פעילות השוטרים עם ניצולי שואה בחדרה | צילום: דוברות המשטרה

לפני כ- 10 שנים, החל להירקם שיתוף פעולה מרגש וייחודי בין קורס פיקוד ומטה של משטרת ישראל לבין שורדי שואה משני מרכזי יום לקשיש – "מפגש בכפר" בעיר כפר סבא ו"קפה אירופה" בחדרה.

המיזם החל בעקבות רצון של חניכי הקורס ליצר פעילות ערכית מעשית במסגרת הקורס. המיזם מתבסס בעיקר על מפגשים משותפים קבועים בין חניכי הקורס לקשישים שורדי השואה.

עם הזמן, הפך הפרויקט מרעיון התנדבותי למיזם סדור וקבוע שהינו חלק מובנה מקורס הפיקוד והמטה של משטרת ישראל, כאשר בכל קורס מוטלת האחריות לליווי המיזם על שני חניכים. בשנים האחרונות, נוהג כל קורס לארח את שורדי השואה לשני מפגשים מיוחדים, בסמוך לפתיחת הקורס ולקראת סיומו, המלווים בארוחת צהריים משותפת, נאומי העשרה והופעה מיוחדת.

בשבוע שעבר, יום ג' 2.10, אירחו חניכי הקורס, במכללה הלאומית לשוטרים בבית שמש, כ-100 קשישים שורדי שואה, משני המועדונים - בחדרה וכפ"ס, למפגש פתיחה בקורס, שהחל רק לפני כחודש. גם מפגש זה, כלל ארוחת צהריים משותפת, הרצאות העשרה של מ' קורס הפו"מ ומ' הכשרת בכירים במכללה הלאומית לשוטרים בבית שמש, וכן הופעה של להקת מחוז ירושלים.

הרצאה של חניך במועדונים והנצחת זיכרון השואה

במהלך השנים האחרונות, מדי שבועיים או שלושה, מגיע חניך מהקורס לאחד מן המועדונים, ונושא הרצאה, בעיקר בנושאי משטרה אך לא רק. כמו כן, החניכים יוזמים ומארגנים יום חוויתי משותף. כך למשל, באחד הקורסים, החניכים ארגנו סיור מיוחד בכנסת. פעילויות משותפות אלה צפוים לצאת אל הפועל גם במהלך הקורס הנוכחי.

פעילות השוטרים עם ניצולי שואה בחדרה | צילום: דוברות המשטרה

בקורס פו"מ האחרון, בנוסף לפעילות השגרתית של הפרויקט, יזמו החניכים פרק נוסף לפרויקט, שמטרתו להשתתף במאמצים להנצחת והנחלת זיכרון השואה, בדגש על התקומה, הבחירה לעלות לא"י והמפעל האישי של כל אחד מבין עשרה שורדים שנבחרו. במסגרת זאת, רואיינו ותועדו השורדים והסרט הוקרן בבית המורשת של משטרת ישראל והןא צפוי לעבור בהמשך גם למוזיאון "יד ושם".

קורס פיקוד ומטה (פו"מ) מתקיים במכללה הלאומית לשוטרים בבית שמש באגף ההדרכה, הינו אחד מהקורסים הבכירים והיוקרתיים ביותר במשטרת ישראל, המיועד לקצינים בדרגת רפ"ק. הקורס מכשיר את הקצינים לפיקוד בכיר במשטרה, לקראת קידומם לדרגת סנ"צ.

רות באומן, שורדת שואה מכפר סבא המשתתפת בפרויקט, סיפרה:
"הפרויקט החל לפני כעשור, במסגרתו קצינים במשטרת ישראל, חניכים במכללה, מעבירים הרצאות במועדונים שלנו, מארחים אותנו, מארגנים לנו הופעות וכדומה. מדובר בפרויקט חשוב ביותר, שתורם לנו רבות. כל הכבוד לשוטרים שנרתמים לטובת הפרויקט אף שהם עסוקים בעבודתם, מקבלים אותנו מאוד יפה ועושים זאת באהבה ונתינה רבה, זה לא מובן מאליו. הפרויקט חשוב לנו מאד, לאור מה שעברנו ויש להמשיכו. קיימים ארגונים נוספים שמגיעים אלינו, אך השוטרים מתבלטים בנתינה ובנכונות שלהם".

פעילות השוטרים עם ניצולי שואה בחדרה | צילום: דוברות המשטרה

מפקד המכללה הלאומית לשוטרים, תנ"צ חיים בלומנפלד, מציין: "בכל ההכשרות במשטרת ישראל, ובוודאי בקורס בכיר ויוקרתי כמו קורס פו"מ, אנו שמים דגש גדול על הקניית ערכים לשוטרים ולקצינים, ברוח תכנית האמו"ן של משטרת ישראל. הפרויקט הזה, שנולד למעשה לפני 10 שנים כיוזמה של חניכי הקורס עצמם, מבטא את הרצון שלנו לא רק לדבר, לדון ולהעמיק בערכים הנדרשים משוטר בעת ביצוע תפקידו בשטח, אלא גם לעשות ערכים ממש.

"מבחינתנו זה חלק בלתי נפרד מההכשרה של כל קצין ושוטר בארגון. במקרה הזה, אני מרגישים חובה להיום שם בשביל האנשים הנפלאים האלה, לדבר איתם, להנעים את זמנם, לשמוע מהם את סיפוריהם האישיים, ועל ידי כך גם לסייע להנצחת זיכרון השואה. בפרויקטים מסוג זה, אנו סבורים שיותר מאשר אנו מעניקים ונותנים - אני מקבלים בחזרה".