סער סוקולוב (צילום: סער סוקולוב)

ריטלין. אין תלמיד שלא מכיר את התרופה הזו, שהפכה בשנים האחרונות ליותר ויותר נפוצה בקרב תלמידים.

ריטלין היא התרופה המזוהה ביותר לטיפול בהפרעות קשב וריכוז ונחשבת לטובה ביותר בטיפול בתופעה.

למעשה ריטלין "הוא חומר פסיכואקטיבי (משפיע על מערכת העצבים) ממריץ של מערכת העצבים המרכזית. המתילפנידאט משמש כתרופה פסיכוטרופית) משפיע על מצב הרוח) לטיפול בהפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות החומר שייך לקבוצת הפנתילאמינים)  מוליכי העצבים במוח) ודומה, בין היתר, לאדרנלין, לנוראפינפרין, דופאמין, קוקאין, פרוקאין, אפדרין".

תנו לי לספר לכם את הזיווית שלי על העניין. שמי סער ומאז שאני זוכר אני משתמש בריטלין. הכול התחיל מכך שבבית הספר היסודי בכיתה ג' המורה שמה לב לכך שאני לא מרוכז, אך מה שיותר עניין אותה היה העניין שהייתי מפריע קלות שזה דבר מובן מאיליו.

לדעתי, לצפות מילד בן 9-10 לשבת על כיסא בלי לזוז או לדבר יותר מידי במשך שעות רבות - היא לא אנושית. אז השיטה היא לדחוף לילד ריטלין כדי להשתיק אותו ולהפוך אותו לגורם לא מזיק למהלך השיעור דבר שטוב למורים. אבל מה על גורלו של הילד?

בכל מקרה, המורה הפנתה אותי לנוירולוג שהוא רופא מוח ששלח אותי לסדרת בדיקות ומבחנים שבסופם קבע שאני זקוק לריטלין לבית הספר.

מאז חיי התהפכו. מילד שמח, מדבר ונהנה הפכתי לשקט, מנומנם, עצבני ועם חוסר תאבון, אך מרוכז בשיעור לדברי המורה, ולא מפריע למהלכו התקין. ציוני עלו בהדרגה אך אני הרגשתי כמעין זומבי של למידה שכל מטרתו היא להביא ציונים ולהיות בשקט בשיעורים.

עבר זמן מה ותופעות הלוואי החמירו נעשיתי יותר מדוכא ועצבני. מעבר לכך נהייתי כמעיין מכור לתרופה, לא יכולתי ללמוד בלעדיה למרות שלאחרונה למדתי להסתדר גם בלעדיה.

הריטלין גורם לי לסבול במהלך היום, הזמן הטוב ביותר ביום הוא שעות הערב בהם הוא פג ואני מרגיש אנושי יותר וחי יותר.

ריטלין. משפיע או לא משפיע על ההתנהגות? (צילום: יוגב עמרני)

מה הן ההשלכות?

הרבה ילדים בישראל לוקחים את התרופה ולא מודעים עד כמה היא משפיעה על הגוף לרעה.

מטרת התרופה היא לשפר את רמת הקשב והריכוז של הלוקח. אך מנגד ישנם מספר דברים רעים שהתרופה מביאה אתו, הדברים האלה נקראים תופעות לוואי מובן שלכול תרופה יש תופעות לוואי אך לריטלין או קונצרטה או איך שלא תקראו ל"תרופות הריכוז" האלה הם בהחלט משנות את האדם הלוקח אותם.

הנה רק כמה תופעות לוואי נפוצות: איבוד תיאבון, עצבנות, קושי להירדם כאבי ראש, מצב רוח ירוד, חוסר מנוחה, התכווצות שרירים, יובש בפה, ראיה מטושטשת, אובדן משקל, שינויי לחץ דם, קושי בדיבור ,דפיקות לב מהירות, כאב בחזה, קוצר נשימה, עילפון, עוויתות בלתי נשלטות.

ישנם עוד מספר תופעות לוואי של התרופה אך הם מופעים עקב נטילה לא טובה כמו הזרקה לווריד. התופעות שצוינו כאן הינם תופעות שכיחות ונפוצות אני יכול להעיד על עצמי שאני חוותי מתוך כל הרשימה כמעט 80 אחוז מתוך התופעות הללו.

 ילד יושב בצד. צילום: shutterstock

עכשיו בו נבהיר משהו: ריטלין הוא תרופה שאמורה לעזור לי ולא להזיק לי. רק תחשבו על זה שהייתם קמים בכל בוקר בריאים עם חיוך על הפנים ואושר ורק רוצים לטרוף את העולם הזה לאנשים ישנוניים חסרי תאבון מדוכאים.  

זה למעשה מה שקורה לנוטלים הם בעצם נחצים לשני אנשים שונים באותו בנאדם. האחד זומבי למדן והשני אדם רגיל ונורמטיבי.

אז בפעם הבאה שתיתנו לילדכם ריטלין, תחשבו איזה ילד אתם רוצים הזומבי או הרגיל??