תושבי חדרה הוותיקים זוכרים היטב את בית הקולנוע הישן של העיר, "קולנוע חדרה". הבניין נבנה בשנות השישים ועד שנת 1989, טרם פתיחת קניון לב חדרה, שימש כקולנוע שהציג סרטים. אלא שאחרי התקופה של ימיו הטובים ננטש וניצב כמו פיל לבן ברחוב
רוטשילד 19.

יזמי העיר חששו להתקרב למבנה ההיסטורי אך הבעייתי. היחיד שהעז היה אבי הרשנזון, שרכש את הבניין והפך אותו למבנה חדשני בן ארבע קומות בשם "גן העיר", המשמש כיום כבית לקופת החולים מכבי, למרכז הרפואי "גן המייסדים" וגם לסטודיו להתעמלות נשים. וזו, אם תרצו, תמצית דרכו של הרשנזון, עוד מימי נעוריו: להעז, להנהיג, להצליח במקומות שבהם אחרים נמנעים מלדרוך.


מגולני לבניין

תכירו: אבי הרשנזון, בן 45, יליד חדרה ומתגורר כיום בקיסריה, שם מוכר בחדרה וסביבתה בתחום הפרויקטים להתחדשות עירונית. נשוי למיטל, שעובדת לצידו בחברה כמנהלת המשרד, ואב לשישה. במשרדו, השוכן בבניין שהיה פעם הקולנוע של חדרה, תלויות תמונות של מבנים ישנים משנות השישים ולצד כל תמונה תלויה עוד תמונה - זו של המבנה שחידש. זה מה שהיה קודם, וזה מה שיש היום. האזור הפך כולו מכלום לאחד המקומות האסטרטגים והתוססים בעיר.

בניין הדואר הישן, לפני ואחרי. צילום: אוהד ששי
המשיכה לתחום הנדל"ן תמיד ליוותה אותו. לאחר שסיים את שירותו הצבאי כלוחם קרבי בגולני, החל לעבוד בבניין כעוזר רצף. תוך שנה הפך לקבלן ריצוף והתחיל להתפתח בתחום הבנייה, בנה וילות ברחבי הארץ ובמיוחד נכסים מניבים.


"מה אתה משוגע?"

בשנת 2009 פורסם מכרז לרכישת בניין הדואר הישן השוכן בסמטת פלטרין בחדרה. מדובר היה בבניין נטוש מעל 20 שנה, ישן מאוד, שרוף והרוס בחלקו, שנבנה בשנות ה-60, שימש כמרכזיית דואר ובזק. "הלקוחות" היחידים שהיו מגיעים לשם היו נרקומנים ושתיינים.
הרשנזון זכה במכרז והפך את הבניין לבניין מסחרי מודרני, שידוע כעת בשם "בניין קופת חולים מאוחדת". מול בניין הדואר ניצב בית הקולנוע, שעליו סיפרנו – והוא הפך לפרויקט הגדול השני שלו.


לא מעט יזמי נדל"ן בחדרה התעלמו באותה תקופה ממבנים אלו ולא העזו להתקרב לפרויקטים מסובכים מעין אלו. אבל הרשנזון זיהה את הפוטנציאל המסחרי והעתידי שלהם.

בית הקולנוע הישן, לפני ואחרי. צילום: אוהד ששי

שני הבניינים המשופצים נמצאים היום במוקד החיים של חדרה, במקום אסטרטגי בסמוך לקניון, קופות חולים, בנקים, צמודים לנוף גן המייסדים והשוק העירוני. הבניינים חוזקו והותאמו לתקן רעידת אדמה 'תמ"א 38' ובעקבות פיתוח המקום, נרתמה העירייה ושיפצה את סמטת פלטרין.
מחדשים ומעצבים

אבי הרשנזון הוא כיום הבעלים של חברת "א. הרשנזון יזמות ובניה" בשותפות עם חברו יצחק אנקווה ואחיו הצעיר בנימין הרשנזון. החברה פועלת במסגרת תוכנית ההתחדשות העירונית, ומבצעת במסגרתה פרויקטים רבים, בעיקר באזור חדרה. בשנים האחרונות צברה החברה ניסיון רב ברכישת מבנים ישנים וחידושם על פי תוכנית תמ"א 38. מבנים אלו נבנו בסטנדרטים מודרניים גבוהים מאוד, בליווי אדריכלי מודרני ועיצוב חדשני מושלם.

אבי הרשנזון. צילום: ליטל גלאם אוזני

החברה מובילה פרויקטים למגורים במיקומים אטרקטיביים ומקפידה על סטנדרט בנייה גבוה עם מפרט טכני עשיר. פרויקט עכשווי של החברה הוא פרויקט תמ"א 38, הריסת שלושה בתים ישנים צמודי קרקע מאחורי הדואר הישן, והפיכתם לשלושה בנייני יוקרה הצופים על גן המייסדים.

פרויקט המגורים הצופה לגן המייסדים. צילום: ליטל גלאם אוזני

הבניינים הינם בני 9 קומות הכוללות דירות בנות 4-5 חדרים מרווחים. הפרויקט קרוב ונגיש לכל המוסדות המרכזיים בעיר. כל מי שיגור בבניינים אלו ידע שיקבל את הסטנדרטים הגבוהים של הבניה באזור, עם יחס אישי לכל דייר. כמו כן, החברה מסיימת בימים אלו את פרויקט בניין הרצל 50, בן 9 קומות ובו 16 דירות, כאשר נותרו מספר מועט של דירות למכירה.
ואם בנוסטלגיה עסקינן, רכשו הרשנזון ושותפיו את בית הקפה "פינתי" ההיסטורי ואת "פלאפל כהן" הנוסטלגי, שיהפכו בעתיד הקרוב לבניין מגורים ומסחר רב קומות. מה שמייחד את החברה הוא הבנייה במרכז העיר והפיכת המבנים ההיסטוריים לבניינים מודרניים למגורים, משרדים ומסחר, אשר ישרתו את הציבור. בהמשך מתוכננים לחברה עוד הרבה פרויקטים נוספים.