המשנה לראש העיר ומחזיק תיק קשרי החוץ בעיריית חדרה, עו"ד נתן לבייב, ליווה את תיאטרון "רמבם" הקווקזי שהופיע במוסקבה וזכה להצלחה רבה.

מדובר בתיאטרון ותיק, בין היחידים בעולם שמופיעים בשפת ג'והורי, שפתם של היהודים ההרריים (יהודי קווקז). השפה הייחודית נחשבת שפה נכחדת, ובני הקהילה מנסים לשמרה בעיקר באמצעות התרבות: ספרות, שירה, וכן תיאטרון ייחודי.

לבייב עם שחקני התיאטרון מחדרה | צילום: דוברות העירייה

תיאטרון "רמבם" נקרא כך על-שם רמבם איזייב, שהיה במשך שנים רבות הבמאי הראשי. בסיס הפעילות של התיאטרון הוא בחדרה, במרכז העירוני לקהילת יוצאי קווקז המשמש את בני הקהילה למפגשי תרבות וקהילה, ושירותים עירוניים שונים.

בביקורו במוסקבה נפגש לבייב עם קונסול ישראל במוסקבה ועם ראשי הקהילה הקווקזית אשר הביעו את הערכתם לפועלו למען הקהילה ולשמירה אל המסורת. בנוסף נפגש עם ד"ר גרמן זכרייב, נשיא קרן "סטמגי" (STMEGI), קרן בינלאומית לתמיכה ביהודים הרריים, ועדכן כי ביולי השנה יופיע התיאטרון גם בדרבנט, העיר התאומה של חדרה.

לדברי לבייב, תיאטרון "רמבם" זוכה להצלחה רבה וכבר הופיע רבות בארץ ובחו"ל, בין היתר בבאקו באזרבייג'ן ובניו יורק ארה"ב. לבייב: "התיאטרון נועד להציג ולהפיץ את מסורת קווקז בקרב הדור הצעיר, וזאת על מנת שייחשפו לשורשים והמנהגים עליהם גדלו הוריהם".

עוד מוסיף לבייב, כי את הצגות התיאטרון מלוות כתוביות ברוסית כדי שגם הדור הצעיר יבין, והכוונה להעלות גם כתוביות בעברית, במטרה להציג את המורשת המפוארת של יהדות קווקז לכלל הציבור בחדרה ובישראל, גם מי שאינו בן העדה.