"צ'ינמה איטליה 2018", פסטיבל הקולנוע האיטלקי בישראל, בניהולם של רוני פלוס ודני מוג'ה, יתקיים זו השנה החמישית ב-21-28 באפריל בסינמטקים ברחבי הארץ: ירושלים, תל אביב, חיפה, וימשיך גם בחודש מאי בחולון, הרצליה, ראש פינה, ושדרות. 

הפסטיבל מעניק לקהל הזדמנות להתוודע אל הקולנוע האיטלקי האיכותי העכשווי וההיסטורי ואל יצירות המופת של הקולנוע האיטלקי.

את הפסטיבל יפתח הסרט "אהבה ועולם תחתון" של האחים מאנטי. הסרט, שזכה לאחרונה בפרס "האוסקר האיטלקי", הוא סרט מוזיקלי המספר על העולם התחתון של העיר נאפולי, ומצליח להרקיד גם את האכזריים שבמאפיונרים האיטלקיים. "שיר נפוליטני" של שני האחים יוצרי הסרט הוא זה אשר פתח את "צ'ינמה איטליה" הראשון בהקרנת בכורה עולמית ונקנה עקב כך להפצה בישראל.

עוד בפסטיבל, סרטים שזכו לביקורות ותהודה באיטליה ובעולם, ביניהם: "העדינות" של הבמאי ג'אני אמיליו הוותיק ו"כל מה שתרצה" של פרנצ'סקו ברוני הצעיר עוסקים בגיל השלישי ובפער דורות. "סדר הדברים" של אנדריאה סגרה חושף מדיניות צינית שאירופה מנהלת כלפי המהגרים האפריקאים המגיעים מהדרום. עלילת הסרט "א-צ'אמברה" של הבמאי ג'ונאס קאמפיניאנו מתרחשת בקרב קהילת הצוענים, בני הרומה, של דרום המגף וחושפת את חייו של בן 14 הנאלץ לקבל את תפקיד ראש המשפחה המורחבת.

הקולנוע הנשי מיוצג על ידי "סיפורים על אהבה שלא מן העולם" של הבמאית פנצ'סקה קומנצ'יני, שנוגעת כהרגלה בשאלות של נשיות בעולם עכשווי ועוסקת בבני זוג, שבעבר היו מאוהבים, אך עבור הצד הנשי הפרידה קשה עד בלתי נסבלת, ואילו הפן הגברי במערכת היחסים חושב שצריך להיות מציאותיים ולהמשיך הלאה.

כמו כן, יציג בפסטיבל הסרט "איזי" של אנדריאה מאנייני, אשר מספק לבאי הפסטיבל את הפן ההומוריסטי עם מסע אבסורדי שלוקח את צופי הסרט עד לאוקראינה. סרט נוסף המציג במסגרת "צ'ינמה איטליה" הוא של הבמאי פאולו ג'נובזה (המוכר מסרטו "זרים מושלמים"). סרטו החדש הוא "המקום", הבוחן עד כמה רחוק יסכים ללכת האדם על מנת להגשים את מאווייו הפרטיים. סרט זה חותם את התכנית עם אבסורד ואירוניה אכזריים.

בקולנוע הקלאסי, יוצגו השנה חמישה סרטים: "גונבי האופניים", אשר זכה בפרס האוסקר לסרט הזר הטוב ביותר בשנת 1949; "גרמניה שנת אפס" של הבמאי הנודע רוברטו רוסליני, המציג את דיוקנה של גרמניה בשנים הסמוכות לנפילת המשטר הנאצי; "ללא רחמים", המספר על חייל אפרו-אמריקאי המתאהב בבחורה איטלקייה אשר הידרדרה לעולם התחתון ומוכן לסכן את חייו בשבילה; "האדמה רועדת", פורטרט סיציליאני סמי-דוקומנטרי של משפחת דייגים ענייה הנאבקת בעריצות סוחרי הדגים הסיטונאיים; "האורז המר" על זוג גנבים במנוסה, אשר מגלים כי הרכוש הגנוב מזויף. תחבולותיהם מסתיימות באופן קטלני.

בין אורחי הפסטיבל השנה: פאולו ג'נובזה (Paolo Genovese), במאי הסרט "זרים מושלמים" המציג את סרטו החדש זוכה האוסקר האיטלקי, "המקום"; אנדריאה סגרה (Andrea Segre), המגיע לישראל עם סרט פוליטי, "סדר הדברים", אשר הקרנותיו מלוות באי נחת מצד הגורמים הפוליטיים הרשמיים באירופה; ואנדריאה מאנייני (Andrea Magnani), אשר סרטו "איזי" מציג פן קליל יותר ואירוני עד מאוד של הקולנוע האיטלקי.

פסטיבל צ'ינמה איטליה 2018 - החל ב-21 ועד ה-28 באפריל בסינמטק תל אביב וירושלים ולאורך כל חודש מאי בסינמטק, חיפה, חולון, הרצליה, ראש פינה ושדרות.