השחקנית עדן אוליאל בשחור יחד עם שירי גורנו | צילום: אלעד גרשגורן

השחקנית  והמחזאית עדן אוליאל (32) תושבת כרכור, הצטרפה לאחרונה לתיאטרון "הידית" הותיק הפועל ביישוב כבר 16 שנים. שיתוף הפעולה הזה כבר הניב את 'הידית טור' (מלשון סיבוב הופעות), הצגה נודדות שבתיאטרון, עמלים אליה בימים אלה, מתוך כוונה שתציג בחוצות העיר, ותקרב כמה שיותר קהלים לחווית התיאטרון.

אוליאל, שבשנה האחרונה העתיקה את מקום מגוריה מתל אביב לכרכור, היא גם פעילה חברתית ואחת ממייסדות אנסמבל התיאטרון 'חנה וזאנה', שבשנים האחרונות  העלה את ההצגה 'פרחה שם יפה', ואת ההצגה 'יולדות בנושא חטופי תימן.

החיבור עם שירי ג'ורנו מייסדת תיאטרון הידית והמנהלת האמנותית שלו , הגיע מהעיסוק המשותף בסוגיות חברתיות, גם אם  מזוויות שונות: "צפיתי בהצגה 'החיים עפים' של תיאטרון 'הידית' ופשוט עפתי", מספרת אוליאל.

"זה מופע ששירי ביימה שמספר חוויותיו של ליצן רפואי, דרך החוויות הקשות והמעצימות שעבר בבתי חולים. זה גרם לי להתחבר לחדוות התיאטרון שכבר שכחתי שקיימת, ומגיעה ממקום מאד ילדי, זה חיבר אותי לאהבה הראשונית שלי לתיאטרון והחלטתי שאני חייבת  לשתף איתם פעולה", אמרה.

ג'ורנו  מצידה סיפרה כי שמחה מאד על היוזמה של אוליאל: "הרגשתי את הכוחות שלה ואת המקומות שהיא יוצרת מהם. התיאטרון שלנו יוצר וחוקר במובן הזה שמתעסקים דרך אמנות ויצירה בשאלות שמעסיקות אותנו". 

אוליאל (משמאל): חיבר אותי לאהבה הראשונית שלי לתיאטרון" | צילום: אלעד גרשגורן

אוליאל מחדדת: "שתינו  מתעסקות בסוגיות חברתיות מזויות שונות ולפעמים משיקות, מטרתנו המשותפת היא לפתוח את התיאטרון לקהילה עוד יותר  רחבה ממה שעכשיו".

עדן, את במשבצת של למשוך בעצם קהל יותר מזרחי בגלל העיסוק שלך בסוגיות מזרחיות בתיאטרון?

"זה לאו דווקא כי זה מצמצם את זה מאד. מי שאני, זה מה שאני מביאה איתי וזה כוחות של חיפוש מאזורים אחרים של החברה, אם זה השכונה ,או הצד המזרחי. זה לא המנדט שלי זה עצם היותי ואני חושבת שהחיבור שלי ושל שירי הוא מאד חזק ברמה הזו. אני מביאה איתי מימד שהוא קצת יותר פופי אולי, וגם אם יש ביננו שוני, המטרה משותפת והחיבור גדול".

הפרוייקט שקורם עור וגידים בימים אלו ממש כבר מצוי בשלבי עבודה: "קבוצה מקסימה של שחקנים ויוצרים מקומיים עובדת כרגע על ההצגה הנודדת. צריך להבין שזה לא שחקנים עובדים על מחזה מוכן אלא שההצגה נוצרת ביחד בתהליך חשיבה של כולם", מספרת שירי. "הרעיון הוא לפרוץ את גבולות הבמה ,ולהופיע במרחב הציבורי. החזון הוא לגייס אוטובוס שנוסע ברחבי הארץ, פותח את הבמה, מופיע ואנשים נהנים". 

איך זה כלכלי בעבור התיאטרון עם כל הרצון והמודעות החברתית להנגיש את התיאטרון?

שירי: "זה באמת אתגר שאנו מתמודדים איתו ומנסים לגייס כספים לצורך העניין, אולם אנו גם מקווים, שרשויות מקומיות ייקנו את המופע ואז אנשים יוכלו לבוא לראות ולהינות ללא עלות. ההצגה תעסוק בשיח הזהויות בחברה הישראלית ומטבע התרחשותה בחוץ היא תעבוד קצת כמו הפנינג. יהיה בה אלמנט של שואו  וקרקס, וכמובן שתהיה אינטראקציה עם קהל הצופים". 

תיאטרון 'הידית', פועל בפרדס חנה כרכור מזה 16 שנים ומהווה בית לאמנים מקומיים היוצרים תיאטרון ניסיוני ורב תחומי. התיאטרון מגלם בתוכו עשייה אמנותית וחוקרת, לצד מעורבות במרקם החיים הקהילתי.  נתמך בעיקר על ידי משרד התרבות, וגם על ידי  המועצה המקומית פרדס חנה כרכור.