פגיעה בחופש העיתונות גרסת חדרה? העירייה אסרה אתמול על עיתונאים ותושבים להיכנס לחדר הישיבות של המועצה ולצפות בישיבת התקציב ובישיבה נוספת לאחריה. האיסור הגורף מנע מכתב "mynet" ומכתב "רדיו 90" להיכנס ולתעד מקרוב את הישיבה ובכך למעשה, מנע מהם לבצע את עבודתם.

חבר המועצה שי ברכה עם תושב שמנסה להכנס ללא הצלחה לישיבה
בחודשים האחרונים חלה החרפה במאבק של העירייה כנגד תושבים ועיתונאים בפרט, אשר מבקשים להיכנס לישיבות. הדבר מנובע מרצון העירייה להרחיק מהמקום עיתונאים/בלוגרים הפועלים בעיקר באינטרנט אשר העבירו על השלטון הנוכחי ביקורת רבה. בנוסף, הועלתה טענה כי חלק מהעיתונאים מפריעים למהלך הישיבה כאשר הם מסתובבים בין חברי המועצה. לטענת גורמים בעירייה, "יש כאלה שמתיימרים להיות עיתונאים אך מפרים בגסות את האתיקה העיתונאית".

-מהלך זה נחשב לגס, חריג ותמוה-
אולם, בעוד שבחודשים האחרונים כניסתם של עיתונאים התאפשרה תוך הצגת תעודת עיתונאי, אתמול גם אפשרות זו נחסמה באופן גורף לכלל האורחים כולל כאמור עיתונאים. האלטרנטיבה שהציעה העירייה היא שידור הישיבות על מסך פלזמה בלובי הכניסה לעירייה, כששלושה מאבטחים שומרים כי ההנחיה שלא להכניס אנשי לישיבה בקומה השלישית – תיאכף.
 

שקיפות

-
יש לציין כי במסגרת השקיפות ההולכת וגוברת ברחבי הארץ, יותר ויותר רשויות מצלמות את ישיבות המועצה בשידור חי אך במקביל מאפשרות לכל חפץ להיכנס ולצפות בישיבות פיזית. בחדרה החליטו לקרוא תיגר על העניין ומנעו לראשונה אולי, כניסת עיתונאים. מהלך זה נחשב לגס, חריג ותמוה, שכן באף יישוב או עיר בסביבה אין איסור שכזה (בנימינה, פרדס חנה, נתניה, אור עקיבא, זכרון יעקב, חוף הכרמל ועוד).

גורמים בעיריית חדרה סיפרו לmynet לאחר הישיבה כי על אף שלא כל העיתונאים "סוררים", מרגע קבלת ההחלטה לא היה אפשרי להכניס את חלקם, וחלק אחר להשאיר בחוץ. כך למעשה, הורדה הנחייה גורפת למאבטחים שלא להכניס אף אחד לאולם הישיבות. חברי מועצה עמם שוחחנו סרבו להתייחס לעניין. מאחורי הקלעים נודע כי גם חברי מועצה תומכים במהלך לאחר שבישיבות קודמות, לדבריהם, התרחשה התנהגות שלא הולמת מה שנגרר אף למהלומות פיזיות, בהקשר של עיתונאים ותושבים שהגיעו לישיבות.

"הישיבות לאורחים ועיתונאים והישיבות יוקרנו חי וישיר למסך טלוויזיה הנמצא בלובי של בניין העירייה"

מעיריית חדרה נמסר בתגובה: "עיתונאים הם לא מעל החוק ובטח לא מעל החובה לשמור על הסדר במהלך ישיבות מועצה. לצערנו, כמה עיתונאים הפריעו דרך קבע לניהול השוטף של ישיבות המועצה כאשר הסתובבו בחדר הישיבות והפריעו לניהול התקין של הישיבה. למרות בקשות חוזרות ונשנות להפסיק את הנוהג הפסול של הפרעה לישיבות ולאור העובדה כי הישיבות משודרות בשידור ישיר ומקצועי בדף הפייסבוק של העירייה,  הוחלט לסגור את אולם הישיבות לאורחים ועיתונאים והישיבות יוקרנו חי וישיר למסך טלוויזיה הנמצא בלובי של בניין העירייה. לא ברורה הטענה על פגיעה לכאורה בדמוקרטיה היות שבשום מקרה אסור לאורחים ועיתונאים להתערב בישיבת מועצה, אז מה מונע מהם לצפות ולהאזין לישיבה בשידור החי והישיר מבלי יכולת להפריע? השימוש במילים "פגיעה גסה", " מראית עין נוראית", הינם פופוליסטים ולא קשורים למציאות. עיריית חדרה היא מהראשונות בארץ שמשדרת את ישיבות המועצה בשידור חי וישיר וזאת בשקיפות מלאה תוך מתן אפשרות לכל תושבי העיר, כולל עיתונאים, לצפות במהלך הישיבה והתנהלותה".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו