יום שישי השחור (באנגלית: Black Friday) הוא כינוי ליום שישי שפותח את עונת המכירות לקראת חג המולד.

הוא חל ביום שישי של השבוע הרביעי בחודש נובמבר וזה יום של שיאי צרכנות בארצות הברית, אבל מה שהחל בארה"ב התפשט לעולם כולו וגם כמובן לישראל. לרגל הבלק פריידי מצאנו עבורם חמישה פרטים ייחודים ברשת הקשורים להיסטוריה של העיר חדרה, אולי תרצו להתחדש?

הגדה של פסח משנות ה-60 אשר הודפסה במפעלי נייר חדרה והעניין מודגש כבר בכריכה. מדובר במהדורה שיצאה בשיתוף פעולה עם העיתון הגדול בזמנו, דאז, מעריב ואייר אותה דוד גלבוע. כ33 שקלים היא תעלה לכם, לא כולל משלוח, אז אם רוצים להשוויץ בפני המשפחה בפסח הבא, זה הזמן לקפוץ על העותק היחיד.

הגדה של פסח ממפעל נייר חדרה 1960 איביי

אם תמיד שאפתם שתהיה לכם שמורה קבלה של מונית, אז בבקשה. קבלה של מוניות חדרה על סך 45 לירות  מחדרה ועד פרדס רוטמן מחודש יולי של שנת 1959 וכל זה בעלות פעוטה של ח"י שקלים + משלוח.

קבלה של מוניות חדרה מ1959.אייבי

לאלו שהמונית יקרה להם, יוכלו למצוא גם כרטיס אוטובוס בקו חדרה נתניה על סך של 70 מיל, ומכיוון שמדובר בכרטיס שיצא 3 שנים לפני קום המדינה, מחירו תפח וצמח עד  ל 92 שקלים.

כרטיסית אוטובוס מ1945 קו נתניה חדרה. אייבי

נישאר עם עולם התחבורה והפעם בעזרת גלויה שהודפסה לרגל חנוכת קו הרכבת בין חדרה לתל אביב, אי שם ב14 למאי 1953 וכל זה בעלות פעוטה של 26 שקלים, קצת יותר ממחיר הנסיעה כיום בין שתי הערים.

גלויה מהשקת קו הרכבת חדרה תל אביב 1953. איביי

לקינוח נחזור מההיסטוריה אל הווה ולאלו שלא סומכים על הוייז ומעדיפים את השפה האנגלית, אולי כמתנה לאורחים מחו"ל או ליום אחד שהעיר תוצף בתיירות בינלאומית ובשבילם ניתן לרכוש באמזון את מפת העיר חדרה, אך רק תדעו שעם המשלוח, התענוג יעבור את החמישים שקלים.

מפת העיר חדרה - אמזון