מוצב צה"ל ושי וולשטיין ז"ל (צילומים: הראל פלג ואתר יזכור)

אברהם וולשטיין, תושב חדרה, עלה אמש לבמת טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל בעיר, כנציג המשפחות השכולות לשנה זו. הוא דיבר על הכאב הקולקטיבי של אותן המשפחות, שיקיריהן לא ישובו עוד.

וולשטיין, הוא אביו של שי וולשטיין ז"ל. חייל בצנחנים שנהרג בהיתקלות עם מחבלים. בין מילותיו של האב, במספר הדקות המועט בהן דיבר, סיפר מעט על הבן ועל שעותיו האחרונות אי שם בשטח, לפני שנהרג, וריגש את הקהל.

שי, נולד בחדרה. הוא למד בבית-הספר היסודי "תחכמוני", ואחר כך נדד בבתי ספר בכפר סבא ופרדס חנה. משפחתו מספרת כי עוד מילדותו ובבגרותו, היה אוזן קשבת לכולם, מעין "אח גדול" לשכבת בני גילו. הוא הצטיין בלימודיו והיה אהוב ומוערך מאוד על מוריו ומחנכיו.

במחצית חודש אוגוסט 1991, גויס שי לשירות חובה בצה"ל והתנדב לחטיבת הצנחנים. חבריו למסלול הטירונות סיפרו, כי מתחילת דרכו בצבא היה שי "המנהיג הבלתי מעורער", אמין מאוד על כולם, טירונים ומפקדים כאחד.

שי וולשטיין ז"ל (צילומים: אתר יזכור)

הוא סיים את מסלול הטירונות בהצטיינות, המשיך באימון מתקדם, עבר קורס צניחה ונשלח להרחבת הכשרתו הקרבית בקורס מ"כים-חי"ר. לאחר תקופה יצא שי לקורס קצינים. לדברי אחד מחבריו, הגיע שי לקורס הקצינים ספוג ערכים מהבית, כולו רצון לתרום ולעשות. המטרה להיות קצין צנחנים ניצבה לפניו, ברורה והחלטית.

הורה לחייליו לרדת למסתור והמשיך בפעילות חשוף לסכנה

בסיום הקורס, לאחר שקיבל את דרגת הקצונה, הוגשמה שאיפתו של שי לעסוק בהדרכה והוא נשלח כמפקד לבסיס הטירונים של חטיבת הצנחנים.

לאחר תקופה חזר ליחידתו -גדוד 202. ביולי 1994, בעת פעילות מבצעית בלבנון, נפגע וולשטיין מירי מחבלים, כאשר פיקד על חייליו. אביו שיחזר: "באותו היום, תקפו מחבלי חיזבללה את כל מוצבי צה"ל שבגזרה בה שהה שי. בקשר, דווח לשי על שיירה של חטיבת גבעתי, שהייתה בדרכה למוצב, ללא מסתור ומצויה בסכנה. שי פקד על חייליו להיכנס לבונקר, והוא עצמו עלה, תוך סיכון, לעמדת הפיקוד החשופה. הוא דיווח את אלטילריית צה"ל אל מקורות הירי, ובכך הציל את חיילי את השיירה.

אביו של שי, אברהם, בטקס הזיכרון בחדרה (צילום מסך: פנאי העיר)

"כשפנה למצוא מסתור לעצמו, נפגע מירי חוליית מחבלים אחרת  בגבעה סמוכה- ונהרג". מפקדיו שיבחו אותו ואמרו כי עשה דבר שאינו באחריותו, ובכך הציל נפשות וחיילים". הוא הובא למנוחת עולמים בבית העלמין הצבאי בחדרה.

מפעל ההנצחה ע"ש שי בחדרה: בית כנסת, סיפריה ומילגות

בחדרה, הנציחה משפחתו את פועלו של בנה. כך לדוגמה, נקרא בית כנסת בעיר על שמו, וכך גם עמותה פעילה בתחומים שונים ומנציחה אותו.

בנוסף, בסניף "בני עקיבא" חדרה, בו היה שי חניך, הוקם חדר הנצחה לזכרו, וחניכי התנועה נעזרים בספרים שבו לצרכים שונים.

זאת ועוד, פעם בשנה מתקיים כנס גיוס לצה"ל על שמו של שי. אל הכנס, המאורגן על ידי המשפחה ועיריית חדרה, מגיעים תלמידי י"ב המועמדים לגיוס. בטקס מחולקות מלגות ל-12 חיילים בודדים מחטיבת הצנחנים, ול-20 תלמידים מצטיינים לפי החלטת ועדת מלגות ציבורית.