במרכז אולם התצוגה של "כהן מוטורס חדרה", בלב המולת העבודה, כשמסביבו מכוניות חדישות ופועלים בסרבלי עבודה, מונח שולחן זכוכית מהודר ועליו מוצג לראווה שורש גדול מימדים של עץ זית עתיק יומין, שגילו מוערך במאות רבות של שנים. ומה לשורשיו של עץ עתיק ולמוסך? העץ מייצג את ההיסטוריה המשפחתית של האחים כהן, בעלי המוסך - עבורם זוהי מזכרת שהביאו עמם מהיישוב פקיעין, שממנו הגיעה המשפחה לחדרה. “אנחנו לא שוכחים את המקורות שלנו ועד היום אנחנו בקשר עם המקום", מסביר מנכ"ל החברה, אבינועם כהן.


מאב לבנו
פניו של אבינועם, הבן האמצעי של המשפחה, מתמלאות באור כשהוא מדבר על פקיעין, היישוב שבו שכנה משפחתו דורות על גבי דורות: "משפחת כהן היא למעשה משפחת תומא - תורה וברכה משרתי אל. אבותיי חיו בפקיעין מאז בית המקדש השני ומעולם לא עזבנו את הארץ. לצערי גורשנו משם לפני עשרות שנים אבל המקום תמיד בלבנו".

משפחת כהן בטקס יהודי פקיעין. צילום: אבינועם כהן

המשפחה התפרנסה בפקיעין מעבודת אדמה ובעיקר במטעי זיתים. בשנת 1936 היא גורשה לנהריה, ומשם הגיעה לחדרה. אברהם, שהיה הבן הבכור ואביו של אבינועם, יצא לחפש את עתידו והגיע לכרמל. "לא היה לו חיים קלים", מספר אבינועם. "הוא למד את מקצוע המכונאות, עבד כמה שנים בחיפה והחליט לבסוף לחזור למשפחה בחדרה".

עם חזרתו הוא החל לעבוד במוסך ביישוב, ובשנת 1946 חלה התפנית בחייו כשהחליט לפתוח מוסך משלו בשם "אברהם כהן". בין לבין הוא התחתן עם בת דודו מרים (88), שעד היום נחשבת לרוח החיה בעסקי המשפחה. לבני הזוג כהן נולדו שלושה בנים ושלוש בנות, כשהבנים הפכו עם השנים למנהלי העסק - אבינועם בסניף חדרה, יוסי בפתח תקוה ושי בחיפה.


דו קיום אמיתי
לפני 10 שנים פתחה המשפחה יחד עם חברת "יוניברסל מוטורס" את העסק החדש - מוסך וסוכנות רכב היושבים על שטח של כ־8.5 דונם עם לא פחות מ־2,500 מ"ר לטובת העסק הענק - ללא ספק מהמוסכים הגדולים בארץ. העסק מהווה מרכז שירות לכל סוגי הרכב ו "בנוסף", אומר אבינועם בגאווה, "אנחנו סוכנים בלעדיים לכלי רכב מדגם 'שברולט', 'קאדילק' ו'איסוזו'. בחדרה מועסקים 45 עובדים יהודים וערבים, וכאן מוצאים את הדו קיום האמיתי".

משפחת כהן נחשבת לאחת הוותיקות בחדרה והאזור. לצד עסקיה היא מקפידה לתרום לקהילה. כך, למשל, מנהל אבינועם את קבוצות הכדורעף בבתי ספר בליגות הנוער, מנהל את קבוצת הכדורעף ליגת העל לנשים בעיר ועוזר לבתי ספר לבעלי צרכים מיוחדים.


היישוב הישן
וכאמור, גם כיום, כמאה שנה לאחר שהשתקעו במערב המדינה וכשהם עומדים בראש אימפריה מקומית בעולם הרכב, מקפידים במשפחת כהן לשמור על קשר חי עם העבר המשפחתי המפואר. “יש לנו מטעי זיתים בפקיעין ואני מקפיד להיות בה לפחות פעם בחודש", מספר אבינועם. "לא מזמן ארגנתי כנס ארצי לצאצאי היישוב בחסות השר לענייני ירושלים ומורשת, זאב אלקין. האירוע היה לרגל שיפוץ בית הכנסת היהודי העתיק".

בנוסף, החליטה עיריית חדרה לפני מספר שנים לקרוא לאחד הרחובות "יהודי פקיעין" כדי לחזק את הקשר עם היישוב. בעבור אנשי "כהן מוטורס חדרה" מדובר היה כמובן ביום חג של ממש.

"כהן מוטורס חדרה", רח' מנא"י 1, חדרה; טלפון: 04-6176555.