בדרך לשירות נחשק בצה"ל: מהי תוכנית חבצלות של חיל המודיעין?

כל מי שעומד בפני שירות בצה”ל ויש לו את המוטיבציה והרצון לשירות משמעותי, מחפש באופן טבעי מסלולי שירות מעניינים. ללא ספק, מסלול חבצלות של חיל המודיעין הוא אחד מהמסלולים המעניינים בשירות הצבאי. אם כי חשוב להדגיש מההתחלה – מעטים ביותר מתקבלים אליו. מדוע הוא כל כך אטרקטיבי? מהן דרישות הכניסה הבסיסיות? ומה עוד נדרש, בכדי להתקבל למסלול זה בפועל? מהן ההשלכות לכך עבור העתיד שמעבר לשירות הצבאי? הנה הסבר תמציתי, שיעזור לכם לעשות סדר.

להכשיר את הטובים ביותר

עם החיול לסדיר ולקראתו, מתבצעים בצה"ל מיונים למגוון יחידות. מיונים אלה, מאפשרים לצבא לקבל לאותן יחידות את מי שמתאימים להם ביותר. הם גם מאפשרים למועמדים לקבל מושג יותר מקרוב, על הכיוון שאליו הם מנסים להתקדם בשירות. אחד החילות הבולטים בצה"ל הוא חיל המודיעין. חייל זה מציע מסלולים שונים לשירות הסדיר, שאחד הבולטים שהם מכונה חבצלות. למעשה, חבצלות מוגדרת כ"תכנית דגל של חיל המודיעין" והיא מייצרת קציני מודיעין מובחרים. באמצעות התוכנית הזאת, צה"ל משלב בכל שנה חמישים חיילים וחיילות במסלול הכשרה מיוחד, לאחר מיון ארוך ומאתגר. מה שכלול במסלול זה, מאפשר להם לעבור שירות מעניין במיוחד אם כי מאתגר למדי. לאחריו, כולל תקופת הקבע, גם יוצאים לאזרחות באופן שמכין אתכם היטב להשתלבות מהירה בחיים האזרחיים. גם מבחינת פרנסה וגם מבחינת לימודי המשך אם זה הכיוון שתבחרו.

למי זה מתאים? תנאי הקבלה

לשם הקבלה למסלול זה, דרושים ציון פסיכומטרי מעל 650, פרופיל 25 לכל הפחות ודפ"ר 80. במידה ועונים על קריטריונים בסיסיים אלה, יש לעבור תחקיר בטחוני, מבחן קוגניטיבי ומבחני דינמיקה קבוצתית, ראיונות אישיים וגם מבדקי קצונה.

 

 

מה ההכשרה כוללת?

במסגרת תכנית חבצלות המגוונת, אלה האלמנטים המרכזיים בהכשרה:

  • קצונה – לאחר טירונות רגילה (03) ממשיכים למעבר קורס קצינים בבה"ד 1. הכשרה זו מספקת כמובן מיומנויות פיקוד וניהול בסיסיות. היא גם מזניקה את הדרגות לעולם הקצונה ומהווה צעד ראשון, בדרך לקריירה פיקודית.
  • קבע – בהמשך משרתים שירות קבע של 6 שנים (מעבר ל-3 שנות סדיר). במסגרת שירות מעניין זה, עוברים כדבר שבשגרה בין תפקידים שונים. כך שמובטח לכם, שמשעמם לא יהיה!
  • תואר ראשון – המסלול כולל השלמת תואר ראשון במדעי המדינה והמזרח התיכון. כמובן, הלימודים עצמם מעניינים והתואר שמקבלים שימושי, גם לאחר השירות הצבאי. ניתן לבחור ללמוד במסלול משני שהוא מדעי המחשב או מתמטיקה או כלכלה או פילוסופיה. כמובן, מדעי המחשב ופילוסופיה הם שני כיוונים שונים למדי. אפילו הפכים. רבים בוחרים במדעי המחשב או מתמטיקה, שהם קשורים יותר לכיוון הטכנולוגי של חבצלות. גם כלכלה שימושי למדי.

להגיע מוכנים

ידע הוא אחד הדברים החשובים ביותר, כאשר מעוניינים להגיע מוכנים למשימה כלשהי. אלה כמה נקודות נוספות שחשוב לדעת בהקשר תכנית חבצלות:

  • מה בפועל עושים שם? – בכל הנוגע למודיעין ויחידות מיוחדות, רב הנסתר על הגלוי. אך ידוע שבחבצלות נחשפים לשיטות איסוף מודיעיני קלאסיות של איסוף מידע תקשורתי (מכונה בשם "סיגינט"), מידע חזותי ("ויזינט") וכן מידע אנושי ("יומינט"). מעבר לכך, יש ליחידה כמובן משימות מיוחדות משלה ועבורן, גם שיטות עבודה מיוחדות שלומדים בקורס.
  • היכן משרתים? – השירות הוא בבסיסים שונים, בכל רחבי הארץ.
  • לא כולם אותו דבר – לכל חייל בחבצלות נקבע מסלול אישי.
  • המיונים מאתגרים – כפי שהבנתם, המיונים ליחידה זו מאתגרים מאוד. יש גופי הכנה לכך וחשוב לשים לב, שניתן לנסות לעבור את המיון רק פעם אחת.

לסיכום

זהו בהחלט מסלול מעניין ומספק, עבור מי שמתאימים לו ובעלי המוטיבציה לשירות מסוג זה.

שאלות? אנחנו כאן לענות

מאמרים נוספים באותו נושא

נגישות