גבעת אולגה החלה בשנים האחרונות תהליך התחדשות עירונית הכולל גם בנייה לגובה. כבר עתה, ניתן לראות את תחילת הבנייה מול הטיילת העתידית, חמישה בניינים בגובה מעל 20 קומות אמורים לקום בקו הראשון מול חוף אולגה.

לפני כמה שבועות הטיל צה"ל מגבלות גובה על הבנייה בגבעת אולגה, כנראה משיקולים טכנולוגיים, ההגבלה איימה על האפשרות לבצע את התוכנית ההתחדשות העירונית בשכונה.

כזכור, במסגרת ההתחדשות העירונית בגבעת אולגה אישרה הוועדה המקומית תוכנית מתארית לארבעה מוקדי התחדשות: שכונת צעירים, אולגה ד', אזורים, והמע"ר (מרכז עסקים) בשכונה.

הבנייה לגובה בגבעת אולגה (צילום: איתמר רותם)

בשבוע שעבר התקבל בעיריית חדרה מכתב מצה"ל המאשר את גובה המבנים במסגרת תוכנית ההתחדשות העירונית.

בעקבות עדכון עמדתו של צה"ל תובא התוכנית בהקדם לדיון בוועדה המחוזית. הסרת החסם מאפשרת להמשיך בהתאם לתוכנית המתארית שמקדם משרד השיכון, ולהביאה להפקדה.

תוכנית המתאר של חדרה סימנה מספר פרויקטים להתחדשות עירונית, כולל פינוי בינוי, עיבוי (תוספות על בניינים קיימים) או תמ"א 38 לסוגיה, או תוספת זכויות, וזאת כדי לחדש את הרקמה העירונית ולהביא להחייאת השכונה ולמימוש הפוטנציאל שלה.

התוכנית תאפשר קידום מתחמי פינוי בינוי בגבעת אולגה, ביניהם בשכונת אזורים, הגדוד העברי, אולגה ד' ועוד, וזאת בנוסף לתוכנית בינוי פינוי בשכונת אלי כהן.

פרויקט התחדשות עירונית בגבעת אולגה - הדמיה

העירייה פועלת מזה מספר שנים לקידום ההתחדשות העירונית, בין היתר באמצעות הכנת תוכנית מתארית לכל השכונה, שמיפתה את כל הפרויקטים האפשריים מבחינת היקפי הבנייה, התאמה לסביבה, הסדרי תחבורה לשכונה וממנה, ופרוגראמה מפורטת לתשתיות וצורכי ציבור.

ההתחדשות העירונית תאפשר מיצוי הפוטנציאל השכונתי של גבעת אולגה הסמוכה לים, והפיכתה לפנינה של אזור השרון כולל מיתוגה.

בין היתר איתרה תוכנית מתאר חדרה מתחמים להתחדשות עירונית ולקידום מתחמי פינוי בינוי ועיבוי, המוסיפים מאות ואלפי יחידות דיור שישולבו באופן אופטימלי בתוך השכונה הוותיקה בעיצוב אדריכלי מוקפד, תוך ניצול היתרונות של השכונה ובהם הממשק עם הים, הקרבה לציר תחבורה ראשי, הממשק עם הגן הלאומי ושמורות הטבע ועוד.

כמו כן, פרויקטים של התחדשות עירונית בשכונת גבעת אולגה יסייעו בחיזוקה של השכונה באזור הכולל של מערב העיר אשר על-פי חזונו של ראש העיר צביקה גנדלמן יהווה מנוף לקידומה של חדרה כולה.