שנת 2019 רק החלה ונראה שהיא הולכת להיות חשובה ומשמעותית לחדרה. יצאנו לבדוק מה צפוי להשתנות ולהתפתח בעיר במגוון תחומים שונים המשפיעים באופן ישיר על איכות התושבים. להלן התחזית הביצועית לחדרה לשנת 2019.

פתיחת מתחם הסינמה סיטי

לאחר שנים רבות בהן לחדרה לא היה בית קולנוע מסחרי, ושבע שנים מאז הנחת טקס אבן הפינה לבית הקולנוע בשנת 2012, ולאחר השרפה שפגעה בקצת התקדמות הבנייה, מהנהלת הסינמה סיטי נמסר שהפתיחה מיועדת לחודשי יוני-יולי. בעבר ציינו שמתוכננים להיפתח כ-11 בתי קולנוע במתחם אך את המספר הסופי והמדוייק של אולמות הקולנוע עדיין לא  מוכנים למסור מהנהלת הסינמה סיטי אלא שמכינים את המתחם ברמה הגבוהה ביותר שיש.

היום שאחרי השריפה במיקס | צילום: איתמר רותם

תשתיות

התקדמות בעבודות חיבור גשר אולגה לגשר שרון. פרויקט 'שמיר חדרה' בהובלת חברת נתיבי איילון מטעם משרד התחבורה, הינו פרויקט לפיתוח התשתית והסלילה בכביש יצחק שמיר.

הפרויקט מתבצע בשיתוף פעולה מלא עם עיריית חדרה המלווה את כל שלבי ההתקדמות והביצוע. במסגרת הפרויקט תתבצע סלילת כביש דו מסלולי באורך 800 מ' שיתחבר לדרך חדשה, אשר תפתח כניסה נוספת ודרומית לחדרה מכביש החוף (כביש 2), בקטע שבין גשר אריאל שרון ועד צומת מחלף אולגה.

הכביש שאמור להסלל בין גשר אולגה לגשר שרון. הדמייה נתיבי איילון

דרך זו עתידה להקל על עומס התנועה הקיים כיום בכניסה משכונת ויצמן. לצד סלילת הכביש מתוכנן שדרוג המרחב העירוני על ידי סלילת שבילי אופניים, התווית נתיבי העדפה לתחבורה ציבורית (נת"צ), בניית קירות אקוסטיים, תכנון מדרכות חדשות, תאורת רחוב חדשה, ריהוט רחוב, תחנות אוטובוס חדשות, תכנון נופי וגינון ועוד. כל אלה עתידים לשדרג את איכות חיי התושבים באופן משמעותי. סיום הביצוע של הפרויקט צפוי להיות במהלך שנת 2020.

פיתוח כבישים והתקני בטיחות: משרד התחבורה אישר הקצאה תקציבית בגובה 70 אחוז מפרויקטים תחבורתיים שתכננה עיריית חדרה. בישיבת המועצה הוצגו פרויקטים תחבורתיים בהיקף של כ-1.4 מיליון שקלים, שמתוכם ישתתף משרד התחבורה ב-70 אחוז מהמימון.  בין הפרויקטים המתוכננים, סימון כבישים והתקני בטיחות שיבוצעו על-פי תוכניות שאושרו במשרד התחבורה, תכנון שבילי אופניים ועוד. הסיוע בסימון והתקני בטיחות כולל מעקות בטיחות וגדרות הפרדה להולכי רגל, פסי האטה, סימון מעברי חצייה וסימוני כבישים, הנגשת מעברי חצייה לאנשים עם מוגבלויות, "עיני חתול" (סמנים מחזירי אור), הסרת מפגעים חריגים בכביש וכן במדרכות בסביבת בתי ספר. בשלב זה תכנון במספר אזורים בחדרה: ברחוב בן צבי (מביאליק עד ספיר יוסף), ברחוב ירושלים, ברחוב ז'בוטינסקי (מרחוב הלל יפה עד ירושלים), וברחוב פיינברג.

מהחברה הכלכלית נמסר שברבע השלישי של 2019 אמור להיחנך האנרבוקס, האולם הרב תכליתי מיועד למשחקי כדורסל, כדוריד וכדורעף. בנוסף מתוכנן האולם גם למופעים גדולים. באירועי ספורט, תחרויות ואליפויות יהיה האולם מסוגל להכיל כ-2,000 צופים, באירועי תרבות יהיה מסוגל להכיל כ-3,000 צופים.

על גבול סוף 2019 , תחילת 2020 במידה וכל האישורים יעברו חלק, תונח אבן הפינה לאצטדיון העירוני החדש במזרח העיר, שאמור להיות ביתה של קבוצת הפועל חדרה שמשחקת כרגע בנתניה כמגרשה הביתי. זמן משוער לבנייה של אצטדיון הוא בין שנתיים לשלוש שנים.

במתחם הקמפוס המערבי חופים, בשכונת עין הים, מתכננת החברה הכלכלית את תחילת הקמתו של תיכון ואולם ספורט, בקמפוס קיימים כבר גנים ובית ספר ייסודי שאולם הספורט גם ישרת אותם, בית הספר התיכון אמור להיות מוכן בתחילת-אמצע 2020.

חופי הים

הטיילת בגבעת אולגה: התקדמות נוספת בבניית הטיילת מול חוף אולגה שבנייתה הסופית יחד עם אכלוס חמשת המגדלים שמולה אמורה להסתיים רק בסביבות 2020.

בניית הטיילת בגבעת אולגה | צילום: איתמר רותם

פיתוח חוף כפר הים: לאחר אישור תקציב סיוע  של שמונה מיליון שקלים ב2018 צפוי השנה פיתוח חדשני של חוף כפר הים הכולל הסדרת נגישות תקנית לחוף, מתקן רחצה חופי, מתקני שטיפת רגליים וכדומה, טיפול בקשר שבין החוף ובתי המלון, החלפת ריצופים בציר הכניסה לאבן משתלבת איכותית כולל פרוק הקיים, פיתוח שטחי ריצוף בטון ועץ, החלפת סוכת מציל, התקנת סוכות חוף חדשות, הסדרת גדר בין החוף למצוק, החלפת ריהוט ומתקני חוף קיימים, הסדרת תשתיות מים, חשמל , תאורה, כריזה ועוד.

פינוי בינוי

בגבעת אולגה אמורים לצאת לדרך מספר פרויקטים של פינוי בינוי. הראשון הוא בשיכון ברחוב אלי כהן, פרוייקט שראש העירייה חתם עליו לאחרונה, כאשר אמורים להיחתם עוד הסכמים על שיכונים בגבעת אולגה שיעברו פינוי- בינוי בעתיד.

פינוי בינוי אלי כהן (צילום הדמיה)

חיי לילה

בנוסף לזבולון בר בגבעת אולגה, יפתח ביום שישי (ה4.1) הגוס פאב מחדש, לאחר שהיה סגור  בעקבות נזק שנגרם בשרפה במתחם מיקס, אלא שהפעם הוא עבר לרחוב האומן 10 בחדרה. בנוסף, אמור להיפתח, במהלך השנה בר נוסף והפעם בקניון מול החוף וילג'. במול החוף גם אמורות להיפתח מסעדות נוספות כמו חומוס אליהו ופרש ים-תיכוני.

פסטיבלים

ב23.4 בפסח, יחגג פסטיבל האביב המסורתי בהפקת נחלים בפארק נחל חדרה, כמו כן במהלך יולי-אוגוסט אמור להתקיים פסטיבל הבירה השלישי בעיר. סביר להניח שיהיו פסטיבלים נוספים, כמו פסטיבל האוכל והפרחים, אך עדיין זה לא נסגר סופית.

פסטיבל האביב | צילום: דוברות עיריית חדרה

ותמ"ל- תוכניות הבנייה במזרח חדרה ושדה התעופה.

בעקבות הדיון האחרון בירושלים  שבו השתתפו מספר חברי מועצת העיר ונימקו את עמדותיהם כנגד רצון הממשלה לבנות בבנייה מהירה כ8000 יחידות דיור ממזרח לבית אליעזר, הנושא נלקח לתכנון מחדש, אך לא ירד מהפרק. אבל, בעקבות הבחירות הכלליות באפריל צפוי קיפאון בקידום התוכניות ואח"כ העניין תלוי במי יהיה שר האוצר הבא ושר הבינוי והשיכון הבא ומדיניותם כלפי תוכנית הותמ"ל.

פוליטיקה

השאלה הגדולה המרחפת היא על עתידו של ראש העיר הנבחר עקב המלצת המשטרה להעמידו לדין, אם הפרקליטות תבחר לקבל את המלצת המשטרה, האם ישאר ראש העירייה גנדלמן בתפקידו?