ניסטל. התפטרות שהדהימה את העיר (צילום: זהר שחר)

רק לפני שבועיים, במסגרת הפרויקט החגיגי של "ידיעות חדרה" לקראת פתיחת עונת הכדורגל שציין את חזרתה של הפועל חדרה גבעת אולגה לליגה הלאומית אחרי 20 שנה, ערכנו ראיון מיוחד עם היו"ר אורן גולן והמאמן מומו ניסטל.

השניים נראו מחויכים, נרגשים, השלימו אחד את השני במתן התשובות, הפגינו הרמוניה בצילומים המשותפים והחיבור ביניהם נראה חזק מתמיד, כזה שהולך יחד כבר חמש שנים, עוד מימי בית"ר פרדס חנה העליזים בליגה ג'.

איש לא שיער, כולל גולן עצמו, השחקנים, אנשי הצוות והאוהדים הכי שרופים, שיעברו שבועיים בלבד עד שמומו ניסטל יחליט לפרק את החבילה, ומשום מקום להנחית את הפצצה: החלטתי לעזוב את התפקיד.

ההתפטרות של ניסטל הדהימה את כל חובבי הספורט בעיר, כולל את ראש העירייה והפטרון של הקבוצה, צביקה גנדלמן. רעידת אדמה? צונאמי? הוריקן? תחליטו אתם.

אז מה קרה שם בדיוק? הנה כל פרטי הדרמה שהסעירה השבוע את הרחוב הספורטיבי בעיר, וכנראה גם תמשיך להדהד עוד שבועות ארוכים.

אחד באפריל?

כזכור, בשישי האחרון השיגה חדרה ניצחון ראשון העונה - 0:2 על הפועל עפולה משערים של סלים עמאש וסמיר באירקטרביץ', כאשר האחרון חגג את השער בריצת אמוק לכיוונו של ניסטל, והשניים חגגו יחד כשאליהם מצטרפים שאר השחקנים.

בסיום המשחק עוד דיבר המאמן על "משחק שכל העיר הייתה מאחוריו", על "עכברים שיחזרו לחורים" ועל כך "שהוא מאושר עד הגג". הכל היה נראה ורוד עבור הקבוצה ומאמנה שהשיגו שלוש נקודות ראשונות. עד שעות אחר הצהריים בשבת, אז שוחררה הפצצה.

במוצאי שבת הוציא דובר המועדון, אסי קוטין, את ההודעה הבאה: "מאמן הפועל חדרה אולגה, מומו ניסטל, הודיע הערב לראשי המועדון על התפטרותו. היו"ר אורן גולן קיבל את ההתפטרות והמועדון מודה למאמן על שנתיים וחצי נפלאות ומלאות הישגים! הפועל חדרה אולגה מאחלת למומו הצלחה גדולה בהמשך דרכו". בום!

"שמעתי על הסיפור דרך הפייסבוק, והייתי בטוח שעובדים עליי, שזה אחד באפריל", אמר השבוע אחד השחקנים הבכירים בקבוצה. "כולנו בהלם, זאת פצצה שהגיעה משום מקום, לאף אחד לא היה מושג שזה עומד לקרות".

שחקן אחר הוסיף: "דווקא אחרי הניצחון והשמחה, לא היה שום דבר שנראה לעין כמו איזה ריב בינו לבין אורן או משפט שהוא זרק לנו שמלמד שמשהו כזה עומד לקרות".

הודעת ההתפטרות של ניסטל, שכמובן לא כללה הסבר הגיוני, גררה עימה גל של שמועות בנוגע לסיבה שהביאה לפרידה בין הצדדים.

גל של ספקולציות הציף את המדיה - אי הסכמה לגבי עלי חטיב, ספסול שחקני רכש כגון קדוסי במשחק נגד רמת השרון, טענות לגבי יחסי האנוש של מומו מול השחקנים, שיחת הבהרה שהייתה אמורה להתקיים בתחילת השבוע בין מומו להנהלה, הצעה אטרקטיבית שקיבל ניסטל ממכבי הרצליה, ואלה רק חלק מהשמועות שבגללן לכאורה החליט ניסטל להחזיר את המפתחות.

למחרת, בראשון בבוקר, התייצבו השחקנים לאימון אותו העביר מאמן הכושר, אייל ויטנברג. היו"ר אורן גולן הגיע למתחם, דיבר עם השחקנים ההמומים ואמר להם: "מומו הודיע לי אמש שהוא מתפטר מהמועדון מסיבות אישיות. קיבלתי את החלטתו, ובימים הקרובים נמנה מאמן חדש". ניסטל עצמו החליט שלא להגיע להיפרד מהשחקנים באופן אישי, אבל שלח להם הודעת ווטסאפ בה כתב: "אחים שלי ברצוני להודות לכל אחד ואחד מכם על שנתיים נפלאות שיישארו לעד בליבי וזיכרוני. אני אוהב אתכם כמו אחים שלי, ומאחל לעצמי לראות אתכם בטלוויזיה כשאתם רק מנצחים ומגיעיות לגדולות, אבל סיבות אישיות גרמו לי לעזוב אתכם בעיניים דומעות. מאחל לכם מה שאני מאחל לעצמי - אוהב ומעריץ אתכם לעד!!!!".

לאחר שהעביר את ההודעה בווטסאפ הקבוצתי, הסיר את עצמו ניסטל מהקבוצה ולמעשה בסיום מהלך זה - לאחר שנתיים מוצלחות מאוד (פלאס כמה חודשים), בהן חזר המועדון לקדמת הבמה של הכדורגל הישראלי - האיש שחתום על כך, כבר לא נמצא שם. תם העידן הנוכחי של מומו ניסטל בהפועל חדרה גבעת אולגה.

הכבוד של מומו

חילוקי דעות מקצועיים בין מאמן ליו"ר בנושאים כמו שיטת משחק, שיבוץ שחקן כזה או אחר וגם התנהגות כלפי השחקנים, הם דבר שבשגרה בכל מועדון בארץ. בראיון שקיימנו לפני שבועיים, לא ניתן היה לזהות שום ניצוץ שעלול להוביל לתבערה הגדולה שהתרחשה במועדון השבוע.

מי ששופך מעט אור על הדרמה הוא יואב אלקובי, בעלי הקבוצה לשעבר, שמכיר היטב את כל הנפשות הפועלות. "מומו בנאדם מדהים, מאמן שיכול להצליח מאוד, ובגדול, אבל לדעתי הוא פשוט נלחץ מכל המעמד. הוא לא היה צריך להילחץ, הוא היה צריך להישאר, רק הוא ישאיר את הפועל חדרה בליגה. ולא רק ישאיר, אלא יביא אותה לפלייאוף העליון".

אז מה קרה לו?

"פשוט הלחיצו אותו אחרי ההפסד בשבוע שעבר, ואין ספק שהוא עשה טעות עם ההרכב שבחר לשחק איתו נגד רמת השרון".

כולה הפסיד משחק אחד, ולראיה, נגד עפולה הוא פתח עם הרכב אחר והקבוצה ניצחה. בגלל זה עוזבים?

"זה נכון, הוא תיקן את הטעות, אבל עדיין היה בלחץ. הייתי בשוק כששמעתי על זה במוצ"ש, הייתי בהלם, זה היה סיפור מוזר".

הוא רב עם אורן? ניסו להתערב לו עם שחקנים? בהרכב? לערבב?

"לא לא. גם הגורמים שמקורבים למועדון אוהבים את מומו, ובסך הכל אולי ניסו להציע לו שחקן כזה או אחר. תבין, כולם בחדרה רוצים את טובת המועדון, אבל אף אחד לא כופה עליו שום דבר, כולל אורן גולן. מומו פשוט נלחץ מכל הסיטואציה".

אם ככה, אולי לאמן בליגה הלאומית זה משהו שגדול עליו? אולי הוא לא בשל?

"ממש לא. אם אתה שואל אותי, מומו שהרגיש לחוץ, החליט להגיד שלא מתאים לו לחץ יותר ולפנות לאורן עם זה דווקא אחרי הניצחון, במטרה שאורן ייתן לו גיבוי ויבין אותו, אבל הוא לא האמין שהתגובה שהוא יקבל מאורן היא 'אתה יודע מה, מומו? שיהיה לך בהצלחה, ושכל אחד ימשיך בדרכו'".

אתה אומר בעצם שמומו לא התכוון ללכת הביתה, ולמעשה הכניס לעצמו גול עצמי?

"אני חושב שמומו עשה את זה אולי כדי להלחיץ קצת את אורן. כדי לגרום לאורן להגיד לו 'בוא נשב ונדבר'. אבל לאורן כנראה נמאס מהמשחקים האלה, כמה פעמים אפשר לאיים ושאורן יעביר את זה? אם אתה שואל אותי, זאת התשובה הכי מדויקת למה שקרה. מומו כנראה לא האמין שאורן יגיד לו 'אין בעיה, אתה משוחרר'".

דיברת עם מומו אחרי כל מה שקרה?

"בטח, דיברתי איתו ביום ראשון ואמרתי לו 'עכשיו תרוץ לאורן ותגיד לו: טעיתי, אני לוקח את זה על עצמי', אבל למומו יש עניין של כבוד. הוא טען בפניי שהוא לא טעה, ושהוא רוצה להירגע מהכדורגל ולשבת קצת בבית ושהוא מוותר גם על הצעות מהלאומית. בנוסף לזה, יש משהו אישי שהוא לא רצה להיכנס אליו, והוא ביקש קצת שקט מהכדורגל לכמה חודשים".

מומו טעה?

"לדעתי כן. הוא הכי מתאים לחדרה, ורק הוא יכול להשאיר את הפועל חדרה בליגה. מאמן אחר לא יידע לתקשר ולהסתדר עם אסי, אליאס, מנשה ואבבה כמו שמומו ידע. הם שיחקו מצוין נגד עפולה. אחרי הניצחון, מומו ניסה להפעיל לחץ על אורן שיביא לו שקט וינטרל לחצים שהופעלו עליו מצד המערכת וכל המקורבים. הוא עשה את זה אחרי הניצחון, כי היה בטוח שאחרי עפולה אורן יגיד לו 'סבבה, אני איתך'. הוא לא האמין שזה מה שיקרה".

גולן וניסטל רק לפני שבועיים. היו"ר: "לא ראיתי את זה מגיע. הייתי בהלם"  (צילום: יאיר שגיא)

לא שלף מהמותן

מומו ניסטל עצמו העדיף השבוע שלא לדבר באריכות, אבל מי שכן הסכים לדבר הוא אורן גולן. "כמו כולם, גם אני הופתעתי. צריך לכבד את הרצונות של מומו", אמר גולן. "זה שאנחנו מחליפים מאמן כבר במחזור השני של העונה, זה לא טוב תדמיתית, אבל מומו ביקש שאכבד את הבקשה שלו לשים את המפתחות בעיתוי שמתאים לו והייתי צריך לכבד את זה. מועדונים יותר גדולים מהפועל חדרה החליפו מאמן".

אבל העיתוי... העונה רק נפתחה. הקבוצה השיגה ניצחון ראשון. קרה משהו ביניכם?

"ממש לא. אם אתה שואל אותי אלה באמת סיבות אישיות בריאותיות. מומו היה במתח ובלחץ גדול, ולדעתי זה מה שהוביל לכך".

מצד שני, עושה רושם שלא ניסית לשכנע אותו להישאר.

"בסוף זאת ההחלטה שלו. אספר סיפור קצר: כשהתחלתי את דרכי בעולם העסקים, סבא שלי אמר לי: 'אם אתה רוצה להצליח, תמיד תעבוד רק עם אנשים שרוצים לעבוד איתך. אף פעם אל תעבוד עם אנשים שאתה רוצה לעבוד איתם'. המשפט הזה מוביל אותי גם בהפועל חדרה, שזה מועדון מספיק חזק ומכובד כדי שאנשים ירצו לעבוד בו. אני לא חושב שמקומי לשכנע אנשים להישאר בקבוצה. זאת זכות לעבוד בהפועל חדרה, ועדיין גם לשחקנים אמרתי רק מילים טובות על מומו".

לא היה מקום להגיד לו: 'אולי תחשוב קצת על הדברים'? לתת לו גיבוי?

"כל אחד רואה את הדברים מהצד שלו. אם זה היה יוצא באמירה בעל פה 'יאללה, קשה לי עם המתח הזה והלחץ' - אמירה קלילה כזאת, תאמין לי שלא היינו נתפסים על מילה כזאת או אחרת, אבל ברגע שמומו ישב וכתב מכתב התפטרות, זה אומר שהוא לא שלף את זה מהמותן ונעשתה פה חשיבה. לעבוד בהפועל חדרה זאת זכות, ואנחנו רוצים לעבוד רק עם אנשים שרוצים לעבוד איתנו".

התאכזבת?

"אם זה רצונו, אני מאחל לו רק טוב. ברור שהתאכזבתי מההחלטה שלו. זה הגיע משום מקום, רק התחלנו את העונה, הקבוצה נראתה טוב, היא מתגבשת ועשתה הישג יפה. לא ראיתי את זה מגיע. הייתי בהלם. לא דמיינתי שמומו לא יהיה חלק מהמועדון. ידעתי שיש חילוקי דעות על כל מיני דברים ומחשבות, אבל בין זה לבין לשים את המפתחות וללכת - הדרך ארוכה. מעולם מומו ניסטל לא הגיש לי מכתב התפטרות בשנתיים שהוא עובד במועדון, בצורה מסודרת כמו שעשה במוצ"ש. הוא הרגיש שזה מה שנכון לו לעשות, הוא חבר שלי ודמות אהובה, אבל אנחנו עם הפנים קדימה".

הזכרת חילוקי דעות, על מה מדובר?

"לא משהו ספציפי. יש דברים שאנחנו לא מסכימים עליהם וזה מובן ולגיטימי, להגיד לך שאהבתי את כל ההתנהלות שלו וכל מה שעשה? אשקר אם אגיד שכן, אבל לא בגלל זה הוא החליט להתפטר. על רוב הדברים כן הסכמנו, כמו כל דיבור בין בעל הבית למאמן יש דברים שמסכימים עליהם, ודברים שפחות, אבל זה לא משהו שאמור לגרום לו לעזוב. אני באמת חושב שהסיבה היא אישית וקשורה ללחץ ולמתח, כי מומו לוקח את הדברים ללב".

בדיעבד, אתה מתחרט על ההחלטה שלך בקיץ האחרון למנות אותו לתפקיד?

"ממש לא. מומו ניסטל הביא אותנו לליגה הלאומית, העלה אותנו לרבע גמר גביע הטוטו, איך אני יכול להצטער על מהלך כזה? אני שלם עם ההחלטה שלי בקיץ".

אבל זה לא אידיאלי להחליף מאמן במחזור השני, זה עלול לפגוע בקבוצה.

"זה נכון, אבל קטונתי מלהיכנס לראש של מומו. יש לו את השיקולים ואת ההחלטות שלו. קבוצות יותר גדולות מהפועל חדרה החליפו מאמנים בשלב זה של העונה, לראייה בית"ר ירושלים בליגת העל, ולא ראיתי שהם נפגעו. יש לנו קבוצה טובה עם שחקנים מיומנים. הפועל חדרה זה מועדון יותר גדול ממומו ניסטל ומאורן גולן".

אתה בטח זוכר שבראיון פתיחת העונה שעשינו עם שניכם, מומו אמר מספר פעמים שאם יוציאו צלע מתוך המשולש שכולל אותך את איציק טפירו ואותו – כל העסק יקרוס.

"ימים יגידו".

מה הלאה?

"יגיע מאמן חדש, ונראה מה יהיו הדרישות שלו לגבי הצוות המקצועי והאם ירצה לצרף שניים או שלושה שחקנים חדשים. השחקנים מקצוענים, הם היו קצת בהלם, אבל הם יעברו את זה. יש לנו קבוצה טובה לליגה הלאומית, ריאלית, לדעתי אנחנו במקומות 12-10 והלוואי שנסיים במקומות האלה. זה גם המקום להגיד מילה טובה לאוהדים שעד עכשיו הפתיעו אותי בכמות ובעידוד".

יש סיכוי שמומו ניסטל יחזור להפועל חדרה בעתיד?

"אני לא זה שנפרדתי ממנו, ואני לעולם לא סוגר דלת. ימים יגידו, בטווח הקרוב, אני לא רואה את זה קורה. לא נפרדנו בטינה או בזעם".

מבקש סליחה

מומו ניסטל כן הסכים לומר השבוע כי "בעיות שצצו בחיים האישיים לא מאפשרות לי כרגע להמשיך בקבוצה. עזבתי מסיבות אישיות נטו, וזאת האמת. אל תאמינו לכל השמועות".

בנוגע לדבריו של גולן, הוסיף המאמן: "הייתי גאה לעבוד בהפועל חדרה במשך השנתיים וחצי האחרונות. אורן צודק, זו זכות גדולה מאוד לעבוד במועדון והיה לי העונג להיות שותף לעלייה היסטורית. אני מפה מאחל להם דרך צלחה ושאף אחד לא ישכח, מומו ניסטל אוהד של הפועל חדרה ותמיד אתמוך בקבוצה. חשוב לי להוסיף שאם פגעתי באוהדים או בשחקני הבית בעצם העזיבה שלי, אני מבקש מהם סליחה ומחילה".