תחרות "הממציא הצעיר", המתקיימת בטכנודע חדרה זו השנה ה-21, מהווה את תחרות ההמצאות הגדולה ביותר בארץ, בה משתתפים אלפי ילדים ונוער מכל רחבי הארץ, והיא מקדמת יכולות של חשיבה יצירתית וחדשנית באמצעות יזמות ופיתוח מוצר.

"הממציא הצעיר" הינה תחרות נושאת פרסים לזכרו ועל שמו של הנווט  סרן ירון ויונטה ז"ל, אשר מטוסו נפל בקיץ 1995 בשמי הנגב. מפעל הנצחה זה משמר את מורשתו של ירון ויונטה ז"ל ,יליד גבעת אולגה, שנמנה על המחזור הראשון של הטכנודע.

זוכי המקום הראשון בתיכונים מביה"ס רבין בתל מונד. (צילום: טכנודע)

באירוע המרגש והמכובד השתתפו מעל 2000 מוזמנים, הממציאים הצעירים ובני משפחותיהם, בני משפחת ויונטה, ראש העיר מר צביקה גנדלמן, נציגי עיריית חדרה ונציגים מפיקוח משרד החינוך. ראש העיר הדגיש בנאומו את החשיבות של המשך מפעל ההנצחה הייחודי הזה והדגיש את מחויבות העירייה להמשיך ולפתח את הטכנודע ולחזק את פעילות הממציא הצעיר לעוד שנים רבות.

לפני הטקס התקיימה בטכנודע תערוכה מרהיבה של מאות ההמצאות והקהל הרב סייר בין החדרים וזכה להתרשם ולשמוע מפי התלמידים המוכשרים על המצאותיהם.

מקום ראשון לחטיבת הביניים- מערכת פינוי זבל חללי. (צילום טכנודע)

במקום הראשון במגמת טכנולוגיה: זכו תלמידי בי"ס רבין בתל מונד – עידו פז, גל נבו, גיחון שהם וקורן גרינברג.  המצאתם החשובה הינה מערכת המזהה סימנים מוקדמים של התפתחות זיהום לאחר ניתוח, באמצעות מדבקה שמצמידים לעור החולה ליד אזור הניתוח. לאחר כמה דקות, המדבקה יודעת לומר אם מתפתח זיהום והאם יש צורך לפנות לרופא. המצאה חשובה זו מאפשרת שחרור מהיר ובטוח של חולים מאשפוז לאחר ניתוח.

במקום הראשון במגמת רובוטיקה:  זכה תלמיד בי"ס כפר גלים חוף הכרמל – דוד שלמייב עם המצאתו, אימון לתפיסת כדור בטכנולוגית מציאות מדומה.

במקום הראשון בחטיבות הביניים: זכו תלמידי עירוני ה' בחיפה - אלון סוטמן, אופיר רבינוביץ', טל רוזמבלט, אריאל בוקרס עם המצאתם מערכת לפינוי זבל חללי.

במקום הראשון בתחרות בתי הספר היסודיים: זכה גלעד שי מבי"ס בית חינוך בית אב"י מאבן יהודה עם ההמצאה, טיימר לפעוטות. המצאה זו מאפשרת לפעוטות שאינם יודעים לקרוא שעון לבצע משימות במסגרת זמן באמצעות לוח אשר עליו מצטברים פסי נורות לד המסמלים את ההתקדמות הזמן ובאמצעות אפליקציה, ניתן להגדיר את מסגרת הזמן.

חלוקת תעודות. (צילום: טכנודע)

מנכ"ל הטכנודע ד"ר גדי מדור: "אני נרגש לראות את ההמון הרב שהציף את הטכנודע, שבאו לראות את מעשה ידיהם של דור המדענים הצעיר שהוא דור העתיד של ישראל. אני מאמין שבעזרתם תמשך הלמידה והתעניינות בתחומי המדעים והטכנולוגיה". 

ראש העיר צביקה גנדלמן: "אני מברך את הטכנודע על קיום מסורת הממציא הצעיר ושמח לקחת בה חלק, השתתפות הרבה של בתי ספר רבים כל כך מרחבי הארץ היא תעודת הוקרה ומקור גאווה לטכנודע ולעיר חדרה ".