בדרך להשכלה גבוהה: האם כדאי לעבור קורס לפני מבחני פסיכומטרי?

חולמים להיות רופאים? אולי עורכי דין או אולי מהנדסי חשמל או תוכנה? ובכן, כדי להגיע לעבודה במקצועות האלו יהיה עליכם לרכוש ידע אקדמי מתאים עם תארים מתאימים, אבל איך בכלל מגיעים למסלולי הלימודים האלו? ובכן, ברוב המכריע של המקרים יש צורך להתקבל על סמך ציון פסיכומטרי והציון במבחן הוא זה שבעצם ייקבע אם תתקבלו או לא. על כן, אחת השאלות הנפוצות ביותר של תלמידים לעתיד היא האם יש צורך בקורס מקצועי להכנה למבחן או שאפשר ללמוד לבד או אולי פשוט לגשת בלי הכנה מיוחדת. אם אתם מעוניינים להתחיל את פרק הלימודים שלכם בקרוב, זה הזמן להבין בדיוק מהו המבחן והאם אכן יש צורך להתכונן אליו.

מהו מבחן הפסיכומטרי?

המבחן הפסיכומטרי הוא סוג של בחינת מעבר וקבלה שנערכת בישראל משנת 1984 וזהו למעשה כלי המיון המרכזי של מכללות ואוניברסיטאות, מוסדות המעוניינים לקבל לשורותיהם מועמדים מתאימים בלבד שיוכלו לעמוד בדרישות ולסיים עם התואר הנכסף. מתוך כך, הבחינה בעצם יודעת לנבא בשיעורי הצלחה גבוהים את סיכויי ההצלחה של התלמידים בלימודים. המבחן בוחן את התלמידים בשלושה תחומים עיקריים עם פרק מילולי, פרק חשיבה מספרית ופרק בחינה באנגלית. אז האם קורס הכנה הוא דבר הכרחי בשלב הזה או אופציה שאפשר לוותר עליה? בואו ננסה להבין.

מבחן פסיכומטרי הוא מבחן קשה

אז כן, צריך להבין שמבחן פסיכומטרי הוא לא מבחן קל כלל ועיקר. בראש ובראשונה מדובר במבחן ארוך מאד שעושים בבת אחת ואין אפשרות להפסקות באמצע. הוא מציב בפני הנבחנים שורה של שאלות רב בררתיות מורכבות המצריכות חשיבה מהירה בשביל לענות עליהם נכונה. את העובדה צריך להכיר וחשוב להבין שאם רוצים להגיע למסלולי לימוד מבוקשים, ככל הנראה יהיה צורך במעבר של המבחן בציון גבוה יחסית.

 

 

מה קורה בקורסי הכנה?

מאז שהפך מבחן הפסיכומטרי לחלק מכריע בסיכויי הקבלה ללימודים, החלו לצוץ מגוון של קורסי הכנה שהמטרה שלהם היא להעניק לתלמידים את הכלים להתמודד עם המבחן. בקורסים השונים עוברים בפירוט על כל הפרקים, לומדים איך לענות על שאלות מסוגים שונים, מתנסים במבחנים לדוגמא בתנאים הדומים לתנאי המבחן ובעצם מתרגלים באופן אינטנסיבי את החוויה של הבחינה. ישנם קורסים פרונטליים המתקיימים במרכזים שונים ברחבי הארץ בשעות קבועות, קורסים אונליין עם שיעורי וידאו מוקלטים או שיעורים חיים בזום וקורסים משולבים המאפשרים לתלמידים להתאים לעצמם את החוויה המדויקת ביותר. במרבית המקרים כוללים הקורסים גם גישה למערכת למידה אונליין שבה אפשר לתרגל שאלות שונות, להיבחן במבחנים, לעבור על מילים באנגלית ועברית ובעצם לתרגל בכל זמן שמתאפשר.

האם אפשר לגשת למבחן בלי הכנה?

באופן כללי, זה בהחלט לא מומלץ, במיוחד אם אתם מכוונים למסלולים הנחשקים הדורשים ציון גבוה. ישנם יחידי סגולה שעבורם המבחן הוא קל וניתן לעבור אותו באופן אינטואיטיבי, אבל אלו הם מקרים נדירים בלבד. בנוסף אפשר לראות מתאם ברור בין למידה מוקדמת למבחנים לבין הצלחה וציונים גבוהים. באופן כללי אפשר לומר כי קורס הכנה מקיף ומקצועי זו הדרך הבטוחה ביותר להצלחה במבחן הפסיכומטרי.

כמה זמן לפני המבחן כדאי להתחיל ללמוד?

הזמן האידיאלי ללמידה מקיפה למבחן הוא תקופה של שלושה או ארבעה חודשים לפני מועד הבחינה. אם אתם רוצים ללכת על בטוח, כדאי להתחיל כחצי שנה לפני המבחן וזה חשוב במיוחד אם יש נושאים ספציפיים שאתם יודעים שהם קשים עבורכם.

לסיכום

אל תתפשרו על ההצלחה שלכם ובחרו בקורס הכנה מקצועי שיעלה משמעותית את סיכויי ההצלחה.

שאלות? אנחנו כאן לענות

מאמרים נוספים באותו נושא

נגישות