שי דינוביץ'. "התרגשתי מאוד" | צילום: יאיר שגיא

שי דינוביץ' בן ה-27 מחדרה סובל משיתוק מוחין קל. למרות זאת, בשבוע שעבר קיבל חגורה שחורה בקרב מגע, לאחר 15 שנים של עיסוק בספורט.

דינוביץ' החל ללמוד בבית הספר לאומנויות לחימה, "אייקי קרב מגע — עמי ניב", בהיותו בן 12. בזכות עבודה קשה, אמונה וחיזוקים מצד מנהל בית הספר עמי ניב, הגיע למעמד המרגש, עם תלמידים אחרים. "עמי מלווה אותי כמורה מגיל צעיר, והוא כמו אח וחבר ואבא בשבילי", מספר דינוביץ'.

"לאורך כל השנים הוא תמיד אמר לי 'שי, אני לא עושה לך הנחות, ואני רוצה שתגיע לחגורה שחורה'. הוא האמין בי ממש מההתחלה, ותמיד אמר לי 'אל תגיד שאתה שונה או מיוחד, בכלל אל תשתמש במונחים הללו. אתה אחר וכולנו אחרים בדרך זו או אחרת'. אני מודה לו כל כך שהוא האמין בי ותמך בי, והביא אותי לחגורה שחורה. אין לי בכלל מילים לתאר מה האיש הזה בשבילי".

דינוביץ' סובל מנכות ביד וברגל, ומחירשות באוזן ימין. למרות זאת, הוא עמד באתגר בהצלחה, ואף שימש השראה לתלמידים אחרים. "אחרי שקיבלתי את החגורה השחורה, אמרתי לעצמי שהתחנה הבאה שלי כמדריך היא להקים קבוצה של אנשים כמוני שאוכל להדריך אותם ולהביא אותם לחגורה שחורה", הוא מספר. "זאת המטרה שלי בחיים".

איך התחושה להיות בעל חגורה שחורה?

"מרגשת מאוד. קיבלתי את החגורה בטקס עם יתר החברים, במעמד ראש העירייה, צביקה גנדלמן. התרגשתי כשהוא אמר לי באופן אישי כל הכבוד, מול המצלמות ומול כולם. לא האמנתי שאני אגיע לרגע הזה, וזה כיף גדול ותחושה נהדרת. עמי בכלל הפתיע אותי. יום לפני הטקס הוא הודיע לי שאני הולך לקבל חגורה שחורה, וכשביצעתי תרגיל בטקס קבלת החגורה, כל הקהל עמד על הרגליים ומחא לי כפיים. אחר כך אנשים ניגשו אליי ואמרו לי שאני מעורר השראה, וזאת תחושה טובה. אני גאה ביותר להיות חלק ממשפחת בית הספר".

 צילום: יאיר שגיא

עמי ניב, מנהל בית הספר לאומניות לחימה, מספר: "שי הגיע אלינו כילד, ותמיד היה ועודנו נעים לכולם וחביב על כולם. למרות הקשיים הפיזיים שלו, ניסיתי להוציא ממנו את המקסימום האישי שלו, ואני סבור בהחלט שהוא נתן את המקסימום. לימדתי אותו שקושי הוא הזדמנות לצמוח, ושלכולנו יש קשיים. גם לי יש קשיים, למי אין. המחשבה הייתה שלא צריך לעשות קושי מהזדמנות אלא הזדמנות מקושי. כולם כאן אוהבים את שי, ואחרי שנים יחד זה כבר הופך להיות יותר מאימון, זה הופך להיות מקום חברתי".

חלום נוסף של שי הוא כבר מגשים בשנתיים האחרונות: "היה לי חלום להנחות תוכנית טלוויזיה, ופעם במהלך ריאיון בתוכנית ספורט, כשראיינו אותי כאוהד של הפועל חדרה, סיפרתי שזה החלום שלי. בתום הריאיון אחד המנחים אמר לי, 'יש לי רעיון מעולה, הבן שלי עושה סרטונים ביוטיוב, למה שלא תעשה תוכנית טלוויזיה ביוטיוב?'. אהבתי את הרעיון. חשבנו על שם והחלטנו על 'שי מארח'. במסגרת התוכנית כבר הספקתי לראיין אורחים רבים, בין היתר את ראש העירייה צביקה גנדלמן, את ראש עיריית ירושלים לשעבר ניר ברקת, את עמי ניב, את רז זהבי כוכב הישרדות, וגם את חברת הכנסת, ד"ר ענת ברקו".