"בבוקר יום ההולדת שלי, ב-25 לאוקטובר, אני ובעלי לקחנו יום חופש והיינו בדרכנו לתל אביב", נזכרת איילת בובה, איך התחיל אחד מהפרויקטים היפים בחדרה וגרם לחיבור מדהים בין האימהות בבניין בו היא מתגוררת. "בסביבות אזור געש, צלצל הטלפון, על הקו הייתה השכנה החדשה ששאלה האם אני בבית כי בעלה נמצא הרחק בעבודה והיא צריכה עזרה.

"הדבר הראשון שעשיתי היה להתקשר לשתי שכנות בבניין שידעתי שהן בבית והן כבר הגיעו לסייע לה. בינתיים הסתובבנו חזרה לחדרה, הגענו אליה, לקחנו אותה לבית החולים ונשארתי איתה לאורך כל תהליך הלידה.

"מבית החולים, בשעות הערב, בעלי הגיע ואסף אותי כדי שנצא לאכול ותוך כדי אני חושבת, 'איך היא תסתדר?' יש לה עוד שני ילדים בבית ואין להם קרובי משפחה בחדרה, ואז נזכרתי בתקופה שגרתי במושב מאור, שם היה מקובל שנשים היו מבשלות לכל מי שילדה, זה נקרא במושב  'סירי לידה'.  פה, בגלל שהרגשתי שאני מבשלת לה מאהבה, חשבתי על השם "מבשלות באהבה' ".

מימין: ליטל, איילת וענבל. מבשלות באהבה (צילום: איתמר רותם)

"מבשלות באהבה" הוא פרויקט שהחל לרוץ בשכונת הפארק בעיר ובמסגרתו עוזרות נשים לנשים אחרות הגרות בסמיכות, זאת בשבוע-שבועיים הראשונים שאחרי הלידה. העזרה באה לידי ביטוי בבישולים אבל גם באוזן קשבת, ובכך מסייעות האימהות אחת לשנייה לעבור את התקופה הראשונית והלא פשוטה שלאחר הלידה.

בשכונת הפארק, השכונה הצעירה בחדרה, יש כיום כ-3000 תושבים שמרביתם זוגות צעירים המתגוררים בבניינים משותפים. באופן טבעי, כל מספר חודשים בממוצע, יש בבניין או באחד הבניינים הסמוכים - יולדת חדשה.

"זרקנו את הרעיון וכולן התגייסו"

בובה, החלה את הפרויקט לפני כשנה. לבניין בו היא מתגוררת הגיע זוג צעיר, האישה הייתה בחודש התשיעי להריונה וכחלק מההכרות הראשונית עם השכנים החדשים, אמרה לה איילת, שאם היא תצטרך עזרה בעתיד, היא מוזמנת להתקשר. השאר ידוע, ובובה הייתה שם כדי לסייע בתהליך הלידה עצמו וכמובן – בימים שאחרי.

"במשך 13 יום בישלנו עבור היולדת הטרייה", היא נזכרת. "לאחר המקרה הזה החלטתי לנסות ולגייס בצורה מאורגנת את השכנים בבניין שלי, בו כ-31 משפחות, במטרה עתידית כששכנות נוספות תצטרכנה עזרה לאחר לידה".

ארוחת בוקר של מבשלות באהבה (צילום: איילת בובה)

בובה הפיצה את הרעיון דרך קבוצת הוואטסאפ המשותפת ולהפתעתה הייתה התגייסות מרשימה מהשכנים והם קבעו להיפגש להכין תוכנית פעולה עתידית.

בובה: "בפגישה הזו, גיליתי את השכנים שלי, את האהבה, את הנתינה, את התרבות ממנה הגיעו ואיך היא משפיעה על הבישול, על הרצון לעזור ולתמוך  ונוצר סוג של שיח אחר. עכשיו, אחרי כשנה, כבר סיימנו את הבישול השישי  בבניין שלנו".

לענבל לב, חברת ועד שכונת בפארק, לא הייתה חופשת לידה קלה ומיד לאחריה, היא הייתה צריכה לחזור מהר לעניינים. לב מספרת שלמרות שכלפי חוץ היא הקרינה חוזקה, לא היה לה קל בכלל לחזור מבית החולים, לתחזק את הבית ולטפל גם בתינוק ובילדה הנוסף.

בתום החופשה פנתה עם רעיון ליו"ר ועד השכונה, עידן מורד, והציעה שאולי יהיה אפשר לארגן תמיכה מאורגנת  ביולדות בשכונה. עידן סיפר לה שכבר יש תושבת בשכונה בשם איילת בובה שכבר שנה עושה זאת במסגרת הבניין שלה. ענבל הופתעה איך לא שמעה על זה, ויצרה קשר עם איילת.

מקדמות את הפרויקט בכל השכונה

תושבת שכונת הפארק, ליטל דרי, היא אמא לשלושה ומלווה נשים לאחר לידה. בחופשת הלידה השלישית שלה, היא קיבלה עזרה מנשים אחרות שבישלו עבורה לאחר הדולה שלה פרסמה בקשה בקבוצת פייסבוק. ליטל מספרת שבהתחלה זה הביך אותה לקבל את כל הבישולים, אך מצד שני, זה עזר לה המון להתרכז בהנקה ולטפל בו זמנית בשאר הילדים.

בינתיים, התאחדו איילת, ענבל וליטל לצוות מטעם ועד השכונה שמטרתו לקדם את "מבשלות באהבה" בכל שכונת הפארק. מה שהתחיל כפרויקט בבניין אחד, יהפוך לנחלת כל בניין ורחוב בשכונה.

שטיחון המסמן את דירת היולדת (צילום: איילת בובה)

אחת הנהנות הישירות מהאיחוד הנ"ל היא איילת הילמן ניצן, שרק בחודש שעבר ילדה את בנה השלישי. היא מספרת כי "במשך שבוע קיבלתי אוכל, מלא סירים ומגוון מאכלים. השכנים תיאמו ושאלו אותי מה אנחנו אוהבים לאכול ועוד ועוד סירים הגיעו. הכינו במיוחד בשבילי גם שטיחון כחול שהונח לפני הדלת ושעליו כתוב 'כאן מבשלים באהבה', כך שכל השכנים ולא רק מהבניין, ידעו בדיוק באיזו דירה מדובר ולא יתבלבלו.

"האוכל הספיק כמעט לשבועיים ונתן לי הרבה שקט נפשי. עכשיו, המשימה שלי היא להתחיל להחזיר את הסירים, ארזתי את הסירים בשקיות לפי המשפחה שממנה קיבלתי את האוכל וזה הזמן לקפוץ בחזרה לשכנים שבישלו לי ולהגיד תודה. הפרויקט הזה מקרב בצורה יוצאת דופן בין השכנים, למדתי להכיר טוב יותר את השכנים שלי ומסביבי".

בבית הקפה אחד העם בחדרה, בשיחה משותפת  עם איילת ענבל וליטל (כפי שתוכלו לראות בוידאו המצורף) סיכמה ליטל ואמרה: "אני ממש מקווה שהיוזמה הזו תתפשט ותגיע לכל אזור חדרה, שכל היולדות בעיר יקבלו את התמיכה, כי זה מגיע לכל אחת".