חיים זלוטניק ז"ל לא היה צריך לחכות לאמירה הידועה של ביאליק על כך ש"רק כשיהיה בישראל גנב עברי ראשון וזונה עברייה ראשונה נהיה עם ככל העמים". הוא ראה לאן הרוח נושבת ובשנת 1954 החליט להוסיף לפנצ'ריה הוותיקה שלו פונקציה חדשה: ייצור מפתחות ומנעולים. "אנשים רבים הרימו גבה ולא הבינו למה דווקא מפתחות ומנעולים", אומר קובי זלוטניק, בנו של חיים שמנהל היום את העסק המשפחתי יחד עם רוזי אשתו שמנהלת את תחום החשבונאות בעסק. "כשהייתי ילד להתקין מנעולים על הדלתות ובמכוניות היה בגדר המלצה בלבד. בזמנו אנשים לא היו נועלים את הבתים - אבל אבא שלי ידע שהגנבים עוד יגיעו. והם אכן הגיעו".

הפנצ'ריה של חיים זלוטניק ז"ל (באדיבות המשפחה)


מפתח בעבודת יד

ואמנם, אחרי עשור של תיקון פנצ'רים לצמיגי משאיות, לאופניים, לעגלות ולרכבים הפרטיים המעטים שהיו בחדרה הצעירה, הרגיש זלטוניק האב כי אם ברצונו להתפתח עסקית הוא צריך כיוון חדש בחיים והעסק משנה את שמו לשם שכל חדרתי מכיר כבר יותר מ־60 שנה: "מפתח לכל".
"עבדנו אז בעבודת יד", מספר קובי, שהצטרף לביזנס מיד אחרי שחרורו מהצבא, "אצלי בבית יש את אחת המכונות הראשונות שהיו לנו, שנוצרה בשנת 1919. בימים ההם היינו מייצרים מפתח של כספת, למשל, במשך כמה שעות ארוכות של עבודה עם פצירה. היום עבודה כזו נמשכת דקות ספורות בלבד".

משפחת זלוטניק. צילום: קובי זלוטניק

וזה כמובן לא השינוי היחיד. לדברי זלוטניק, כיום הכל בעסק ממוחשב ומבוסס על אלקטרוניקה. "ב'מפתח לכל' מעניקים מגוון רחב ביותר של שרותי מנעולנות מהמתקדמים בעולם ומספקים שירותים נרחבים. אנחנו משכפלים את כל סוגי המפתחות, גם אלקטרוניים, גם מכאניים וגם ביומטריים ועוסקים גם בשחזור, תיקון וקידוד מנעולים, מהפשוט ביותר ועד האלקטרוני ‏והמתוחכם ביותר כולל מפתחות רכב חכמים ושלטים".
זלוטניק, החבר בארגון המנעולנים הישראלי וארגון ‏המנעולנים האירופי, משוכנע שהידע והניסיון שצבר במשך השנים מעניק לו יתרון יחסי על פני בני הדור הצעיר בתחום: "למזלי למדתי כבר בגיל מאוד צעיר את השיטות של פעם. היום מה שלומדים זה משהו אחר לגמרי, היום הכל מוכן באופן אוטומטי".‏


זה אומר שכבר אין את המחרטות הישנות של פעם?
"יש לנו מכונות רגילות בעסק, אבל גם הן לא כמו שהיו פעם. היום יש לנו מכונות שמתעדות ‏מפתח, מתקנות מפתח ומשחזרות מפתח - דברים שלא חלמו עליהם לפני ‏40 שנה, הטכנולוגיה היא מאוד מתקדמת‏ בתחום".

המחרטה הישנה של משפחת זלוטניק (באדיבות המשפחה)


להיות שקט ובטוח

לדברי זלוטניק, על המנעולן לפעול לפי ה"אני מאמין" של ארגון המנעולנים, וכך הוא מחנך את הבן שלו, דור שלישי בעסק המשפחתי: "מנעולן תמיד זוכר את האמון הציבורי בו, היושר שלו הוא בלתי ניתן להשחתה, בעלי בריתו הם מפקחי החוק והסדר והוא אומן באומנותו, ומשמש כסמל של מומחיות ויושר בעולם".

ב"מפתח לכל" מתמקדים במנעולים חכמים שהאפשרות לפרוץ אותם שואפת לאפס. "אני יודע שאם הלקוח שלי מתקין מנעול שרכש אצלי, אני יכול להיות שקט ובטוח".

ב"מפתח לכל" משכפלים את כל סוגי המפתחות, ובונים ‏ומשווקים מערכות מאסטר למוסדות ומפעלים ולאנשים פרטיים. הטכניקה מאוד מתקדמת. "יש לנו לקוחות שאנחנו מייצרים ‏להם מפתחות מבלי שהם צריכים להגיע, כי הכל נעשה דרך המחשב, יש לנו מכונה שרק על פי מספר המפתח היא משכפלת אותו, כך שלקוחות אינם צריכים להגיע לחנות אפילו".

זלוטניק לא עוצר לרגע. הוא נוסע למפעלים באירופה, עובר קורסים והכשרות בכל סוגי המנעולים החדשים שנוצרים בעולם. "אין מנעול שאני מוכר אותו שלא עברתי עליו הכשרה ולא קיבלתי הסמכה ‏מהיצרן שאני יכול לטפל בו", הוא אומר.

כשהוא מסתכל לאחור, הוא נזכר בנוסטלגיה באבא שלו שלא תיאר לעצמו שיהיה אחד העסקים היחידים בחדרה שעדיין יפעל באותו מקום בו נפתח, ברחוב הנשיא, ועומד באותו מקום בו הוא קם לראשונה לפני למעלה מ־60 שנה.

"מפתח לכל", רחוב הנשיא ויצמן 58, חדרה; טלפון: 04-6322251.