רפאל עם העולים החדשים | צילום: עזרא ישראל

רפאל ישראל, בן 33, עלה לישראל מצרפת לפני כשש שנים ומתגורר בחדרה. בצעירותו היה הרפתקן שהסתובב בעולם, עבד, טייל, גר באוסטרליה כשנתיים, אך שחזר לצרפת עבר תאונת דרכים כאשר רכב  באופנוע שלו.

מדובר היה בתאונת "פגע וברח" קשה מאוד, בעקבותיה עף רפאל קדימה למרחק רב ונפגע באופן קשה מאוד. במשך כמה חודשים הוא היה מאושפז בבית חולים, לא יכול היה להזיז את גופו, לא פתח את עיניו, לא יכול היה לדבר.

בשלב מסוים, הרופאים כבר הציעו להוריו לנתק אותו מהמכשירים, ואמרו "אנחנו לא חושבים שהוא יפתח עיניים. וגם אם כן – הוא לא יוכל לזוז, לדבר או לנוע". ההורים של רפאל, שהיו חדורי אמונה, האמינו ביכולת ההחלמה שלו וביקשו שלא לנתק אותו מהמכשירים. בשלב מסוים החליטו לנסוע לישראל, לכותל המערבי, שם נשאו תפילה להחלמתו. זמן לא רב לאחר מכן, רפאל פקח את עיניו.

לאחר תקופת שיקום, רפאל נותר בכיסא גלגלים. ממצב בו היה אדם פעיל, חובב טיולים וספורט אתגרי, הוא מצא את עצמו בעל יכולת תנועה מוגבלת. ההורים, שראו כי הוא מתוסכל מהמצב, שאלו אותו מה יכול לשפר את מצבו. הוא ענה: "אני רוצה לעלות לישראל". בשנת 2012, החליטה כל המשפחה לעלות לישראל רפאל עם שני הוריו ושני אחיו שאחד מהם כיום קצין קרבי, השני תלמיד בן 16 נותרה רק אחות נוספת שבחרה להישאר בצרפת.

רפאל ואשתו | צילום עצמי

רפאל מספר על ההחלטה לעלות בישראל: "רציתי לפתוח דף חדש, בצרפת כולם הכירו אותי כאדם חזק, לא רציתי שיראו אותי במצבי על כיסא גלגלים וירחמו עלי וחוץ מזה, מאז צעירותי אני ציוני ולכן ביקשתי שנעלה".

לאחר עלייתו לארץ, בחר רפאל להתגורר כאן בחדרה. "אמרו לנו בצרפת בזמן כשביררנו על העלייה לישראל, שחדרה זו עיר מתפתחת עם הרבה עתיד ויבואו לפה עוד עולים מצרפת".

חצי שנה לאחר העלייה - התאהב בבחורה מבית אליעזר. "זה היה בערך 6 חודשים אחרי שעליתי, הלכתי לאכול במסעדה בחדרה עם חברים ואז ראיתי אותה עם חיוך מאוד יפה, התחלנו לדבר, אבל שום דבר לא התקדם.  

"3 חודשים אחר-כך, ממש במקרה, בזמן שקניתי קפה, אני רואה אותה מרחוק רצה לתחנת האוטובוס, אבל האוטובוס כבר ברח. הגעתי לתחנת אוטובוס, הצעתי קפה ושוב התחלנו לדבר, כמו חברים ולאט לאט זה התפתח בינינו ואחרי 3 שנים בערך, כבר התחתנו".

כיום מתגוררים בחדרה בערך כ 1,500 עולים חדשים מצרפת. רובם, כ-200 משפחות, הגיעו לעיר ב-5 השנים האחרונות. ב-2012 כשרפאל עלה לישראל, הוא מעריך שהיו רק כ300 עולים מצרפת בחדדה.

רפאל ואשתו ביום חתונתם | צילום חן בלכנס

הוא לא נותר אדיש לעלייה הצרפתית לעיר והחליט לנסות ולסייע לקהילת העולים דוברי הצרפתית בעיר. "העולים החדשים זקוקים לעזרה בתחומים רבים: אוזן קשבת, התמודדות עם הבדידות, הבנת הבירוקרטיה, קשיי שפה ומנטליות ועוד", הוא מסביר ומציין ששם לעצמו למטרה לעזור לכמה שיותר מהם, וזאת הוא עושה במסגרת פרויקט "קעליטיים" של עמותת "קעליטה".

עמותת "קעליטה", שהוקמה ביוני 2015 על ידי הפילנתרופ ואיש העסקים היהודי-צרפתי מרק אייזנברג, היא ארגון הגג של עולי צרפת בישראל. קעליטה שמה לה למטרה לסייע ולהביא לשיפור משמעותי בקליטת העולים דוברי הצרפתית, להעלות את חשיבות העלייה והקליטה ולהציב אותה בראש סדר העדיפויות של החברה בישראל כשמטרת תכנית "קעליטיים" היא לקשר בין ישראלים ועולים ותיקים שרוצים ונכונים לסייע לבין עולים חדשים שחווים קשיי קליטה והתאקלמות ומעוניינים בסיוע.

מדובר בתכנית התנדבותית שמאפשרת לכל אדם לתרום מזמנו למען העולים, כאשר הכוונה היא ליצור פרויקט חברתי ארוך טווח, במסגרתו העולים החדשים שנעזרים כיום יוכלו לעזור לעולים החדשים שיבואו אחריהם. כך, תיווצר "קהילה של מתנדבים" שעוזרים אחד לשני, כמו גם חברה טובה יותר ושותפות הדדית בין האזרחים.

לפרטים נוספים והתנדבות: https://www.qualitime.org.il/home-il