הגוף, מלווה בגרד או בתחושת צריבה? אם כן, ייתכן שאתם מתמודדים עם שלבקת חוגרת, מצב שנגרם על ידי הפעלה מחדש של נגיף אבעבועות רוח, שבו חליתם בתור ילדים. הנגיף הזה מתעורר ונע לאורך מסלולי העצבים שלכם, מה שמוביל לפריחה כואבת ולשלפוחיות. מצב זה יכול להשפיע על כל מי שחלה באבעבועות רוח בילדות, במיוחד אצל אנשים מעל גיל 60 או עם מערכת חיסונית מוחלשת. הכאב יכול להיות עז ומתמשך, ולעיתים נמשך גם לאחר שהפריחה נעלמת. בואו נתעמק במה זה שלבקת חוגרת, בסימפטומים שלה ובגורמי הסיכון, ונבחן את השיטות השונות הזמינות כדי להקל על אי הנוחות שהיא מביאה.

מה זה שלבקת חוגרת?

שלבקת חוגרת מופיעה בדרך כלל כפריחה ושלפוחיות כואבות המופיעות בדרך כלל בצד אחד של הגוף. הפריחה עלולה להופיע על הפנים, על הצוואר או בפלג הגוף העליון, ולעיתים קרובות מקדימים אותה עקצוצים, גירודים או כאבים לפני שהיא מופיעה. השלפוחיות בסופו של דבר מתפוצצות, ויוצרות קרום שנושר עם הזמן. בעוד הפריחה עצמה יכולה להיות לא נעימה, הכאב הקשור בשלבקת חוגרת יכול להיות חמור ומתיש. כאב זה ידוע בשם נוירלגיה פוסט-הרפטית (PHN) כיוון שהוא נמשך גם לאחר שהפריחה עברה.

התסמינים של שלבקת חוגרת

התסמינים הראשוניים של שלבקת חוגרת יכולים לכלול חום, כאבי ראש ועייפות. תסמינים אלו מלווים בדרך כלל בגירוד, עקצוץ, או כאב חמור באזור מסוים של הגוף. בתוך כמה ימים, פריחה אדומה עם שלפוחיות מלאות נוזל מופיעה. השלפוחיות נוטות לעקוב אחר נתיב העצב והן בדרך כלל מוגבלות לצד אחד של הגוף. ככל שהזיהום מתקדם, השלפוחיות מתפוצצות ויוצרות גלדים, אשר בסופו של דבר נרפאים בתוך 2-4 שבועות.

גורמי סיכון

מספר גורמים יכולים להגדיל את הסבירות לחלות בשלבקת חוגרת. גיל הוא גורם משמעותי, שכן הסיכון לשלבקת חוגרת עולה עם הגיל, במיוחד אצל אנשים מעל גיל 60. מערכת חיסונית מוחלשת עקב מצבים כמו מחלת הסרטן או תרופות כמו סטרואידים וכימותרפיה, יכולה גם להעלות את הסיכון. נוסף על כך, אנשים שחלו באבעבועות רוח בילדים נמצאים בסיכון מכיוון שנגיף אבעבועות רוח נשאר בגופם.

 

איך להקל על כאבי שלבקת חוגרת

ניהול הכאב וטיפול בשלבקת חוגרת הם חיוניים לנוחות ולרווחה של החולים. הינה כמה שיטות יעילות להקלה על כאבי שלבקת חוגרת:

  • תרופות אנטי-ויראליות: תרופות אנטי-ויראליות מסוימות יכולות לסייע בקיצור משך התפרצות המחלה ולהפחית את חומרת התסמינים. תרופות אלה יעילות ביותר לאחר כ-72 שעות מהופעת הפריחה.
  • משככי כאבים: משככי כאבים ללא מרשם כמו פרצטמול או איבופרופן יכולים לעזור לנהל כאב קל עד בינוני. עבור כאב חמור, רופאים עשויים לרשום תרופות חזקות יותר ממשפחת האופיואידים.
  • טיפולים מקומיים: קרמים המכילים קפסאיצין או לידוקאין יכולים לספק הקלה מקומית מכאבי שלבקת חוגרת. מריחת קרמים אלה ישירות על האזור הפגוע יכולה לסייע בהפחתת אי הנוחות.
  • קורטיקוסטרואידים: במקרים מסוימים, קורטיקוסטרואידים עשויים להינתן כדי להפחית דלקות וכאבים. עם זאת, אלה משמשים בדרך כלל בשילוב עם תרופות אנטי ויראליות.
  • תרופות נוגדות פרכוסים ותרופות נוגדות דיכאון: תרופות המשמשות בדרך כלל לטיפול באפילפסיה או בדיכאון יכולות להיות יעילות בניהול כאב עצבי הקשור בשלבקת חוגרת.
  • קומפרסים קרים: קומפרסים קרים על השלפוחיות יכולים לסייע בהפחתת כאב וגירודים. שיטה זו מספקת אפקט מרגיע ויכולה לעזור למנוע מהשלפוחיות להזדהם.
  • תחליב קלמין: ניתן למרוח קרם קלמין על הפריחה כדי להקל על גירודים ועל אי נוחות. זה יוצר תחושת קירור שיכולה לספק הקלה זמנית.

מניעה

אומנם אין תרופה לשלבקת חוגרת, אך החיסון יכול להפחית באופן משמעותי את הסיכון לחלות במחלה. החיסון נגד שלבקת חוגרת, וחיסונים ככלל, המומלץ לאנשים מעל גיל 60, מסייע להגביר את החסינות ולמנוע הפעלה מחדש של נגיף אבעבועות רוח.

לסיכום

שלבקת חוגרת היא מצב כואב שיכול להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים של החולה. הכרת התסמינים, גורמי הסיכון והשיטות היעילות איך להקל על כאבי שלבקת חוגרת חיוניים לניהול מצב זה. על ידי פנייה מיידית לייעוץ רפואי ושימוש בטיפולים המתאימים, אנשים יכולים להקל על אי הנוחות הקשורה לשלבקת חוגרת ולקדם ריפוי מהיר יותר. החיסון נותר אמצעי מניעה חיוני להגנה מפני מחלה מטרידה זו.

 

 

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

שאלות? אנחנו כאן לענות

מאמרים נוספים באותו נושא

נגישות