לכזה חודש "סוער" - לא ציפו מנהלי רשת מזון גדולה בחדרה. אמנם הלקוחות החדרתיים פוקדים באלפיהם מדי יום את הסניף, אך חוץ מלקוחות, היו עוד מספר גורמים מפוקפקים שהחליטו לנצל את התקופה על מנת לעקוץ את רשת המזון בעשרות אלפי שקלים, בצורה מתוחכמת במיוחד.

המקרה הראשון התרחש ב-29 לאוקטובר. אז התקשר אלמוני לטלפון האישי של הכספרית בסניף וסיפר לה שעקב הבחירות הברינקס לא עובדים ביומיים הקרובים.

קניות סופרמרקט, שאטרסטוק

ברוב רשתות המזון הגדול, בכל סוף משמרת, נאסף הכסף מהקופות והולך אל כספת מאובטחת הנמצאת בחדר מאובטח ופנימי שרק לכספרית הסניף ומנהלי הסניף יש גישה אליו. בכל יום בבוקר, מגיעים לאסוף את הפדיון היומי של הסניף, לאחר שנספר על-ידי הכספרית ונאסף לשק אטום וסגור, שני מאבטחים חמושים, לרוב קבועים, של חברת הברינקס, חברת המשנעת כסף ברכבים משוריינים.

האלמוני שהתקשר לכספרית, הצליח לשכנע אותה, בשיחה רגועה, שהוא הבעלים של רשת המזון , ומכיוון שהברינקס לא עובדים היום, הוא שולח שליח אישי מטעמו שיאסוף את הפדיון היומי שספרה אתמול.

במהלך השיחה, ציין האלמוני שהזדהה כבעל הרשת, את אנשי הנהלת הסניף בשמותיהם הפרטיים ואמר לכספרית שהכל תואם יחד איתם. הבקיאות שלו בנהלי הפעולה הקבועים של העברות הכספים בסניף והיכן נמצא בדיוק חדרה המאובטח של הכספרית, אי שם רחוק מעין הקונים במעמקי הסניף, לא עורר את חשדה. ואכן, כעבור שעה, הגיע השליח "מטעמו" של הבעלים אל חדרה של הכספרית, שנתנה לו את השק הכסף האטום ואף ליוותה אותו אל מחוץ לסניף.

"היה פה שוד!"

כשחזרה הכספרית אל תוך הסניף, ניגש אליה אחד מאנשי הניהול ושאל למעשייה מחוץ לחדרה המאובטח. היא סיפרה שכרגע ליוותה את השליח האישי של הבוס למכוניתו יחד עם הפדיון היומי. לא עברו מספר שניות וכבר התקשרו בהנהלת המקום למשטרת חדרה וזעקו "היה פה שוד! ".

עוד הסתברף כי קציני הביטחון של הסניף כעסו על העירוב המהיר של המשטרה, הם עוד ניסו להתקשר שוב ולבטל את הקריאה, אך מאוחר מדי וכעבור מספר דקות הגיעה בריצה חבורת שוטרים אל הסניף ומול הלקוחות ההמומים שלא היו מודעים לדרמה, שאלו בקול רם: "מי פה הזעיק על שוד?".

במהלך היום נחקרו כל הגורמים המעורבים ומכיוון שהכל צולם במצלמות האבטחה של הסניף, נתפס במהירות "השליח של הבעלים" אך מסתבר שהוא בסך הכל נהג מונית ששילם לו השודד המתוחכם, שאותו מעולם לא פגש, שיביא לו את השק האטום ובו הפדיון מהסופר אל מקום איסוף שקבע.  

אילוסטרציה | צילום: דוברות המשטרה

בפדיון היומי שנשדד היה מעל ל-100 אלף שקלים במזומן וממשטרת ישראל נמסר: "ככל שמתקבלת תלונה המעלה חשד לביצוע עבירה פלילית, פותחת המשטרה בחקירה במטרה להגיע לחקר האמת, מטבע הדברים איננו מפרטים אודות חקירות מתנהלות ואין בכך בכדי לאשר או להכחיש את עצם קיומן".

התמקם בזווית ושלשל כסף לכיסו

בעקבות המקרה, גם הכספרית וגם קציני הביטחון עזבו את עבודתם ומי שניצל את ההיעדרות הזמנית של כספרית בסניף היה במפתיע עובד אחר. כחלק מתפקידו, אותו עובד היה לוקח את הכסף מהקופות בסוף כל משמרת ומכניס אותו לכספת הראשית, אך בדרך לכספת הראשית, חלק מהכסף, גם עבר לכיסו הפרטי.

העובד שידע את מיקומי מצלמות האבטחה תמיד עמד בזווית, שבו לא היה ניתן לראות את מעשיו, אך יש הטוענים שעקב מקרה שוד הכספרית, הותקנה מצלמה חדשה וסודית  ולאחר תקופה שבה הגיעו חוסרים לכספרית החיצונית הזמנית של הסניף, עלו על מעשיו של אותו עובד.

אבל זה עוד לא הכל. עוד חברה שלא החזיקה מעמד לאורך זמן היא חברת הניקיון שלאחר תקופה קצרה כבר הוחלפה. זאת לאחר שהבינו בסופרמרקט, שעובדי החברה לא רק ניקו פיזית את הסניף אלא גם "ניקו" בנוסף גם מוצרי ניקיון מהמחסנים בשווי אלפי שקלים.

מרשת הסופרמרקטים בה התרחשו המקרים סירבו להגיב וציינו כי הנושא מצוי בחקירה משטרתית.