גירושים בהסכמה עם דגש על הילדים – מדריך להורים בתהליך פרידה

גירושין הם שלב קשה וכואב בחיי זוג, אך כאשר במשוואה נכללים גם ילדים המציאות הופכת להיות מורכבת ודורשת התייחסות מיוחדת. במאמר זה נסקור את הגורמים המרכזיים שיש להתייחס אליהם בהליך גירושין בהסכמה עם ילדים – החל מגיבוש הסכמים למשמורת וחלוקת זמני שהייה ועד להתמודדות עם המצב הרגשי המורכב של כל בני המשפחה. נתייחס להשפעות על הילדים ועל השלבים שתהליך זה כולל.

מהו הסכם גירושין עם דגש על הילדים?

הסכם גירושין עם ילדים הוא מסמך משפטי המפרט את התנאים ואת ההסדרים הנוגעים לילדי בני זוג העומדים לפני פירוק התא המשפחתי. הסכם מסוג זה נועד להבטיח את טובתם ואת רווחתם של הילדים לאחר הגירושין, תוך התייחסות לכלל ההיבטים הקשורים לגידולם ולחינוכם. הסכם זה מתייחס למשמורת, לאחריות הורית, לזמני שהות, להסדרי ראייה, וכן למזונות ילדים ולחלוקת נכסים. חשוב להדגיש כי על אף שהוא מחייב הסכמה בין ההורים, מסמך זה כפוף לאישורו של בית המשפט, הבוחן את טובת הילדים בתור שיקול מרכזי.

לצורך גיבוש הסכם גירושין מיטבי ההולם את צורכי הילדים באופן ספציפי, חשוב להתייעץ עם עורך דין גירושין מומלץ בעל ניסיון וידע בתחום דיני המשפחה. עורך דין מנוסה יוכל ללוות את ההורים בתהליך, לסייע בניסוח ההסכם ולוודא שזכויות וחובות כל הצדדים מעוגנות בחוק כנדרש.

על הליך הגירושין

גירושין בהסכמה עם ילדים הוא הליך משפטי המאפשר לבני זוג להיפרד תוך הסדרת כלל ההיבטים הנוגעים לעתיד המשפחה וטובת הילדים. למרות שמדובר בהליך רצוני והסכמי, הוא דורש עמידה בשורה של תנאים וקבלת אישורים מטעם ערכאות משפט.

שלבים עיקריים בהליך גירושין בהסכמה

 1. ניסוח הסכם גירושין – הכולל את כל ההסדרים וההסכמות בנוגע לילדים.
 2. הגשת בקשה לאישור הסכם – לבית המשפט לענייני משפחה באזור המגורים.
 3. קבלת תסקיר פקיד סעד – חוות דעת מקצועית בנוגע להשפעת ההסכם על טובת הילדים.
 4. דיון והחלטה בבית המשפט – אישור או דחיית ההסכם, או מתן הוראות לתיקונו.
 5. מתן גט – לאחר אישור ההסכם על ידי בית הדין הרבני או האזרחי.

סוגיות עיקריות בהסכם גירושין בהסכמה עם ילדים

הסכם זה אמור להסדיר מגוון רחב של סוגיות הנוגעות לחייהם של הילדים לאחר פירוק התא המשפחתי. הינה כמה מהנושאים המרכזיים הדורשים התייחסות:

 • משמורת על הילדים – חלוקת האחריות ההורית והסדרי המגורים.
 • זמני שהות – היקף המפגשים והלינה אצל כל אחד מההורים.
 • מזונות ילדים – גובה הסכום שישלם ההורה הנדרש לשלם מזונות.
 • קבלת החלטות – מנגנון להכרעה בסוגיות מהותיות כחינוך ובריאות.
 • חגים וחופשות – חלוקת זמני השהות בחופשות ובאירועים מיוחדים.

במקביל כדאי להתייחס גם לעניינים נוספים כמו השתתפות בהוצאות מיוחדות, הסדרי הסעות והעברה בין ההורים ושמירה על קשר עם בני משפחה נוספים. ככל שההסכם מפורט ומקיף יותר, כך ניתן יהיה למנוע מחלוקות עתידיות סביב גידול הילדים לאחר הגירושים.

 

גירושים בהסכמה עם ילדים

 

חשיבות טובת הילדים

על פי החוק בישראל, בבסיס ההכרעה בכל עניין הנוגע לקטינים עומד עקרון טובת הילד. משמעות הדבר היא שבעת אישור הסכם גירושים בהסכמה עם ילדים, בית המשפט נדרש לבחון שההסדרים שגובשו משרתים את הצרכים ואת האינטרסים של הילדים. לכן, על ההורים העומדים לפני גירושים לגבש הסכם המתחשב ברווחת הילדים ולא רק באינטרסים האישיים שלהם. מטרת ההסכם צריכה להיות הבטחת יציבות וביטחון רגשי לילדים, תוך שימור מערכת יחסים תקינה ורציפה עם שני ההורים. בשל מורכבות וחשיבות הנושא, ייעוץ וליווי של עורך דין גירושים הם קריטיים. בעל מקצוע מנוסה יוכל לכוון את ההורים לפתרונות הוגנים ויעילים, אשר יבטיחו את טובת הילדים לצד מימוש הזכויות של ההורים.

השפעות הגירושין בהסכמה על הילדים

לגירושין יש השלכות משמעותיות על ילדים, אבל כאשר מדובר בהליך גירושין בהסכמה ניתן לצמצם חלק מההשפעות השליליות ולעזור לילדים להתמודד עם השינויים המשפחתיים יותר בקלות. כאשר ההורים מצליחים לשתף פעולה ולגבש הסכמות בנוגע לילדים, נוצרת סביבה יציבה ותומכת יותר עבורם.

גירושין בהסכמה לעומת גירושין המלווים במחלוקת

בניגוד לגירושין עוינים המלווים בקונפליקטים מתמשכים, הסכמה בין ההורים מבטיחה אווירה רגועה יותר ותחושת יציבות עבור הילדים. כמו כן, גירושין בהסכמה מאפשרים לשמר מערכת יחסים תקינה בין הילדים לשני ההורים. כאשר ההורים מצליחים לשים בצד את המחלוקות האישיות, הם יכולים להתמקד בהיותם שותפים בהורות ובגידול הילדים גם לאחר פירוק התא המשפחתי.

אתגרים נפוצים העומדים בפני ילדים להורים גרושים

על אף היתרונות הקיימים בגירושים בהסכמה עבור הילדים, עדיין מדובר בתהליך לא פשוט מבחינה רגשית ונפשית. לכן חשוב להכיר את האתגרים הנפוצים שילדים להורים גרושים עלולים להתמודד איתם:

 • געגועים ובלבול – קושי להסתגל למציאות של שני בתים ושתי מסגרות משפחתיות.
 • תחושות אשמה וכעס – תהיות האם הם אחראים לגירושים, וכעס על ההורים שלא נשארו יחד.
 • ירידה בתפקוד ובביטחון – פגיעה בדימוי העצמי, בהישגים בלימודים וביחסים החברתיים.
 • קונפליקט נאמנויות – תחושת קרע פנימי בין ההורים ורצון לרצות את שניהם.
 • קשיים כלכליים – ירידה ברמת החיים כתוצאה מפיצול משק הבית והכנסות המשפחה.

היכרות עם האתגרים הפוטנציאליים והענקת כלים להתמודדות יכולים לסייע להורים לתמוך בילדיהם בצורה מיטבית. גם בהקשר זה מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע כמו עורך דין גירושים, יועץ חינוכי או פסיכולוג ילדים, היכולים להציע דרכי פעולה להקלת ההסתגלות ולשיפור רווחתם הנפשית של הילדים.

לסיכום

המסר העיקרי הוא שהליך גירושים בהסכמה עם ילדים מהווה חלופה עדיפה לגירושים עוינים ומלאי סכסוכים. עם זאת, מדובר בתהליך מורכב הדורש מחשבה ותכנון מעמיקים, וכן קבלת ליווי וסיוע ממקורות מקצועיים שונים, על מנת להבטיח את האינטרסים של כל הצדדים המעורבים.

שאלות? אנחנו כאן לענות

מאמרים נוספים באותו נושא

נגישות