אם ברצונכם לנצל את הימים האחרונים של תקופת החגים לטיול קצר בטבע, כזה שלא יצריך נסיעה ארוכה והתמודדות עם פקקים. מיינט מציע לכם, שלושה מסלולים שונים, המאפשרים להעביר חצי יום בטבע, בשקט יחסי וקרוב לביתכם.

טיול רגלי :שמורת גדור

הדרך הנוחה להגיע זה דרך שכונת עין הים,  אתם מוזמנים להכניס לוויז את הכתובת גבעת הלבונה 2 חדרה. הכתובת תוביל אותם לכניסה לשביל לא סלול, אך מתאים לכל רכב בנסיעה איטית, אורך השביל הוא בערך כ300 מטר והוא יוביל אתכם לאזור חנייה חופשי בכניסה לשמורת הטבע גדור.

ברגע שנכנסתם רגלית לשמורה ( יש שם גדר שלא מאפשרת כניסת רכבים) תראו משמאלכם ומימנכם שני רכסי כורכר, שהרכס הצפוני, הגבוה יותר מימין, הוא היעד שלכם. הטיפוס לא מסובך ( מלמטה זה נראה יותר קשה ) ומתאים גם לילדים, אך לא מתאים לאופניים ( אלא אם אתם מקצוענים ברכיבת שטח) ולא ממש נוח לטפס עליו בכפכפים למרות שזה בהחלט אפשרי. מראש הרכס יש נוף נפלא לכל כיוון , רצוי לרדת מהרכס לכיוון השני , כלומר להמשיך צפונה לכיוון מלון רמדה. בסוף הירידה מהרכס תגיעו  למפרץ קטן וקסום.

שמורת גדור | צילום: איתמר רותם

את הדרך חזרה רצוי לעשות בנחת לאורך החוף , שם תעברו דרך מפרצונים קטנים המשולבים בקטעים סלעיים וקטעים חוליים שמאפשרים כניסה לבריכות טבעיות שנוצרו בתוך הים.  ברגע שהגעתם לחוף רחב וחלק תדעו שהגעתם חזרה לחוף הצמוד לכניסה לשמורה, שם חניתם את רכבכם. המסלול לא ארוך וניתן לעשותו בפחות משעה ללא עצירה, אבל אם תמהרו, פספסתם את המטרה, לקחת הפסקה, לשבת וליהנות מנוף טבעי נדיר שלא רחוק מביתכם.

טיול רכיבת אופניים: פארק נחל חדרה וחוות חפציבה

נקודת ההתחלה היא מלון רמדה חדרה  במתחם כפר הים, החלו בנסיעה צפונה לכיוון הארובות, כעבור דקה הכביש החדש יסתיים בכיכר ,ומשם המשיכו אל מעבר לכיכר לדרך עפר קצרה של כמה עשרות מטרים שמיד אחריה, לפנות ימינה אל הכביש הקטן הממשיך לכיוון מזרח, כעבור 2 דקות יתגלה לשמאלכם כביש ישר וארוך  ולצדו מסלול אופניים המוביל עד פארק נחל חדרה, כך שלאורך 2-3 ק"מ אפשר לדווש בקלילות שרוב הדרך היא בירידה מתונה.

כשהגעתם לנחל חדרה זו הזדמנות להפסקה קצרה ראשונה .יש שם ברזיות לשתיה ושולחנות עץ שאפשר לשבת לצידם. מאזור תחנת הכוח ניתן להמשיך רק מזרחה, ואחרי כחמש דקות של רכיבה, מגיעים אל גשר שעליו עובר כביש תל אביב- חיפה .עוברים מתחת לגשר בצמוד לנחל, ואז מתגלה עליה קטנה של מספר מטרים ובראשה שער קטן ופתוח המכניס אותם לחוות חפציבה.

פרות בפארק | צילום: איתמר רותם

חוות חפציבה זו חווה חקלאית משנת 1906, מראשית חידוש ההתיישבות היהודית בארץ ישראל. אך עקב המשבר הכלכלי בתום מלחמת העולם הראשונה, בשנת 1919 הגיעה חפציבה למצב קשה שהביא לפירוקה ונטישתה. רק בשנת 1992 רכשה חברת החשמל את השטח ובמהלך השנים שחזרה את החווה, שיקמה את מבניה והכשירה במקום מסלולי טיול לציבור הרחב. המקום מלא עצים שחלקם גם עצי פרי בשילוב מרחבי מדשאות ומסלולים , שהפינה הגבוהה בחווה היא תצפית למערב אל תחנת הכוח אורות רבין  ואל כל אזור מערב חדרה שעדיין מלא בטבע וצמחייה.

היציאה מהחווה היא דרך כניסת המכוניות הראשית, שם השומר יפתח לכם את המחסום. יוצאים על עבר כביש, וכעבור דקה תגיעו לצומת T , למרות שהפנייה ימינה נראית כדרך המהירה לחזור ,אז מניסיון, היא לא. היא רק תכניס אותם לשכונת חפציבה שממנה אין יציאה אחרת ולכן, בצומתT תפנו שמאלה לכיוון כביש קטן שיוביל אותם תוך חמש דקות לכביש 4.

פארק נחל חדרה | צילום: איתמר רותם

סעו בזהירות, יש לכם רק דקה רכיבה על הכביש ואז פנו ימינה אל דרך השלום ( של חדרה, לא התל אביבית ) והמשיכו רק ישר , אחרי מספר דקות בית חולים הלל יפה יהיה מימנכם, אך המשיכו ברכיבה עד צומת הכניסה לחדרה. בצומת ממשיכים ישר לעבר טיפוס קשה אך קצר אל גשר אולגה, ומהגשר מתחיל קטע הסיום המענג של הטיול הבא לידי ביטוי בירידה מתונה כקילומטר אורכה ,והירידה מתחילה מגשר אולגה וברובה ניתן בכלל  לוותר על דיווש ופשוט לתת לאופניים לגלוש אל עבר נקודת ההתחלה, מלון רמדה חדרה.

קפיצה קטנה עם הרכב: פארק השרון

פארק השרון, המשתרע על פני כ-6,000 דונם, בין חדרה בצפון לעמק חפר בדרום ועד הים במערב, הוא פארק יפהפה, אשר משמר בתוכו מגוון בתי גידול וערכי טבע מוגנים ונדירים. ניתן להיכנס בקלות לפארק דרך תחנת  הדלק אלון שנמצאת כ-100 מטרים לפני הפניה לכביש 9 (ליוצאים מחדרה דרומה על כביש 4 ) מאחורי התחנה יש מגש חנייה קטן שבסופו ירידה המאפשרת לרכב לעבור. בתקופה הזו שהאדמה יבשה לא צריך ג'יפ כדי להתקדם פנימה אל הפארק, למצוא פינה שלווה ושקטה למנוחה או פיקניק שמסביבכם הכל ירוק, רק לא לשכוח לקחת את האשפה אתכם.

זה לא המערב הפרוע | צילום איתמר רותם