אבבה. "אני מכוון למקום השמיני בסיום העונה"

פגרת השיזרוע, בתום עשרה מחזורים בליגה הלאומית, באה להפועל חדרה בדיוק בזמן, לאחר התבוסה הביתית 3:0 שספגה החבורה של ניסו אביטן ביום שישי שעבר מול הפועל קטמון.

גם הפעם, חדרה התחילה את המשחק בפיגור מוקדם של שני שערים, אלא שבניגוד למשחקים האחרונים נגד ראשון לציון, הפועל פתח תקוה והפועל תל אביב, הפעם לא הצליחו החדרתים לחזור למשחק, ואף ספגו שער נוסף שקבע את תוצאת המשחק.

אני לא מופתע

מי שמוביל את החבורה החדרתית הוא הקפטן יעקב אבבה, שסוגר עונה שביעית בקבוצה, ולקראת היציאה לפגרה מתייצב כדי לערוך סיכום שליש.

"למרות המשחק האחרון, אנחנו נראים בסדר העונה", אומר הבלם שבעוד חודשיים יחגוג 26. "גם בתחילת העונה - אם היו אומרים לי שאחרי עשרה מחזורים זה יהיה קצב צבירת הנקודות והיכולת שלנו, לא הייתי מופתע. האמנתי בחומר הקיים, וידעתי שתהיה לנו קבוצה טובה. לדעתי זה לא הסוף, נחזור מהפגרה ועוד תצפו מאיתנו להרבה הפתעות".

אם נשים לרגע בצד את המשחק האחרון, נראה שהתרגלתם לניסו אביטן והוא אליכם.

"זה נכון, התחברנו לניסו, ועד המשחק נגד קטמון באמת נראינו טוב ואנחנו צריכים לחזור לזה".

מה הפלוסים של ניסו כמאמן?

"השקט שלו, האישיות שלו - הוא בנאדם שאין דברים כאלה. גם כמאמן הוא מקצוען ברמה הכי גבוהה. בכל אימון אנחנו לומדים ממנו משהו חדש. הוא עוצר, מסביר, מדבר ומכוון, וזה עוזר לנו להשתפר. הוא מאוד רגוע ומשרה שלווה, והשקט שלו עושה לנו טוב".

בקיץ היו הרבה אנשים שפיקפקו בשחקני הבית המובילים. אמרו שחבר'ה כמוך, כמו אסי גומה או סלים עמאש שהיו טובים לליגה א', לא מתאימים לליגה הלאומית.

"קודם כל חובת ההוכחה עלינו, על שחקני הבית, אבל מצד שני עד עכשיו סתמנו פיות להרבה אנשים, לא? ברוך השם אני והחברים שלי שנמצאים לא שנה ולא שנתיים במועדון, שמענו וקראנו כמו כולם את כל הדיבורים בקיץ שאנחנו לא מתאימים. כל מי שצחק עלינו או כתב דברים בפייסבוק, כדאי שיחשוב שוב. יש בחדרה אחלה שחקני בית, ולא כל דבר צריך להביא מבחוץ. אמרו על אסי שהוא לא חלוץ ללאומית, אמרו עליי שאני בלם שלא מתאים לרמות הגבוהות וגם על אחרים דיברו. שכולם ימשיכו לדבר, ואנחנו נמשיך לעבוד".

בכל זאת, לא נעלבת? לא נפגעת מהדברים?

"להיפך. זה נתן לי רק עוד יותר מוטיבציה להוכיח לאנשים שהם טועים. ברוך השם, אסי עם חמישה שערים, אני כבלם עם שלושה, סלים נתן כמה משחקים מצוינים, אז כנראה שהם טעו".

מצד שני, יש גם לא מעט שחקני בית שנפלטו או בדרך להיפלט מהמערכת.

"זה מבאס מאוד, חלק מהשחקנים שעזבו הם חברים טובים ועם רובם אני משחק כבר שנים. הכל שיקולים מקצועיים של צוות האימון והניהול, ולמרות שזה מבאס - זה הכדורגל. הלוואי שהם היו יכולים להישאר".

אחרי ששיחקתם כמעט נגד כל הקבוצות בליגה, אפשר להגיד בפה מלא שהלאומית לא גדולה על הפעל חדרה?

"אני לא יכול להצהיר שאנחנו לא נופלים מאף קבוצה בליגה, אבל אני יכול להבטיח שנבוא כדי לנצח נגד כל קבוצה ובכל מגרש".

משחק ההגנה שלכם חלש מאוד. אין משחק שבו לא ספגתם לפחות שני שערים. יש לך הסבר לזה?

"אנחנו מודעים לזה, ומנסים לעבוד על העניין. כרגע אין שיפור שנראה לעין במשחקים עצמם, אבל תאמין לי שזה מאוד מפריע לנו, וניסו עובד איתנו חזק על זה".

אבל מה הבעיה בדיוק?

"יכול להיות שזאת נאיביות, אני לא יודע להגיד מה בדיוק הבעיה. כל שבוע אנחנו מדברים על זה שהפעם לא נספוג ולא ניכנס לפיגור מוקדם, ושוב זה קורה. ניסו באמת עושה הכל, אנחנו צריכים ליישם את זה".

כל עוד תמשיכו לספוג שני שערים, אבל גם לכבוש יותר מהיריבה, קנית?

"מה פתאום, זה הכי גרוע שיש. אני כשחקן הגנה - הכי גרוע עבורי זה שאנחנו סופגים ככה, עזוב אותי מזה. תן לי לנצח כל משחק 0:1 ולא 2:3".

שכחתי שאני מדבר עם סגן מלך השערים של הקבוצה, עם שלושה שערים עד עכשיו.

"בשנה שעברה כל העונה הבקעתי שני שערים, העונה כבר יש לי שלוש, אבל אני מוכן לתרום את כל הגולים שלי ורק שלא נפסיד".

אז אסי גומה לא צריך לחשוש בנוגע למאבק על תואר מלך השערים של הקבוצה?

"כשהייתי צעיר, בגילאי הנערים, שיחקתי כחלוץ, אבל עכשיו הגולים עבורי זה רק בונוס. זה צ'ופר ותמיד נחמד להבקיע, אבל לשמור על שער נקי זה הכי חשוב. מבחינתי תן לי להבקיע רק עוד שניים-שלושה שערים עד סוף העונה, לא צריך מעבר לזה".

לא להשתגע

למרות האכזבה מהמשחק נגד קטמון, העולה החדשה ללאומית יכולה לסמן לעצמה 'וי' אחרי עשרה מחזורים. פרט למשחק האחרון, היא הבקיע בכל משחק העונה (כולל זה נגד אחי נצרת בו ספגה הפסד טכני), היא נמצאת אמנם בחלק התחתון של הטבלה, אבל לא רחוקה ממרכז הטבלה, והכי חשוב - מדובר במועדון לגיטימי בלאומית עם 12 נקודות, שלושה ניצחונות, שלוש תוצאות תיקו וארבעה הפסדים.

"גם עכשיו, כשהיה לנו רצף של כמה משחקים טובים ואצל חלק מהאנשים במועדון ואצל האוהדים אולי נפתח קצת התיאבון, כל הזמן אמרתי - תן לנו, בעונה הראשונה שלנו, רק להישאר בליגה. אנחנו רוצים רק להבטיח את ההישארות, ולא צריך להשתגע".

אתה לא חושב שאתם שווים פלייאוף עליון השנה?

"יכול להיות, כמובן שאם נהיה קרובים לשם, לא נגיד שאנחנו לא רוצים. תמיד טוב לחלום, אבל זה כרגע לא מעניין אותנו".

אתם קבוצה שברוב המשחקים לא נשברת ומצליחה לחזור מבורות גדולים, מה הסוד שלכם?

"לדעתי, זה מתחיל בחדר ההלבשה. יש לנו חדר הלבשה של ווינרים. אתה לא מבין איזה שחקנים יש העונה בחדרה, יש לנו חדר הלבשה שמח, וגם כאלה שלא משחקים - כולם שמחים. הכבוד בין כולם, האהבה והחיבור - אין דברים כאלה. אחד האחראים על זה הוא איציק טפירו, מנהל הקבוצה שלנו שהוא לבד חצי קבוצה והאבא של השחקנים. אין מנהל כמוהו בכל הכדורגל הישראלי, אין דבר כזה ששחקן מבקש משהו וטפירו לא דואג לו".

אפרופו הנהלה, השנה הוחלט שאתה תהיה הקפטן הקבוע של הקבוצה.

"אין ספק שלהוביל את המועדון כקפטן בשנה הראשונה שלו בליגה הלאומית אחרי 20 שנה, זה כיף וכבוד גדול".

כבן העדה האתיופית, זה כבוד להיות הקפטן? מסאי דגו, מאמן הפועל כפר סבא, זכה לשבחים על כך שהפך למאמן האתיופי הראשון בליגה הבכירה.

"אני ממש לא אוהב את זה. למה צריך להזכיר שמישהו הוא אתיופי? אנחנו ב-2017, מה הסיפור אם קפטן הוא מהעדה האתיופית או מאמן הוא אתיופי? אין היום אתיופי, אשכנזי או ספרדי. לא יצא לי ספציפית לראות את הכתבה על מסאי, אבל אני לא מתחבר לזה ולא מבין למה זה משהו יוצא דופן או צריך להיות בכותרת".

כשדיברנו בעבר, ציינת בפני שזכית לפעמים לשמוע קריאת גזעניות מצד אוהדים בגלל צבע העור והמוצא שלך.

"באמת פעם היו כאלה, אבל היום אני לא נתקל בזה יותר - בטח לא השנה בלאומית, וזאת כבר התקדמות. בעיניי זה שהקפטן של הפועל חדרה הוא אתיופי, זה לא סיפור. הרי טמניו היה פה קפטן לפני שלוש שנים".

האצטדיון בעפולה הפך להיות מגרש ביתי אמיתי עבורכם?

"בגדול, התרגלנו למגרש, אני לא חושב שצריך להתעסק בזה יותר. אם נגיד שעפולה זה רחוק לנו, זה יהיה סתם תירוצים. זה מה יש כרגע, והרי לא ייבנה מגרש חדש בעיר תוך שנה או שנתיים".

והנוכחות של האוהדים? עליהם זה בטוח משפיע.

"לאוהדים בטח אין לי תלונות. כל הכבוד למי שמגיע, כי זה לא מובן מאליו וגם למי שעוקב אחרינו מהבית. ברור לי שאם המשחקים היו נערכים בחדרה, האצטדיון היה מלא כמעט בכל משחק".

אתה מרוצה מהיכולת שלך העונה?

"בסך הכל יש לי עונה בסדר, לא טובה מאוד או מצוינת - בגלל השערים שאנחנו סופגים אני לא יכול להעניק לעצמי ציון גבוה יותר. אני מקווה שנתקן ונשפר את זה, ואז גם אוכל להיות יותר מרוצה מבחינה אישית".

איפה נראה את חדרה בסיום העונה?

"בעזרת השם, אני מכוון למקום השמיני. הליגה הלאומית זה באמת לא שד כזה גדול. אנחנו צריכים להישאר צנועים ושקטים, ולא לבוא שחצנים או יהירים, להפסיק לספוג כל כך הרבה שערים ולהישאר בליגה".

מתי נראה את יעקב אבבה בולם התקפות בליגת העל?

"הלוואי שבקרוב, אבל זה יגיע רק בעזרת עבודה קשה. החלום והשאיפה שלי הם להגיע לליגת העל. אמשיך לעבוד קשה, והכי חשוב זה להצליח עם חדרה ולעזור לקבוצה להישאר בליגה".