מאחורי שולחן גדול במשרדו המרוהט באחד הבניינים המפוארים שבבעלותו בחדרה, יושב סמי לוי. הוא מחייך ונושם לרווחה. הסיבה: בשבוע שעבר החליט בית המשפט להסיר את המגבלות שהוטלו עליו בחודש יוני האחרון, ביניהן איסור כניסה לבניין העירייה ואיסור יציאה מהארץ. המגבלות הוטלו לאחר שנעצר עם ראש העירייה צביקה גנדלמן ועם אחרים, בחשד שגנדלמן קידם בעבורו אינטרסים למיניהם, כדי שזה יתמוך בו בבחירות לראשות העירייה.

סמי לוי | צילום: אלעד גרשגורן

“ההחלטה של בית המשפט מדברת בעד עצמה וקובעת שהצדק ייצא לאור", אומר לוי בראיון. "בשבילי, הפרשה הזאת כבר מאחוריי. עכשיו אני אומר שאעשה כל שביכולתי שצביקה גנדלמן ימשיך להיות ראש עיריית חדרה לעוד קדנציה. אני חושב שגנדלמן הוא איש ישר וראוי שימשיך את העשייה שלו. כל הפרשה הזאת אינה יותר מסערה בכוס מים, והשם שלי השתרבב לתוכה אך ורק למטרה אחת, והיא לחסום אותי מלהתערב בבחירות הקרובות".

"נגרם לי עוול"

הבחירות לראשות עיריית חדרה יתקיימו בעוד כשבועיים. עד יום ראשון שעבר נאסר על לוי להיכנס לבניין עיריית חדרה ולמוסדותיה. האיסור הוטל על לוי בעקבות מעצרו לפני כחצי שנה. באותה הפרשה נעצר גם גנדלמן בגין חשד לשוחד. עוד נעצרו: נהגו של גנדלמן, אברהם אפללו, וראש לשכתו, אורלי נגר.

לאחר הארכת מעצר אחת הורה בית משפט השלום בראשון לציון על שחרורו של לוי בתנאים מגבילים. ביום ראשון שעבר הגישה היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בקשה נוספת להארכת תוקפם של תנאי השחרור למשך 30 ימים נוספים. לאחר הדיון החליט השופט גיא אבנון לבטל את איסור היציאה מהארץ והורה על השבת הדרכון ללוי. כמו כן, הורה השופט על ביטול הרחקתו של לוי מעיריית חדרה וממוסדותיה, לרבות ועדות, החברה הכלכלית וכל תאגיד עירוני. כמו כן, הורה השופט על צמצום איסור יצירת קשר עם המעורבים. עוד נקבע בהחלטה, כי לוי רשאי לעמוד בקשר עם המעורבים בתיק, ובלבד שהדבר ייעשה בנוכחות צד שלישי שאיננו קשור לתיק.

בעבור לוי, העננה שריחפה מעל ראשו הוסרה. "אילו היה ספק אצל השופט שדן בתיק מתחילת הפרשה, הוא לא היה מסיר את המגבלות", הוא אומר. "אני מאמין בחפותי וגם מאמין ביושרו של צביקה. לשנינו נגרם עוול, ותאמינו לי, חבל מאוד על כל ההשקעה בפרשה הזאת, שאין בה כלום".

לוי, 48, אחת הדמויות הציבוריות הבולטות והמשפיעות בעיר חדרה, החל את דרכו הפוליטית כיושב ראש תנועת ש"ס בשנת 2000. בבחירות שנערכו בשנת 2003 נכנס לוי למועצת העיר, וסיעתו קיבלה שלושה מנדטים, כשראש העירייה היה ישראל סדן.

בשנת 2005 מונה לממלא מקום ראש העירייה לשעבר, חיים אביטן, והיה מחובר מאוד לעשייה הציבורית. בבחירות 2008 הוא חולל מהפכה גדולה בחדרה, כאשר ש"ס גרפה חמישה מנדטים והיתה הסיעה הגדולה ביותר במועצת העיר. התוצאה הדהימה רבים, מאחר שלראשונה בעיר חילונית במדינת ישראל סיעת ש"ס הפכה לגדולה ביותר במועצת העיר.

מעורב פוליטית

לוי נולד וגדל בשכונת גבעת אולגה, וכיום הוא גר בשכונת האוצר בעיר. הוא בנם של ויקטור, המציל המיתולוגי בחוף אולגה שבאחרונה פרש לגמלאות, ושל עליזה, עקרת בית. בבית הספר היסודי למד בעמישב, ובהמשך בתיכון עמל בחדרה.
בגיל 18 התגייס לצה"ל, שירת שירות מלא בבסיס גדנ"ע בבית ליד, והשתחרר בדרגת סמ"ר. לאחר שחרורו נשא לאישה את איריס, ולהם ארבעה ילדים וארבעה נכדים.

סמי לוי | צילום: אלעד גרשגורן

לוי הפך לאיש עסקים עצמאי בגיל 21. בעבר עסק בתחומי הרכב, הנדל"ן והיזמות. כיום הוא עוסק אך ורק בנדל"ן. מצעירותו נודע לוי כאדם מעורב בקהילה וככתובת לעצה טובה ועזרה מעשית. פניו של לוי לא היו אל הכיוון הפוליטי, אולם בשנת 2000 ביקש ממנו רב העיר חדרה, שמעון ביטון שליט"א, לשמש יו"ר ש"ס בעיר. לוי הסכים, ומאז הפך לאחת הדמויות הפוליטיות החזקות והמשפיעות על המפה הפוליטית המקומית בחדרה. לפני שמונה שנים פרש מהחיים הציבוריים וכיום הוא מפתח את עסקיו בעיר.

בבחירות הקודמות תמך לוי בגנדלמן לראשות העירייה, ומאז ועד היום ממשיכים השניים לשמור על קשר. לוי אינו מסתיר זאת ואף מתגאה בתמיכתו בגנדלמן בעבר ובעתיד. "במשך 20 שנה הייתי בשירות הציבורי, והיה לי קשר עם נבחרי הציבור. אני חושב שהאיש הראוי ביותר להיות ראש עיריית חדרה הוא צביקה גנדלמן. מדובר באדם ישר, שעשה למען העיר ויכול לעשות עוד לטובתה. אנשים כאלה צריכים להוביל את העיר, ואני אעשה כל שביכולתי שצביקה ימשיך להוביל את חדרה לקדנציה נוספת".

בשנת 2011 גזר בית המשפט על לוי, שהיה ממלא מקום ראש העירייה, שישה חודשי מאסר שרוצו בעבודות לאחר שהורשע במסגרת הסדר טיעון בשתי עבירות של בעילה אסורה בהסכמה, בניסיון תקיפה, במרמה והפרת אמונים וכן בשימוש לרעה בכוח המשרה. לוי הורשע בעבירה שנושאת עמה קלון, ופיצה את המתלוננות.

"חמישה מנדטים"

"כשהתמודדתי הבאתי חמישה מנדטים, ולא היתה אף מפלגה שהצליחה להכניס כמות כזאת של מנדטים למועצת העיר", הוא אומר על המערכת הפוליטית. "אני חושב שאנשים שבחרו בי מעריכים אותי ואת הדרך שלי, ודעתי חשובה להם, כי עם ניסיון וקבלות אי אפשר להתווכח. לכן אני חושב שגם היום אני שווה חמישה מנדטים".

במי אתה הולך לתמוך למועצת העיר?

"בעיניי כולם טובים ואני מאחל לכולם הצלחה, אבל עוד לא החלטתי. בכל זאת 'זהות יהודית' לא באה בחשבון".

לוי טוען כי גורמים פוליטיים מקומיים, ביניהם חברי אופוזיציה ומתמודדים בבחירות, הם שעומדים מאחורי שרבוב שמו לפרשת השוחד, וזאת כדי לבצע מהפך. "לצערי, נוצרה נורמה חדשה בפוליטיקה, כאשר חברי אופוזיציה ומתמודדים בבחירות, שאינם מסוגלים לעשות שינוי בקלפי, מנסים לעשות הפיכה שלטונית דרך משטרת ישראל באמצעות חומרים שקריים ותלונות כוזבות. כל חטאי בפרשה הוא שיחת טלפון לעוזר ראש העירייה לבקשת עזרה לתושבים בעיר".

לדברי לוי, אף שאינו מכהן בתפקיד ציבורי, עד היום אנשים רבים פונים אליו לקבלת עזרה. "80 אחוז מהזמן שלי ביום הולך לעזרה לאחרים. העזרה לאחרים נמצאת בנפשי ובנשמתי, ואת זה אף אחד לא יכול לקחת ממני. אני פונה לעירייה בנימוס, בצינורות המקובלים ובדרך מקצועית. מעולם לא ביקשתי דבר לעצמי מהעירייה או מראש העירייה".

אבל במשטרה טוענים שאתה חשוד בעבירות שוחד בחירות לקידום אינטרסים עסקיים שלך.

"אני ידעתי מההתחלה שההר יוליד עכבר קטן מאוד, ועובדה - ההחלטה האחרונה של בית המשפט אומרת הכל. אני ברמה האישית לא צריך כלום מהעירייה. הקשר היחיד שלי עם עיריית חדרה זה אך ורק לעזור לאנשים, ואני לא רואה בזה עבירה. זה שתמכתי בגנדלמן וממשיך לתמוך בו לא הופך אותי לחשוד. אני מכריז מכאן שמעולם לא ביקשתי משהו מצביקה, וגם בעתיד לא אבקש ממנו דבר, חוץ מלהגיד לו שלום. מי שרדף אותי הם גורמים פוליטיים שיודעים מה כוחו של סמי לוי ומהי השפעתו בבחירות. אולי הם מפחדים שאחזור לפוליטיקה, אבל אני רוצה להרגיע אותם, הדבר הזה לא כלול בתוכניות שלי, אני נשאר בעולם העסקים ואני שמח בחלקי. אני לא מנותק מהציבור, ועובדה שבבניין שבו אני יושב יש בית כנסת שנקרא 'שטיבלך ברכת שמואל', שמשרת תושבים, ואני עושה זאת מאהבת חינם".

לוי טוען כי נעשה לו עוול. "ברור שהיתה יד מכוונת להרחיק אותי ממערכת הבחירות. רצו לנטרל אותי. אני סומך את ידי על שלטון החוק וזאת לא בושה שיגידו 'טעינו בכתובת'. הפרשה הזאת כבר מאחוריי. אני חושב שגנדלמן מרגיש אותו הדבר ואני בטוח שנעשה לו עוול".