בדיקת "mynet-חדרה" השבוע מגלה כי בניית המרכז המסחרי החדש של לב העיר חדרה – "ויוה" (VIVA) מתקדמת והחלק הראשון של המבנה – המתחם המסחרי התחתון, צפוי להסתיים תוך שנה מהיום. לאחר שיסתיים חלק א', צפויה להתחיל בניית חלק ב' של הפרויקט שיכלול מגדל מגורים (יחידות דיור) חדש.

אבן הפינה למתחם הונחה בחודש יוני 2016 במעמד בכירי עיריית חדרה. כמה ימים לאחר מכן התרחש מה שזכור כ"פרשת מות העטלפים", לאחר שעבודות הריסות מבנה השוק הנטוש שהיה במקום לא הוסדרו מבחינת הברחת מאות העטלפים שבמקום, במה שהביא למות רבים מהם. המקרה הפך לטרגדיה עבור פעילי זכויות בעלי חיים וחלק מהציבור החדרתי וגרר אחריו פרשייה של ממש שהתקיימה בשבועות שלאחר מכן.

מתחם VIVA נבנה בחודשים האחרונים במקומו של "הפיל הלבן" בצומת הרחובות תרנ"א-אחד העם-ירושלים.  את המבנה הישן הקים יזם פרטי לפני כ-30 שנה על קרקע פרטית, במטרה להפעילו כשוק עירוני. מסיבות שונות, כולל העובדה שהשטח אינו ממוקם במרכז העיר ולכן לא הצליח למשוך אליו את סוחרי השוק, לא צלחה תוכניתו.

הדמיית מתחם VIVA העתידי (צילום: דוברות עיריית חדרה)

-
מאז ועד לשנה שעברה עמד המבנה בשיממונו וברבות השנים אף הפך למטרד סביבתי קשה ונודע באזור בכינוייו "השוק הישן" ו"הפיל הלבן".

על-פי התכנון יוקם מרכז קניות המשתרע על שטח של כ-9,000 מ"ר, הכולל שטחי מסחר, פתרונות חנייה, פריקה וטעינה תת קרקעיים, והסדרי תנועה כפי שדרשה ועדת התנועה העירונית. בנוסף ייבנה מגדל מגורים בגובה כ-20 קומות.