אסף אריה ז"ל (צילום עצמי)

בדיוק ביום השנה למותו של לוחם האש אסף אריה, שחל בשבוע שעבר, יצא לאור השיר "עץ השקד", שכתב בשנת 2007 לרגל הולדת בתו הבכורה שקד.

לא מכבר הלחין הזמר והיוצר מתן שמר את השיר וגם שר אותו. השיר הוא סנונית ראשונה במערך הנצחתו של אריה, תושב חדרה, בין היתר באמצעות השירים שכתב

בראש פרויקט ההנצחה דרך השירים עומד חברו של אסף טל קוזחי, מפקד צוות לוחמי האש בתחנת חדרה. "ידעתי שאסף כותב שירים. אחרי מותו הציק לי שהשירים שלו נותרו ככה, במחברת שלו.

"אני יודע שהחלום שלו היה שיום אחד אייל גולן ישיר שיר שלו. בעקבות דבריו פניתי לבוגר 'דה ווייס' מתן שמר, והוא נרתם מיד למשימה והלחין את השיר, שהוא גם השיר הראשון במחברת של אסף, ושר אותו בצורה מרגשת".

סוף מר

אסף אריה נמצא ללא רוח חיים בחודש מרץ 2017. בן 36 היה במותו. בראשית דרכו כלוחם אש חווה אירוע מטלטל שלא הרפה ממנו עד יומו האחרון. ככבאי צעיר הגיע בין הראשונים לאוטובוס השרוף בפיגוע בצומת מגידו. זה היה פיגוע התאבדות שביצע מחבל פלסטיני באמצעות מכונית תופת, בשעות הבוקר של 5 ביוני 2002.

טל קוזחי (צילום עצמי)

17 בני אדם נרצחו בפיגוע, ו-43 נפצעו, מהם ארבעה קשה. אריה זינק לאוטובוס הבוער וניסה לחלץ את הנוסעים הרבים שנלכדו בו, רובם חיילים. על אף המראות הקשים של הפצועים וההרוגים הרבים פעל אריה בגבורה. אחר כך סירבו הזוועות לעזוב אותו, והוא חווה קושי רב. בסיוע בני משפחה הצליח להתאושש מהטראומה ושב לתפקד כמפקד צוות כיבוי אש בתחנת חדרה. הוא אף נשא לאישה את נטלי, ולשניים נולדו שלושה ילדים.

בהמשך השתתף אריה באירועים קשים אחרים, למשל בדצמבר 2010 באסון הכרמל, כאשר השתוללה שריפת יער ענקית במשך ארבעה ימים רצופים. אריה היה באחת משתי הכבאיות שעברו דרך מסך האש כדי להציל את אוטובוס הסוהרים ואת הכבאים מתחנת עפולה. בשריפה נספו 44 בני אדם, וגם במקרה זה נחשף אריה למראות קשים מנשוא ונשא אותם עמו עד יומו האחרון.

"התחברתי לשיר"

שמר, תושב גבעת אולגה, התרגש מאוד להשתתף בפרויקט לזכר אריה, שלא הכיר קודם לכן: "את הפיגוע במגידו ואת השריפה בכרמל אני מכיר מהתקשורת, כך גם את הסיפור הטראגי של לוחם האש אסף אריה מחדרה שהשתתף בחילוץ הנפגעים.

"כשטל פנה אליי עם זה מיד הסכמתי. התחברתי מאוד לשיר ולסיפור, ואחרי יום אחד הלחן והעיבוד היו מוכנים. היה לי חשוב לפגוש את המשפחה. טל שלח לי את מחברת השירים, ואני נרגש להמשיך ולהפיח חיים בשירים נוספים שכתב אסף".

מתן שמר עם משפחת אריה (צילום עצמי)

לאחר שסיים שמר להקליט את השיר נודע לו כי הוא בעצם קרוב משפחה של אריה: "יש קרבה משפחתית מצד אמא שלי, דרך הסבות. אולי בגלל זה הרגשתי כזה חיבור לסיפור של אסף בלי שהכרתי אותו".

קליפ לשיר "עץ השקד" אפשר למצוא ביוטיוב. את הקליפ ערך בהתנדבות דורון פז  תלמיד מגמת קולנוע בתיכון חדרה בבית אליעזר, והוא משובץ בתמונות, במזכרות ובחוויות מחייו של אסף ומחיי בני משפחתו.

נטלי (נתי) אריה, אלמנתו של אסף: "רצינו להגשים את החלום שלו. זה כל מה שעניין אותו כל החיים — להוציא את השירים לאור. ברגע שתהיה לי הזדמנות להוציא שיר נוסף, זה הדבר הראשון שנעשה. החלום שלו שאייל גולן, שהוא כל כך סגד לו, ישיר שיר שלו.

"לי היה חשוב שהשיר הראשון שיולחן יהיה דווקא זה, כדי ששקד, שבעוד שנתיים תחגוג בת מצווה, תיכנס לאולם עם השיר הזה שכתב לה אביה כשנולדה. אין יותר מרגש מזה".