בן 15 מאחד מיישובי עמק חפר, ששיחק עם מצביע לייזר, נפגע בעינו וקיבל כווייה עד כדי שהיא העלימה לו את יכולת הראייה בעין. כך דווח ביממה האחרונה מבית החולים "הלל יפה" בחדרה, שם הוא אושפז.

מכשיר הלייזר שגרם לפגיעה

הנער הגיע בלילה שבין שישי לשבת לחדר המיון של המרכז הרפואי. "התלונה המרכזית הייתה כי הילד רואה 'אדום' בעין ימין", מסביר ד"ר מארון ח'רייש, שהיה הרופא התורן במיון עיניים שקיבל ובדק את הנער. "הוא סיפר כי שיחק עם חבריו במכשיר הפולט קרן לייזר בצבע ירוק. בשלב מסוים, המכשיר, שנקנה בחו"ל, כוון כנראה לעיניו. לדבריו, מאותו רגע התחילה ראייתו להיטשטש והוא 'ראה' כתמים אדומים בעין ימין. הוריו מיהרו איתו לחדר המיון של המרכז הרפואי "הלל יפה", שם נבדק באמצעות מכשיר מנורת סדק וצילום עיניים בשם OCT. הבדיקות איששו את האבחנה כי קיים דימום וכן קיימת פגיעה במרכז הראייה, פגיעה שנגרמה כתוצאה מכוויה עקב שימוש במכשיר הלייזר".

הנער אושפז להשגחה ולהמשך בירור ובדיקות, וכן הוחל טיפול בסטרואידים. במחלקה מקווים כי הדימום ייספג במהרה, ושהנזק הנגרם לעין אינו רב.

ד"ר ביאטריס טיאוסנו, מנהלת מחלקת העיניים של המרכז הרפואי הלל יפה: "טכנולוגיית לייזר, הינה טכנולוגיה שהסיכון שבצידה הוא כוויות. חשיפה של העין לאור משולה לחשיפה מידית מהירה וקרובה לקרני שמש, והנזק בהתאם. גם אם דרגת הלייזר במכשיר אינה גבוהה, הרי שמפגש ישיר בין האור שמפיק מצביע לייזר לבין העין גורם לכוויות. ההמלצה שלי היא  פשוט לא לעשות בזה שימוש – לא למשחק ולא לשום דבר אחר".  

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו