דנה זטלאוי כהן מחדרה היא יועצת מס עצמאית, בעלת משרד המספק בעיקר שירותי ייעוץ מס, הנהלת חשבונות, שכר וייצוג מול רשויות המס לעסקים קטנים ובינוניים. בנוסף, היא משמשת כיו"ר מחוז צפון וסגנית נשיא בלשכת יועצי המס בישראל. 

"כיועצת מס שמייצגת מאות בעלי עסקים בארץ, אני חווה את החסמים הבירוקרטיים, את הקשיים הכספיים, את היתמות מזכויות סוציאליות, את העמסת החוקים לרווחת השכירים על גבם של המעסיקים, את נטל המיסוי הכבד מנשוא ואת המערכת המסורבלת שמעכבת אותם מלצמוח ומלהתפתח, ולא מעט פעמים, גם גורמת לקריסתם", היא אומרת.

דנה זטלאוי כהן. "זיהיתי את הזעקה" | צילום: אלבום פרטי

מהן הבעיות של בעלי העסקים ברמה המוניציפלית?

"הקוסמטיקאית, מעצב השיער, טכנאי המזגנים, בעל השניצלייה ובעל הפיצוצייה הם גלגלי השיניים שמניעים את הכלכלה העירונית, ואחד הגורמים החשובים ביצירת מקומות עבודה בעיר. תפקידנו כתושבים ותפקיד נבחרי הציבור הוא לחזק אותם ולספק להם, גם ברמה העירונית, תשתית נוחה ויציבה להתנהלות עסקית בריאה".

לדברי זטלאוי כהן, "שליש מהעסקים לא שורדים את השנתיים הראשונות, ומלבד הרגולציה הבלתי נגמרת והעובדה שיש עליהם לשרת את המדינה ולשמש כצינור לתשלומי המע"מ, המיסים והביטוח הלאומי, חלים עליהם דיני העסקה בלתי פרופורציונליים שבעלי העסקים עצמם אינם זכאים להם, למרות התמורה הניכרת לקופת המדינה".

מה אתם מקווים שיקרה פה?

"מיד בתחילת ההתארגנות, כשזיהיתי את הזעקה הציבורית שהחלה להדהד, קיבלתי על עצמי לנהל את חטיבת המיסים של 'אני שולמן' — חטיבה שמונה היום 15 יועצי מס ורואי חשבון מוכשרים, מקצועיים ונחושים שנרתמו למטרה בהתנדבות. אנחנו נדאג לכך שנבחרי הציבור יבינו שאין כל היגיון בכך שכ-540 אלף אנשים, שמשלמים סכומי עתק כל חודש למען המדינה ושכיריה, לא תהיה להם הזכות הבסיסית תמורת הכסף שהם משלמים — ללדת ברוגע, להיות חולים חלילה ברוגע, לצאת למילואים ברוגע, לעשות עסקים ברוגע, בלי להיות נרדפים". 

ועידת ידיעות תקשורת באילת 2020

ועידת "ידיעות תקשורת": למען העסקים הקטנים

הוועידה השנתית לעסקים של "ידיעות תקשורת" תתקיים באילת בסימן 30 שנים לרשת, והשנה תוקדש תשומת לב מיוחדת למאבקם של העצמאים במדינת ישראל – מה אפשר לעשות לשיפור מצבם ואילו בשורות מביאים איתם הפוליטיקאים בעניינם.

הכינוס ייערך בסוף חודש פברואר באילת, ויתקיימו בו פאנלים ודיונים במעמד חברי כנסת מימין ומשמאל, ואלו יעלו על השולחן נקודות בוערות ומורכבות העוסקות בבעלי העסקים בישראל ובסוגיית התחבורה והעסקים בשבת.

את קולם של בעלי העסקים ישמיע נציג השולמנים אביר קארה. הוא יתאר כיצד צברה מחאת בעלי העסקים הקטנים והבינוניים תאוצה ומהן הדרכים לשינוי מצבם.

● הוועידה השנתית של ידיעות תקשורת, 27–29 בפברואר, אילת. לפרטים והרשמה: חיה שלמה 054-3337031.