מה זה מלכ"ר ומה המטרות של ארגון כזה?

ארגונים ללא מטרות רווח, המכונים לעתים עמותות או מלכ״רים (מוסד ללא כוונת רווח), הם סוג של ארגון הפועל למטרות שאינן רווח. בניגוד לגופים למטרות רווח שמטרתם לייצר הכנסות ורווחים ולחלק אותם בין הבעלים או בעלי המניות, ארגונים ללא מטרות רווח מונעים על ידי שליחות ורצון לשרת את טובת הציבור. הבה ננסה להבין יותר לעומק את טבעם של ארגונים ללא מטרות רווח ונדבר על מה מניע אותם, כיצד הם מתנהלים והם מכניסים כסף להמשך פעילות הארגון.

הגדרה משפטית

ארגון ללא מטרות רווח הוא ישות שהוקמה מתוך כוונה להועיל לקהילה או למען מטרה חברתית מסוימת. אלו יכולים להיות סוגים שונים של גופנים וארגונים לרבות ארגוני צדקה, קרנות, עמותות או מיזמים חברתיים. הגופים האלו מקבלים בדרך כלל מעמד של פטור ממס על ידי רשויות ממשלתיות, מה שמאפשר להם לקבל תרומות ומענקים הניתנים לניכוי מס לתורמים. מידע נוסף מקיף על מלכ״רים, אפשרויות מימון ודרכי פעולה ניתן למצוא בקישור.

מטרה ברורה וברת מדידה וביצוע

המטרה הבסיסית של ארגון ללא מטרות רווח היא לספק פתרון כלשהו לבעיה חברתית ומתן מענה לצרכים חברתיים ולטובת הכלל. הדבר הזה יכול לכלול מגוון רחב של תחומים, לרבות חינוך, שירותי בריאות, שימור הסביבה, הפחתת עוני, אמנות ותרבות, נושאים של אי שוויון וצדק חברתי ועוד. הפעילויות והתכניות של הארגון נועדו לקדם את המטרות החשובות ולהביא לשינוי הלכה למעשה.

תועלת ציבורית:

על ארגונים ללא מטרות רווח לפעול למען תועלת הציבור, אנשים יחידים או רבים, ולא ליצירת הון ורווח אישי. השירותים והתכניות המוצעות על ידי מלכ"רים קיימים כדי לענות על צרכים בלתי מסופקים, לתמוך בקבוצות מודרות, לתרום להתקדמות חברתית ולשפר את איכות החיים של האנשים שהם משרתים. למשל עמותה המפעילה בית תמחוי למען דיירים בשכונה קשת יום.

תרומות מרצון

ארגונים ללא מטרות רווח מסתמכים במידה רבה על תרומות וולונטריות מאנשים פרטיים, תאגידים, קרנות ומענקים ממשלתיים כדי לממן את פעילותם. תרומות אלו עשויות להיות תרומות כספיות לפעילות השוטפת של העמותה, סיוע בפרסום וקידום, התנדבות בעמותה וכן הלאה. למלכ"רים יש בדרך כלל אסטרטגיית מימון מגוונת לאיתור מספר מקורות תמיכה כדי להבטיח קיימות והמשכיות של כלל התכניות שלהם. חברת אטלס למשל היא עסק ייחודי המסייע לעמותות לגייס כספים דרך פלטפורמות איתור תורמים חכמות, ניהול קמפיינים והכשרות בתחום של גיוס כספים. אם אתם זקוקים לעזרה והכוונה בנושא הזה, שווה לבדוק בדיוק מה הם מציעים.

ניהול ואחריות

ארגונים ללא מטרות רווח מנוהלים על ידי מועצת מנהלים או נאמנים המפקחים על פעילות הארגון ומבטיחים עמידה בסטנדרטים משפטיים ואתיים. על המועצה מוטלת חובת נאמנות לפעול לטובת הארגון ומשימתו. מלכ"רים אחראים גם לבעלי העניין שלהם, לרבות תורמים, מוטבים והציבור הרחב. הם נדרשים לשמור על שקיפות, לדווח על מידע פיננסי ולהדגים את ההשפעה של התוכניות שלהם.

הסברה ושינוי חברתי

מלכ״רים רבים עוסקים בפעילות הסברה ויחסי ציבור כדי להשפיע על שינוי מערכתי בתחומים הקשורים למשימתם. הם עורכים מחקרים ומקדמים קמפיינים להעלאת המודעות בנושאים חשובים. מלכ"רים משמשים לעתים קרובות כקול העיקרי של קהילות מודרות ומקדמים צדק חברתי ושוויון.

שיתופי פעולה ושותפויות

ארגונים ללא מטרות רווח מכירים בכוחו של שיתוף פעולה ולעתים קרובות יוצרים שותפויות עם ארגונים אחרים, עסקים, גופים ממשלתיים, מלכ״רים אחרים בעלי מטרה דומה ובעלי עניין בקהילה. על ידי מינוף משאבים קולקטיביים, מלכ"רים יכולים להגביר את השפעתם ולעמוד ביעדים בצורה טובה יותר. מאמצים משותפים גם מטפחים חדשנות, שיתוף ידע ופיתוח פתרונות ברי קיימא בתחומים חברתיים שונים.

לסיכום –

אלו הם המאפיינים של ארגון ללא מטרות רווח ועמותת אטלס תשמח לסייע גם לכם בתפעול מלכ״רים וגיוס כספים.

שאלות? אנחנו כאן לענות

מאמרים נוספים באותו נושא

נגישות