יוסי וינר חולק את סיפורו (צילום: איתמר רותם)

מרכז הצעירים טורבינה, התמלא אתמול בערב (12.4) עד אפס מקום בצעירים חדרתיים, אשר הגיעו לשמוע את סיפורו האישי של ניצול השואה יוסי וינר במסגרת "זיכרון בסלון".

זיכרון בסלון היא יוזמה חברתית המאפשרת לציין את ערב יום השואה בצורה משמעותית, בסלון הבית, בין משפחה וחברים, במפגש המורכב מעדות, חלק אומנותי-שיתופי ודיון.

יוסי וינר, הוא ניצול שואה מאוקראינה, המתגורר בחדרה מתחילת שנות ה50. הוא נשוי כבר למעלה מ60 שנה, ואת אשתו, שאף היא ניצולת שואה מפולין, פגש לראשונה בחוף אולגה שם לימד אותה לשחות.

במשך 40 שנה עבד וינר ב'נייר חדרה' וכשיצא לפנסיה פרסם את ספרו "מרתון החיים" בו הוא מתאר בפירוט את מסע ההישרדות שלו בתקופת השואה.

במהלך יותר משעה, סיפר וינר לקהל על ילדותו הקשה באוקראינה, בזמן מלחמת העולם השנייה, כשהוא ומשפחתו וכלל היהודים נרדפים על ידי הגרמנים וגם על ידי חלק גדול מהאוקראינים.

יוסי וינר חולק את סיפורו (צילום: איתמר רותם)

במהלך התקופה איבד וינר את אביו שנורה ומת ביער לאחר חמישה ימים מכיוון שלא היו שום אמצעים לטפל בו, וינר גם איבד את דודיו במהלך תקופת השואה ונאלץ לחזות ולהתמודד עם דילמות קשות, על חלקן , ניתן לשמוע גם בסרטון המצורף לכתבה.

את האירוע "זיכרון בסלון" במרכז הצעירים טורבינה הפיקה שירלי ג'אן, שהיא בעצמה דור שלישי  לניצולי שואה ,רוב משפחתה של סבה נספתה באושוויץ והסיפור הטרגי הזה מלווה את חייה " בחרתי לארגן את זיכרון בסלון מכיוון שזה חשוב להנציח את המאורע הטרגי הזה ולהמשיך להפיץ לדורות הבאים באופן ישיר על אודות הזוועות שעוללו הנאצים. זה חשוב לשמר ולא לשכוח את הזיכרון הזה" אומרת שירלי.

יוסי וינר חולק את סיפורו (צילום: איתמר רותם)