אחת מהתמונות בתחרות | באדיבות world ShootOut

הצלם רוני סופר חזר השבוע מתחרות צילום בינלאומית שנערכה בדיסלדורף גרמניה, שם עמד בראש חבר השופטים. בתחרות, שנערכת זו השנה ה-15, נטלו חלק 641 צלמים מ-37 מדינות ברחבי העולם וחולקו בה פרסים בסך 70 אלף דולר, בקטגוריות שונות.

סופר, זכור לרבים כצלם שתיעד את "אוטובוס המוות" באסון הכרמל, ושבזכותו ניצלו שלושה סוהרים שהצליחו להיכנס למכוניתו ברגע האחרון. 

מהתחרות | צילום: סיגלה שוהם

תחרות WORLD SHOOTOUT עוסקת בצילום מתחת למים ונחשבת לאחת מתחרויות הצילום היוקרתיות והנחשבות ביותר בעולם. היא מחולקת לתשע קטגוריות צילום – ובהן צילום אופנה מתחת למים, צילומי כרישים, טורניר נבחרות לאומיות וגם קטגורית חובבים.

בצוות השופטים, בראשותו עומד רוני סופר, משתתף בין היתר גם כריסטיאן פטרון, מגדולי וחשובי הצלמים התת-מימיים בעולם, אשר צילם את הסרט "הכחול הגדול" וכן תיעד את שרידי ה"טיטאניק" עבור דיסקברי.

באחד מרגעי השיא של הטקס, עלו משתתפי התחרות על במה כשהם לבושים בחולצות ועליהן הכיתוב "לשחרר את לונגי", כחלק מקמפיין להצלתו של לונגי - כריש ארך גף (longimanus shark) שנצפה בדרום ים סוף כשחבל שנכרך סביבו מסכן את חייו. “לונגי״ תועד על ידי צלם צרפתי שהשתתף בקטגוריית צילומי הכרישים.

אחת מהתמונות בתחרות | באדיבות world ShootOut

"כשהבחנו בתמונת הכריש, עוד לפני פתיחת התחרות, החלטנו לעשות הכל כדי להצילו", מספר סופר. 

מייסד התחרות הוא דוד (פילו) פילוסוף, מבכירי הצלמים התת מימיים הישראלים בעולם, ומי שהקים עמותה להעלאת המודעות להכחדה של כרישים ברחבי העולם. יחד עם סופר ושאר חברי ההפקה, יזם פילוסוף קמפיין להצלתו של לונגי,שלמרבה המזל הסתיים בהצלחה.

סופר, בן 53, תושב קיסריה, נחשב לאחד מבכירי הצלמים בישראל. כבר 30 שנה שהוא מצלם ומתעד כתבות ופרויקטים דוקומנטריים וחדשותיים עבור כתבי עת יוקרתיים בעולם. בין הפרויקטים הבולטים שבאמתחתו ניתן למצוא צילומים רבים במוקדי לחימה וסכנה. הוא תיעד את המלחמה ביוגוסלביה, את פלישת צבא ארה"ב להאיטי, את המהפכה בזימבבווה ועוד. בשנת 2012 זכה בתואר איש השנה בתקשורת מטעם עיתון "מעריב" ורדיו חיפה, זאת בעקבות פעולותיו מצילות החיים בזמן תיעוד אסון הכרמל. בנוסף הוא קיבל צל”ש מיוחד מכנסת ישראל. 

אחת מהתמונות בתחרות | באדיבות world ShootOut

סופר נחשב למרצה מבוקש בתחום והוא מרבה להרצות ולהנחות סדנאות צילום לגופים וארגונים רבים בארץ ובעולם.

“World Shootout התחילה כתחרות צילום מקומית והפכה בינלאומית מהר מאוד, אבל אחרי כל כך הרבה שנות פעילות, חשוב לנו לעשות גם דברים בעלי משמעות רחבה יותר", אומר סופר. “הציבור כלל אינו מודע לכך שבכל שנה ניצודים כ-70 מיליון כרישים בעולם! ובקצב הזה בעוד כמה עשרות שנים, לא תישאר דגה באוקיינוסים, ויש לכך משמעויות מרחיקות לכת".

אחת מהתמונות בתחרות | באדיבות world ShootOut