זה תחילתו של סיפור חוצה דתות. סיפור שאם תשאלו את מוחמד, עדיין לא הגיע לסיומו.

מוחמד אל־מרבוע הוא מוסלמי, במקור מלוד, שלפני שש שנים החל בתהליך גיור - תהליך שאמור להימשך עוד כשנה ושמונה חודשים. הוא נשוי פלוס שניים ומתגורר במרכז.

את לימודיו ביסודי העביר בבית ספר יהודי ומאז הוא מרגיש שהוא "יהודי בנשמה". למעשה, מוחמד כבר שינה את שמו ל'מניאל'. שינוי שיקבל תוקף חוקי רק לאחר השלמת תהליך הגיור.

מוחמד אל-מרבוע. צילום: דוברות ארגון ידידים

מוחמד הצטרף לארגון הסיוע בדרכים "ידידים" לפני כמה חודשים ומאז הוא לא מפסיק לצאת לקריאות בכל שעות היממה. כן, לא מפסיק. גם אם זה אומר לצאת לקריאה שבוע אחרי שבץ.

לפני כשבוע וחצי היתה לו בעיה רפואית חמורה. הוא הובהל לבית החולים ואבחנו כי עבר אירוע מוחי. בנס הוא איתנו היום וכעת ממתין לצינתור. כמה אנשים אתם מכירים שהיו יוצאים לעזרה בדרכים אחרי שבץ? אנחנו מכירים אחד כזה, והוא בהחלט מקור לגאווה.

השבוע מישהו שלח תמונה באחת מקבוצות "ידידים", בה נראה מניאל עוזר לאזרח בדרכים. הרב שמריה אבא־שאול, חייג אליו מיד: "מניאל, תגיד, מה נסגר? למה אתה קם מהמיטה? אתה אחרי שבץ ולפני צינתור!", הוא 'נזף' בו בקול דואג. "כבוד הרב, כנראה אתה לא מבין, זה נותן לי סיפוק. זה מֶרַפא אותי", ענה לו מניאל.

הרב שמריה משוחח קצת עם מוחמד ושומע ממנו סיפור חיים שיכול למלא ספר אמונה שלם. וזה מה שמוחמד מספר לו: "אבא שלי בן 98 (!) והוא עדיין מתנדב בארגון בשם יד־ליד". הרב שמריה לא יכול להתאפק ומעיר; "יד ליד מזכיר קצת ידידים..".

"כן, זה בנשמה שלנו", ענה לו מוחמד. "השכנים שלי יודעים שאני תמיד הראשון לעזור. הם יודעים גם שנשאר להם עוד קצת זמן להיעזר בי גם בשבתות, עד שאשלים את תהליך הגיור. לפני כמה שבועות שכן שלי, אבא לילדה קטנה, היה חייב להגיע עם הבת שלו ל'שניידר' בשבת בבוקר. הרכב שלו לא הניע. הוא יודע שאני מתנדב בידידים אז הוא דפק אצלי ב5:30 לפנות־בוקר וביקש עזרה. לא בזבזתי זמן, ראיתי שהבעיה מורכבת, הסעתי אותו עם בתו ל'שניידר' וחזרתי לטפל לו ברכב. פריבילגיה של ערבי", הוא אומר בצחוק.

אפילו טלפון ממוקד ידידים הוא קיבל הפעם, הפעם המוקדן לא חייג בכדי לבקש עזרה אלא כדי לומר תודה; "יום אחד התקשרו אליי ממוקד ידידים", הוא מספר. "בקשו לעדכן אותי שבשבוע האחרון שני אזרחים התקשרו למוקד בבקשה להצטרף כמתנדבים בארגון לאחר שעזרתי להם".

"אל־מרבוע, ממש לא משנה לנו מה שמך הפרטי, בשבילנו אתה לא פחות מהשראה", אמרו בארגון ידידים. נאחל לו הרבה בריאות.