דליה לוי פרחי מצביעה על הבורות ברחוב | צילום: איתמר רותם

כבר מעל 300 איש חתמו על העצומה שפתחה וכתבה תושבת שכונת בית אליעזר, דליה לוי- פרחי באתר "עצומה". תחת הכותרת "עצומה הדורשת טיפול מידי בדרכים הציבוריות ובמפגעים בבית אליעזר וחדרה", מתייחסת  למצב התשתיות בשכונת בית אליעזר, במיוחד למצב הכבישים, שתושבים רבים רואים בהם כסכנה בטיחותית.

בעצומה נכתב: "זוהי חובתה של העירייה! ולא נטול לשיקול דעתה. העירייה מסכנת אותנו ,לא עוזרים פניות מכתבים, תמונות, בקשות ואפילו תחנוני התושבים. העירייה פועלת בשרירות לב".

לוי-פרחי מתגוררת כבר 24 שנים בבית אליעזר. בראיון ל"מיינט חדרה" היא מספרת: "אני גרה ליד רחוב שדרות האביב בבית אליעזר.  זוהי דרך וציר ראשי המוביל 'לחטיבת בית אליעזר', לבית ספר 'שובו' ומנגד מובילה בצידה השני לבית הספר היסודי 'קפלן'.

צפו בכתבה המצולמת. צילום ועריכה: איתמר רותם

"מאות תלמידים ותושבים עוברים בדרך המסוכנת הזאת מתחת לעמודי חשמל עם קרינה מסוכנת. בחורף המצב בלתי עביר עשרות מכוניות במקרה הטוב פוקקות את רחוב כ"ט בנובמבר שאפילו מעבר חצייה אין שם.

"מעל 10 שנים אנחנו מתלוננים ובהבטחות ש'אוטוטו' זה יסתדר והרוטינה קבועה. מגיעים נציגי העיריה, מציגים תוכניות של כיכרות, כבישים ,שדרות פרחים...באמת תוכניות לתפארת אבל במקרה הטוב זה מסתיים בתיקונים קטנים שלא מחזיקים מעמד והבורות נפערים מחדש".

בראיון מצולם (מצורף לכתבה), לקחה אותנו לוי-פרחי אל השטח כדי לראות את המצב. תוך כדי, הצטרפו עוד תושבים שהיו להם טענות זהות, אך רובם לא היו מוכנים להצטלם, חוץ מברוריה שמשנת 1973 גרה בבית אליעזר, בקרבת שדרות האביב. גם היא חלקה את תסכולה מהמצב הקיים.

"זוהי עצומה בלתי תלויה ולא מחוברת לשום מפלגה העותרת נגד האדישות והבטחות השווא", טוענת לוי-פרחי וממשיכה: "העירייה אדישה. כל החורף יש פוסטים בנושא בפייסבוק, מלאי הבטחות ובפועל - ראשי העיר מתחלפים ואנחנו נשארים עם אותה שדרה מסוכנת.

מסוכן גם להולכי רגל | צילום: איתמר רותם

"הבעיה שגם אנחנו, התושבים, אדישים ועייפים, חלקנו חוששים 'פן יבולע לנו' וחלקנו פשוט כבר לא מאמינים שיכול להשתנות משהו. כשצילמנו את הכתבה ברחוב, אנשים רק חיזקו את המאבק, אך שביקשנו מהם לומר משהו ולהיחשף, רובם חששו להופיע מול המצלמה.

"אנחנו בישראל, לא ברוסיה, סוריה או איראן, זוהי חובתה של העירייה לתקן את הכבישים ולנו התושבים המשלמים מיסים כחוק יש את הזכות לבקש, להתלונן ולדרוש שיבצעו את בקשתנו ושימלאו את חובתם".

לוי-פרחי מסכמת: "אלברט אינשטיין טען שהעולם הוא מקום מסוכן לחיות בו ולא בגלל האנשים שעושים רע, אלא בגלל אלו שלא עושים דבר בעניין. לכן אני קוראת שכל תושב שרואה את עצמו נפגע ,או אכפת לו ממאבק הזה להצטרף ולחתום על העצומה. העצומה היא של תושבים שאכפת להם שמוכנים לעשות מאמץ קטון לטובתם הם עצמם.

שדרות האביב | צילום: איתמר רותם

"שלחנו כבר מכתב למבקר המדינה וביקשנו את התערבות משרד הפנים.  נשלח גם העתק לעיריית חדרה. ניסיון העבר מראה שאת העירייה לא מפחיד שום דבר, הדרך היחידה היא לפעול כקבוצה בדרכים החוקיות והחתימה של תושבי בית אליעזר על העצומה תעזור לנו לדרוש תיקון הליקויים ולעבוד כקבוצה".

תגובת העירייה: "עובדים לפי תוכניות עבודה"

מעיריית חדרה נמסר: "זו גדולתה של הדמוקרטיה, המאפשרת להביע רצונות ודרישות בכל דרך חוקית ולגיטימית. עיריית חדרה עובדת לפי תוכניות עבודה סדורות, על-פיהן יטופלו גם הליקויים המצריכים טיפול בשכונת בית אליעזר ובשכונות אחרות בעיר".

במרכז הרחוב עמוד חשמל גדול | צילום איתמר רותם