ליעד חיריק והצנחנים באימון | צילום: דו"צ

42 חיילים וקציני צה"ל השתתפו בחודש האחרון בתרגיל בינלאומי גדול באירופה של צבא ארה"ב. התרגיל כולו, נמשך כשלושה חודשים וכולל אלמנים צבאיים רבים ותרגול יכולות ושיתוף פעולה בין צבאות.

בין הלוחמים שהשתתפו בתרגיל היה ליעד חיריק מפלס''ר צנחנים, תושב חדרה (20), המשרת כבר מעל שנתיים ביחידה.

"החלום שלי היה להיות טייס והאופציה השנייה הייתה צנחנים כי גם אבא שלי מגיע משם", הוא מספר השבוע ל'מיינט חדרה', בראיון מיוחד לאחר החזרה מהתרגיל. "הוא צנח הרבה פעמים והציונות והקרביות זה חזק בבית שלנו. ידעתי שזה מה שאני הולך לעשות".

אלפי לוחמים מ-10 מדינות שונות

תרגיל ה- Swift Response מתרחש על אדמת גרמניה, פולין, ליטא ולטביה בהשתתפות פלוגת לוחמים מחטיבת הצנחנים שתירגלו יחד עם חטיבה 173 של הפיקוד האירופאי של צבא ארה"ב.

הצנחנים באימון | צילום: דו"צ

בתרגיל משתתפים אלפי לוחמים מ-10 מדינות שונות ביניהם ארה״ב, בריטניה, ספרד, איטליה, פולין, פורטוגל וישראל, חטיבה 173 - חטיבת צנחנים אמריקאית, גדודים נוספים והמשמר הלאומי של צבא טקסס.

זו הפעם הראשונה שצה"ל לוקח חלק בתרגיל בינלאומי של הפיקוד האירופאי של ארה״ב אשר מתקיים בחו״ל. מטרת התרגיל היא שיפור היכולת לשיתוף פעולה ההדדי בין הצבאות המשתתפים ובמהלכו תתורגל חבירה מעשית בין הצבאות ופעולה צבאית משותפת.

במקביל ובנפרד מתרגיל זה מתקיימים תרגילים נוספים של הפיקוד האמריקאי של צבא ארה״ב ביניהם תרגיל ה-״Saber Strike", בו ישתתפו יותר מ18,000 לוחמים מ-19  מדינות משתתפות. כלל התרגילים מתרחשים באזור פולין, גרמניה, אסטוניה, לטביה וליטא וכוללים השתתפות של כלים אוויריים וטנקים.

"70 שנה למדינה זה משהו שנאמר המון אבל זה מאוד הורגש בתרגיל", נזכר ליעד בהקשר הזה. כשהגיעו לשם, היו החיילים במוזיאון 'יד ושם' לפני התרגיל. "זה היה השפיע כל מה שעשיתי שם ללא ספק", הוא אומר.

הצנחנים באימון | צילום: דו"צ

ההכנות לתרגיל המיוחד התפרשו על פני כחודש וחצי. ליעד: "החטיבה נמצא בקו והכל נעשה במקביל, זה לא היה פשוט. התחלנו בארץ בצניחה, כשהיינו מנותקים שבועיים רצופים מהיחידות שלנו לטובת הכנה. היו לנו 4 צניחות נוספות בתל נוף ועשו לנו סשן בעניין הזה.

"התרגיל נמשך 3 חודשים ואנחנו היינו חלק ממנו בבסיס קונטרול. הם בנו כמות של בסיסים ארעיים רק לתרגיל הזה. התחלנו את התרגיל בגרמניה ומשם הוטסנו לפולין ובסוף הטיסה מיד צנחנו".

"גאה בצה"ל ובצורת הלחימה שלו"

זה אומנם תרגיל צבאי, אבל הייתה הרגשה של "חו"ל"?

"לא ממש, זה לא הורגש. תלוי איך אתה בא לזה. אף אחד לא ציפה ממש לחוויה חו"לית, עשו לנו שיחות מקדימות ורצו לייצג בכבוד את צה"ל בכל הגזרות, כולל במשמעת וביכולות".

איך אתה מסכם את התרגיל?

"האמריקאים, צבא עם יכולות רבות ואמצעים מיוחדים, יודעים לדמות טוב מצבי מלחמה עם מכשור ופירוטכניקה. אני אישית מאוד גאה בצה"ל על צורת הלחימה שלו. כשהגענו לשם אמרו לנו שאנחנו הולכים לצנוח על היעד. שאלנו למה על היעד- ישנה סכנה. הם טוענים שזה 'להיכנס במאסות'. מי שנהרג זה חלק מהעניין. אצלנו מקדשים את ערך החיים מאוד. זה משפיע על כל צורת הלחימה כולל ירי על אויב עם כוחותיך בפנים – אצלנו זה משפיע, אצלם לא כל כך".

הצנחנים באימון | צילום: דו"צ

ליעד עבר בגיל 3 מנתניה לחדרה ומאז הוא גר בעיר. "אני מאוד אוהב את חדרה, אני חולה על הים, העיר מתפתחת בעיקר במערב העיר. המיקום שלה נהדר ואני בטוח אגור בה או בסביבתה בעתיד".

מסר לחיילים לעתיד מחדרה?

"לא לפחד ללכת לקרבי, ואני מדבר לא בפן המלחמתי, אלא בפן הפסיכולוגי – שתפחדו שלא יהיה לכם עתיד אם תלכו לקרבי. לא הכל זה מחשבים וסייבר. בקרבי אתה מגלה ערכים ואתה מצוי במצבים שלא תהיה בהם בשום מקום אחר לעולם. אתה מקבל חברים אמיתיים לחיים וזה דבר מאוד מאוד חשוב".