טומלקובה והמדליה | צילום: איגוד הג'ודו

למה בחדרה לא תומכים בספורט הישגי שמביא לעיר הרבה כבוד? מדובר על שייט, ג'ודו וענפים נוספים שלא נכנסים לתקציב השנתי ולא זוכים לתמיכה כספית מהעירייה על פי נוהל התמיכות המוכר.

 בנושא זה, עסקה גם מבקרת העירייה, שפרסמה את הדוח האחרון שלה לאחרונה, ובו ביקורת על הליך התמיכות לספורט.

בין הספורטאים שנמנים על ההישגים רק בתקופה האחרונה מצויים בטינה טמקלובה (ג'ודו), ברוך שמאילוב (ג'ודו), ג'סיקה שפילקו (שחייה), שי קקון (שיט), מיה אשכנזי (שיט), שרון שטיימן (שחייה), גולן פולק (ג'ודו), רז מור (שחייה), עמית יעקובי (שחייה) ועוד. בנוסף, גם בכירים בענף הג'ודו פעילים בעיר כמו אורן סמדג'ה ורביב ראופמן אשר מלמדים כ-400 ילדים.

חלק מהספורטאים כן מקבלים מענקים אישיים, אך לרוב לא מדובר במשהו מוסדר במסגרת תמיכות לפעילות השוטפת. זאת על אף שבחדרה ישנם איגודי ספורט בענפים הללו.

ג'סיקה שפילקו (באמצע) - שחייה (צילום: סבטלנה קרופניק)

דו"ח מבקרת העירייה שפורסם לאחרונה מעלה תמונה עגומה בנושא התמיכות ספורט. כך למשל, בשנת 2015 תמכה העירייה בספורט בעיר בכ-700 אלף שקלים בלבד, לענפי הכדורגל נשים, הכדורעף גברים והכדורסל (ליגה ב'). כן נודע, כי העירייה מפרסמת את נוהל לקבלת מתן תמיכות רק אחר שנקבעו שמות העמותות שיקבלו תמיכה.

התושב אייל פבזנר, חבר המועצה יניב דרי ונוספים שמו לב לתופעה ותמהו בחודשים האחרונים על חוסר תקצוב ענפי ספורט הישגי בחדרה, מעבר כאמור למלגות המחולקות לבודדים.

"חוזר מנכ"ל של משרד הפנים בנושא התמיכות קובע כי על הרשות המקומית לקבוע תבחינים אשר יהיו עניינים, שוויוניים ויתחשבו בצרכי האוכלוסייה ברשות לכל חלקי האוכלוסייה", אמר פבזנר למיינט חדרה.

 "ענפי הספורט בעלי הישגים הגבוהים ברמה הבינלאומית הינם ענפי הספורט האישיים כמו שייט, ג'ודו, התעמלות ועוד. אני לא סותר את תמיכה בענפי הספורט הקבוצתיים אך יחד ההצלחה בענפים אלו ללא משקיע חיצונית אינה אפשרית. ממצאי הביקורת שפורסמו מראים כי מדובר במשחק מכור למעשה, ולא מאפשר הזדמנות שווה לכלל עמותות הספורט להגיש בקשה לקבלת התמיכות התבחינים לקבלת התמיכה שנקבעו על ידי העירייה.

העיר חדרה יכולה להפוך למעצמת הספורט בענפים האישיים. חזון פיתוח הספורט בעיר לטווח רחוק והשקעה בענפי הספורט שיכולים להביא הישגים ברמה העולמית יתנו חשיפה רחבה לעיר והפיכת העיר למעצמת הספורט".

באמצע חודש מרץ האחרון, פנה חבר המועצה יניב דרי אל ראש העירייה צביקה גנדלמן בבקשה לכלול מיזם מועדון ספורט חדרתי לג'ודו בראשות רביב ראופמן בתקציב 2018. דרי אומר כי הרעיון נדחה, הוצע כן לקיים דיון בפנאי העיר ומציאת משאבים דרך העמותה וכי  העירייה לא תתקצב את הנושא בשלב בו הועלה (מרץ 2017).

מיה אשכנזי מחדרה בין השייטים הזוכים במדליות בתחרות גלשני ביק בספרד

מעיריית חדרה נמסר בתגובה: "בימים אלה מגבשת עיריית חדרה את תקציב 2018, אשר יובא לאישור מועצת העיר, כולל תקציב תמיכות. במהלך השנה יובאו לאישור המועצה גם התבחינים שגיבשה ועדת התמיכות העירונית, אשר על-פיהם יחולקו תמיכות בשנה הקרובה. יודגש כי עיריית חדרה, באמצעות החברה לפיתוח  התיירות נחלים, היא בין הבודדות בארץ המעניקה מלגות אישיות לספורטאים בעלי פוטנציאל לזכייה במדליה אולימפית ומסייעת להם לייצג את העיר ואת המדינה בכבוד".