החל משבת הקרובה, ומדי יום שבת , החל מהשעה 11 בחודשים ינואר-פברואר וגם בימי שישי ה-11.1.19 וה- 15.2.19, החל מהשעה 10, ידריכו מתנדבים של קהילת חדרה והסביבה של החברה להגנת הטבע, טיולים קצרים ומהנים בפארק השרון הפורח.

בשנים הקודמות נהנו מהסיורים מאות מטיילים מדי שבוע. נופי פארק השרון מגוונים ובחלקם מנציחים את ימי ראשית ההתיישבות בחדרה, כדוגמת יער האקליפטוס שניטע בשנת 1898 בניסיון לייבש את הביצות.

מטיילים בפארק השרון - טיול בשבת (צילום: איתמר אותם)

בחלק הדרום-מזרחי של הפארק נמצאות דיונות חול רכות, בהן אפשר להתגלגל ולשחק. בחלקו המזרחי של הפארק נמצאת "בריכת יער", בריכת חורף מרשימה המחזיקה מים רוב ימות השנה, בה ניתן לצפות בעופות מים, דו-חיים ובעלי חיים ייחודיים החיים בבריכות החורף.

"כל המדריכים שלנו הם תושבי חדרה אשר עושים זאת בהתנדבות כבר שנים רבות, מתוך אהבה גדולה למקום ולטבע בכלל. בפארק ניתן ליהנות ממרחבים ירוקים המעוטרים בפריחה ססגונית ויפה של כלניות, איריסים, רקפות ועוד מינים רבים, חלקם נדירים ובסכנת הכחדה", אומרת איריס ארבל, מנהלת קהילת חדרה והסביבה של החברה להגנת הטבע.

אמיר וינר, מתכנן סביבתי בקהילת חדרה והסביבה מוסיף ומסביר: "הטיול בפארק אינו רק מרהיב ביופיו אלא גם חשוב השנה יותר מתמיד, על רקע תכנון סלילת המשכו של כביש 9, בין כביש 4 לכביש 2, בתוואי שעלות לפגוע קשות בפארק ולמעשה יחצה לשניים את בית הגידול הרגיש של החי והצומח במקום, ויהווה סיכון ממשי גם לשמורת הטבע "בריכת יער".

הפריחה בשיאה (צילום: איתמר רותם)

הפארק מהווה את השריד האחרון ליער האלונים שהשתרע בעבר בכל רחבי השרון ולצערנו, גם פנינת טבע זו מאוימת. בנוסף, הפארק הינו גן לאומי מאושר אך אינו מוכרז, מה שמקשה על אכיפת חוקי שמירת הטבע באזור ולכן עדיין נתון לאיומי בנייה ופיתוח.

אנו פועלים למנוע את סלילת הכביש בתוואי ההרסני ומקדמים חשיבה על חלופות טובות יותר שישמרו את ערכי הטבע הייחודיים בפארק השרון. במקביל, אנו מקדמים את הכרזתו של הפארק כגן-לאומי".