המכשירים החדשים (צילום: דוברות הלל יפה)

ביחידת ה- CT של מכון הדימות של מרכז רפואי הלל יפה הותקנו לאחרונה שני מכשיריCT  חדישים של חברת Siemens, מהמתקדמים ביותר בעולם:  SOMATOM Drive ו- SOMATOM Perspective.

מערכת ה- Drive  היא המתקדמת בעולם ומהווה פריצת דרך בתחום ה- CT. למערכת עקרון פעולה מבוסס על שתי שפופרות ושני מערכי גלאים עצמאיים הפועלות בעוצמות שונות ולסירוגין.  הדבר המאפשר ביצוע בדיקותCT  ייחודיות בטכניקה של Dual Energy.

כידוע, מכשיר ה-CT משמש כלי חשוב מאוד בדימות של המערכות השונות של הגוף. הוא מאפשר אבחון מגוון ורחב מאוד של מחלות ותהליכים פתולוגים באזורים שונים בגוף, במהירות וברמות דיוק גבוהות.

ביחידה לטומוגרפיה מחשבית (CT) שבמרכז הרפואי הלל יפה מבוצעות היום רוב בדיקות ה-CT, כולל: מוח, מערות פנים, ארובות עיניים, צוואר, חזה, בטן אגן, עמוד שדרה ועצמות וכן בדיקותCT  אנגיוגרפיה (CTA) להערכת כלי הדם באזורים שונים בגוף.

למערכת החדשה יכולת סריקה ייחודית בשיטת Flash Spiral המאפשרת ביצוע בדיקות מהירות מאוד ברמת קרינה הנמוכה ביותר בשוק, ללא צורך בעצירת נשימה. לדוגמה, ניתן לבצע סריקה כל גופית בזמן של פחות מ- 4 שניות ובאיכות תמונה מאוד גבוהה. הודות לשיטת הסריקה המהירה ולתוכנת המותאמת לילדים באופן ייחודי ניתן היום לבצע בדיקות CT  לילדים במנת קרינה מופחתת בכ- 60% מהסורקים הרגילים, וללא צורך בהרדמה.

הודות לשימוש בשתי שפופרות, מתאפשרת סריקה ייחודית של הלב -"צנתור לב וירטואלי"- במהירות גבוהה (כרבע שניה) ובקרינה מינימאלית הפחותה מ- mSv  1 לעומת mSv 15-5 בסורקים רגילים, ללא צורך במתן תרופות להאטת קצב הלב כגון חוסמי בטא (Beta-blockers ).

המערכת מצוידת במפתח גדול, במיטה רחבה במיוחד, בעלת אורך סריקה של 2 מטר ויכולת העמסת נבדקים ללא מגבלה של משקל או מבנה גוף ומאפשרת ביצוע בדיקות מהירות במקרים של טראומה, באיכות גבוהה ובנוחות מקסימלית.

ד"ר אליסיה נכטיגל, מנהלת מכון הדימות ב"הלל יפה", ברכה גם היא על הרכישה של שני המכשירים: "חשוב לנו לשפר ולייעל את עבודתנו כל העת. ללא ספק, מכשירים כה משוכללים, מסייעים לנו ניכרות בכך, ועל כך אני שמחה וגאה".