לפני חודש וחצי פתחה קבוצת הנוער של הפועל חדרה פתחה את המסע שלה בליגת העל, לשם העפילו שחקניו של צחי אילוז בסיום עונה אדירה אשתקד, ובדומה לקבוצה הבוגרת, כנגד כל הסיכויים.

בניגוד לבוגרים, שפתחו את העונה בסערה, החבורה של אילוז פתחה ברגל שמאל בשני המשחקים הראשונים עם שני הפסדים, וסך הכל מתוך 10 משחקים היא עם 5 הפסדים, 2 ניצחונות ו-3 תוצאות תיקו.

אילוז. "יש לנו מה למכור בליגת העל" | צילום: שלומי גבאי, הפועל חדרה

"אף פעם אי אפשר להיות מרוצים מהפסדים, אבל אם נהיה ריאליים, הבאנו בחשבון שיכול להיות שנפתח ככה את העונה", אומר אילוז השבוע. "גם לו היינו מקבלים את ברצלונה במחזור הראשון ואת ריאל מדריד במחזור השני, עדיין לא מקובל עליי מבחינת האופי, שקבוצה שלי לא תצא אפילו עם נקודה משני המשחקים הראשונים של העונה.

"אבל אם נהיה ריאליים, פערי הרמות בינינו, ודאי לעומת קבוצה כמו מכבי תל אביב, הם בשמיים, ואנחנו עושים הכל כדי לצמצם אותם. אין לנו תנאים כמו שיש לרוב הקבוצות בליגה, אנחנו לא יכולים לשלם לשחקנים כמו שעושות הרבה קבוצות אחרות, וכרגע אנחנו בלי שחקן זר ראוי שישדרג אותנו. עם זאת, ייאמר לזכותם של השחקנים, שגם נגד באר שבע וודאי נגד מכבי תל אביב, כשהיינו בשידור ישיר בטלוויזיה, הם עמדו נכון על המגרש במשך רוב דקות המשחק, ונגד מכבי היינו שווים לפחות שער אחד, כך שאני יכול להיות רגוע".

הגרלה רצחנית

בדומה לקבוצה הבוגרת של ניסו אביטן, גם אילוז וקבוצת הנוער מסמנים מטרה אחת ברורה ויחידה העונה - הישרדות. הסיכויים לכך אמנם לא גבוהים, אבל אילוז דווקא אופטימי.

"שחקנים שלי מביאים 200 אחוז, אין לנו 13 שחקני נבחרת כמו בסגל של מכבי תל אביב, ואנחנו צריכים להמשיך להתמיד בעבודה קשה, ולדאוג שחס וחלילה לא ייווצר כדור שלג מההפסדים, וזאת העבודה שלי, אבל אני לא רואה את זה קורה בקבוצה שלי. יש לנו חדר הלבשה חזק".

מקצועית, מה צריך לקרות כדי שתשרדו?

"נגד מכבי שיתפתי זר ניגרי, שעוד מוקדם לדעת אם ימשיך בקבוצה. אראה אותו עוד קצת, ואחליט אם הוא משדרג אותנו, כי הוא הגיע אלינו רק לפני כמה ימים. בנוסף, אני חייב לחזק את הקבוצה עם חלוץ 9 אמיתי, ובלם כמו שצריך, ואז אני מסודר, אבל בינתיים אני מנסה להסתדר עם מה שיש, ואני גאה בשחקנים שלי שעובדים קשה".

ספר קצת על השחקנים שלך העונה.

"אמנם מהסגל שהעלה אותנו בשנה שעברה לליגת העל עזבו ארבעה שחקנים איכותיים: בן יוספי שעלה לבוגרים, שי ואתורי שכנראה ישחק אצל מומו ניסטל בהפועל הרצליה, בר שמש שכנראה ישחק בנשר, והזר שלנו, וכל אלה השאירו לי בורות לא קטנים, אבל יש לנו שחקנים טובים שמובילים אותנו השנה, כמו אלון דרעי שהגיע ממכבי חיפה, גלעד אברמוב ושאר החבר'ה הצעירים משנתון 2000, כמו מתן לילה, אלכסנדר מונדום, דוד דאודי ושקד בן חיים. אם נביא זר איכותי, חלוץ ובלם, נעשה כמה הפתעות על הדרך".

תסכים אתי שלפחות עד עכשיו זה לא נראה טוב.

"אני חושב שאנחנו בדרך הנכונה, יהיה חשוב להשיג את הגול הראשון ולהשיג ניצחון או שניים כדי לקבל ביטחון, ובעוד שבוע מחכה לנו דרבי מול מכבי נתניה, שגם היא קבוצה חזקה מאוד, שפתחה את העונה עם שני ניצחונות, ככה שיצאה לנו הגרלה רצחנית בפתיחת העונה. אבל מאוחר יותר נפגוש קבוצות ברמה שלנו כמו רמת השרון וקריית שמונה, ומולן נוכל להתמודד".

צחי אילוז (בלבן) בפוזה טיפוסית. צילום: STRAVO

הזכרת בעיות כמו תשתיות ותקציב.

"אין מה לעשות, המגרש באולגה הוא לא מהמשובחים. אנחנו לא מתאמנים במתקן שבו הפס הולך בצורה חלקה, אבל זה הדבר האחרון שיהיה תירוץ. גם נושא התקציב, עם כל הבעיות שיש עם הניהול התקין והאישור של הבקרה לקבוצה הבוגרת, משפיע עלינו בנוער, אבל חייבים להסיר את הכובע בפני אורן גולן וישראל צרפתי, שלמרות הבעיות רוצים ומנסים למצוא לי זר כמו שצריך. אין לי בעיה לסחוב גם השנה בלי עוזר או בלי צוות, בגלל שאין כסף. יש לי מאמן כושר ומנהל קבוצה, היה אמור להיות גם עוזר, אבל אני לא בוכה ומתלונן על הקשיים. אני כל הזמן אומר לשחקנים שלי שהכל תלוי רק בנו, ואם הם יצטרכו לעבוד קשה יותר כדי להדביק את פערי התקציב, הם יעשו את זה. וגם אני, אם צריך לסחוב קונוסים ולעבור להתאמן ממגרש למגרש, אעשה את זה באהבה, ובמטרה להשאיר את הנוער בליגה. זאת המשימה שקיבלתי על עצמי, ואעשה הכל כדי שזה יקרה".

אני מאמין

פרט להיותו מאמן קבוצת הנוער, אילוז הוא גם אחיו הגדול של אור, הקשר הצעיר שהיה חלק מהסגל של קבוצת הבוגרים בעונה שעברה, אך גם היה ברשימת המשוחררים במהלך ההכנות לעונה הנוכחית, מה שכמובן לא התקבל בשמחה רבה מדי אצל האח הגדול.

"אני יכול להגיד לך שבשורה התחתונה, אני חושב שהבוגרים הפסידו שחקן אהוד ומוכשר מאוד, שכולם אהבו אותו", אומר אילוז. "אני יודע שאורן גולן מעריך אותו מאוד ורצה שיישאר, אבל ברגע שהמאמן החליט שהוא לא אמור לשחק העונה, ואור נמצא בגיל שהוא אמור לשחק, אז מוטב שלא יישאר".

אני מניח שהתאכזבת.

"אני מקצוען, אור מקצוען. כמאמן למאמן, ברגע שההחלטה של ניסו היתה כזאת, ערכתי אתו שיחה, ליבנו את העניינים, וניסו הסביר לי שאיך שהוא רואה את הקבוצה העונה, וכשהיא הולכת להילחם על החיים שלה כדי להישאר בליגה, יהיה לו קשה לתת למישהו כמו אור את דקות המשחק כדי שיתפתח כמו שצריך. ברור שקצת התאכזבתי, כי רציתי שהוא יישאר וישחק בליגת העל, אבל צריך לכבד את ההחלטות המקצועיות של ניסו".

הליגה כבר התחילה, מה מצבו כרגע?

"יש לו הצעות מאחי נצרת ומקטמון, חושבים גם על ליגת העל, יש כמה כיוונים".

לעומת הקבוצה שלך, הבוגרים פתחו את העונה ברגל ימין, עם ניצחונות גדולים.

"אין ספק שהם הפתיעו בענק, וההצלחה מהעונה שעברה נמשכת. יהיה להם קשה בהמשך, אבל לפתוח ברגל ימין בניצחון - אין טוב וכיף יותר מזה, וגם לנו כחלק מהמועדון זה מעולה, כמו לכולם, ואני שמח בשבילם".

אגב ניסו, במחזור הראשון פגשת את בנו, רואי אביטן, במדי באר שבע, איך זה עבר?

"האמת? עד שבוע לפני המשחק לא ידעתי בכלל שהבן של ניסו משחק שם. כמובן, זה היה פיקנטי לניסו ולמשפחה".

אתה מאמין שהבוגרים יצליחו לשרוד בליגה?

"אני לא יודע, צריך לראות איך הם יעברו את המשברים, איך ייכנסו לישורת האחרונה. אולי תיפתר הבעיה התקציבית, והם יוכלו להביא עוד שחקנים בינואר".

זה שהפוקוס שוב בגדול עליהם ולא עליכם מוריד קצת מהלחץ?

"בבוגרים אפשר לרדת ליגה ושנה אחרי לעשות תקציב גבוה, להביא שחקנים טובים ולחזור לליגה שממנה ירדת. בנוער זה לא בדיוק עובד ככה. צריך לעשות הכל כדי שהנוער יישאר בליגה בכל מצב, וכולם יודעים את החשיבות שלנו לאגודה".

לא מפריע לך שלא סופרים אתכם בליגה?

"זה בסדר גמור, טבעי ומובן. זה לא שבאנו וצירפנו עשרה שחקנים חדשים. אני לא מתייחס לזה אם סופרים אותנו או לא, אני ממוקד בקבוצה שלי, ואני בטוח שנצליח ככל שהעונה תתקדם. אצלי תמיד ההתחלות קשות, אבל יוצאים מזה, ואחר כך קשה לעצור את הקבוצות שלי".

אתה בטוח שיש לכם מה למכור בליגת העל לנוער?

"מאה אחוז בטוח. מי שראה אותנו בטלוויזיה נגד מכבי תל אביב, וגם מי שיבוא לראות אותנו בחדרה, במגרש הפועל נגד מכבי נתניה בשבוע הבא, יראה קבוצה שאי אפשר לזלזל בה, כזאת שנגדה לא משיגים נקודות בטוחות. מול קבוצה שאני מאמן אין סיכוי להשיג נקודות בקלות".

תצליחו להישאר בליגה?

"אין לי ספק שכן. אני לא אומר את זה סתם ככה, אני באמת מאמין בבחורים שלי. אני מאמין שנעשה את זה, וזה יהיה הישג ענק. זה בהחלט בהישג יד, והשחקנים שלי יאמינו בזה ברגע שהם יקבלו קצת ביטחון, נשיג נקודות ראשונות ונבקיע שערים ראשונים".