התחרות הארצית התקיימה במכון ויצמן ב- 31.1.17 במעמד מנכ"ל משרד המדע הטכנולוגיה והחלל והגברת רונה רמון, אלמנתו של אילן רמון. התחרות מיועדת לתלמידי חטיבת הביניים בכל רחבי הארץ (כיתות ז' – ט).

לדברי מנהלת המרכז אסנת צפון "אני רואה בהשתתפות באולימפיאדה  כמשאב לטיפוח מצוינות מדעית- טכנולוגית". התלמידים נחשפו  ללמידה משמעותית ולא שגרתית,  בה עליהם להתמודד עם בעיה מתחום חקר החלל,  ללמוד ולנתח את הבעיה ולמצוא פיתרון יצרתי,  מנומק ומבוסס היטב.  תלמידי נבחרת הטכנודע בחרו להתמודד עם בעיית הפסולת בחלל, הם חקרו את הנושא לעומק.

נבחרת האסטרונומיה

הם למדו שכיום יש כ- 170 מיליון גופי "פסולת" בגדלים שונים, החל מחלקים קטנים וברגים ועד לטילים שלמים, חגים בסביבת כדור הארץ. עם ריבוי שיגורים לחלל ותחילת עידן הטיסות הפרטיות לחלל יש צורך "לנקות" את סביבת כדור הארץ מפסולת חלל זו הכוללת שאריות לוויינים וניסויים שנערכו בחלל.

בתחרות שלושה  שלבי מיון: בשלב הראשון של התחרות השתתפו 400 קבוצות,   והוא כלל מבחן מכוונן בנושאי אסטרונומיה,  אסטורפיזיקה וחלל. בשלב השני התלמידים התבקשו לבנות דגם העונה על פיתרון הבעיה. שלב השלישי נתבקשו להציג את הפתרון.

התלמידים חשבו על רעיונות ופתרונות אפשריים ופיתחו שני רעיונות מקוריים אשר הוצגו במצגת מעמיקה,  סרטון הומוריסטי ודגמים מעוצבים. הפתרון של הנבחרת   זכה בציון לשבח על פיתרון מקורי ובר ביצוע לניקוי הפסולת בחלל.