חודשיים לאחר הבחירות המוניציפליות הודיע ראש עיריית חדרה, צביקה גנדלמן, כי הצליח להרכיב קואליציה עירונית ובה 14 חברים.

מי שפעל רבות למען בחירתו של גנדלמן לראשות העירייה, ראש סיעת ש"ס בועז ביטון, מצא עצמו מחוץ לקואליציה, ופתח במתקפה חריפה על ראש העירייה: "צביקה נעץ לנו סכין בגב וסובב אותה".

בועז ביטון וצביקה גנדלמן | צילום: איתמר רותם

בקואליציה חברות סיעתו של ראש העירייה "חדרה בתנופה" עם שני מנדטים, "העיר של כולנו" בראשות ניר בן חיים, עם שלושה מנדטים, "חדרה ביתנו" בראשות רומן גישר עם שני מנדטים, "יחד למען חדרה", בראשות טל אליהו עם שני מנדטים, "זהות יהודית" בראשות מלכיאל אלבז עם שני מנדטים, "למען חדרה והשכונות", בראשות צי'קו וקנין עם מנדט אחד, "עידן חדש" בראשות טספאי אדרג'או עם מנדט אחד, "הירוקים והגמלאים" סיעתם של חדוה יחזקאלי וסדי בן דוד, עם מנדט אחד, ובסך הכל 14 מנדטים.

לתפקיד מ"מ ראש העיר מונה ניר בן חיים, הסגנים הם טל אליהו ורומן גישר, והמשנים לראש העירייה הם מלכיאל (מלכי) אלבז וחדוה יחזקאלי.

את ספסלי האופוזיציה מאיישים בקדנציה הזאת לא פחות משבעה חברי מועצה, המורכבים מסיעות "מחוברים" בראשות יניב דרי, ש"ס בראשות בועז ביטון, והליכוד בראשות גדי אריאלי.

שהותו של ביטון באופוזיציה, כאמור, אינה מובנת מאליה, משום שפעל למען גנדלמן בבחירות. לדבריו, אף קיבל הבטחה לכהן כסגן ראש העירייה.

"לאורך מערכת הבחירות רבים הזהירו אותי", אומר ביטון השבוע. "היה ברור לו שאם הוא צריך לוותר על מישהו, זה עלינו. למרות שכל השנה האחרונה הבהיר נחרצות שיהיה לו סגן דתי, הוא הפר את ההסכם הכתוב אתנו. הוא גם נפגש לפני הבחירות עם מועצת רבני ש"ס ואמר להם: תביאו שני מנדטים ותקבלו סגנות. זה חורה לנו מאוד, כי בסופו של דבר הוא יושב על כיסאו בזכות ש"ס".

בעיריית חדרה ציינו השבוע, כי נמשכים המגעים להרחיב את הקואליציה. ביטון מצדו הדף כל סיכוי שכזה מצד ש"ס, ואמר: "אין לי עוד שום אמון באדם הזה, הוא לא יקבל את התענוג הזה שניכנס לקואליציה למרות בגידתו. אני רואה את הקואליציה הזאת כאוסף אנשים שאין ביניהם שום זיקה, אלא ככאלה שכרגע רוצים להיות חלק מהעשייה הציבורית. בשעת פקודה הם לא יהססו לפעול על פי האינטרסים שלהם, וצביקה ירגיש זאת על בשרו".

בועז ביטון | צילום: פרטי, מהעמוד של בועז ביטון, שס חדרה

לדברי ביטון, גם ההצעה שניתנה לו לפני שלושה שבועות, לסגנות ברוטציה בינו לבין "זהות יהודית", לא התממשה: "לפני הבחירות צביקה נכנס למשרד שלי, דיבר פוליטיקה שעה, ניתח והתייעץ. מאז הבחירות הוא התנתק לחלוטין מכל תומכיו. שלמה המלך אמר ב'קהלת': המשיב רעה תחת טובה לא תמוש רעה מביתו, ואין לי ספק שבסופו של דבר כל כפוי טובה מקבל את עונשו מלמעלה. שצביקה יזכור, מה שלא יהיה בשנה-שנתיים הקרובות, המכה שלו תבוא".

מעיריית חדרה נמסר: "על פי הנחיית ראש העירייה, פנה צוות המשא ומתן לכל הסיעות שנבחרו, ובראשן הסיעות שהביעו בו תמיכה, במטרה לנהל אִתן משא ומתן על הצטרפותן לקואליציה העירונית. צוות המשא ומתן פנה אל סיעת ש"ס לגיבוש הסכם קואליציוני עם הסיעה, אך הדבר לא יצא לפועל, בגין סירובה של ש"ס, ככל הנראה על רקע סכסוכים בין הסיעות החרדיות, שלא הצליחו להגיע להסכמות על ישיבה משותפת בקואליציה. במהלך המשא ומתן אכן עלתה האפשרות לסגן ברוטציה, אך הסיעות החרדיות סירבו לכך. כעבור זמן הסכימו על רוטציה, אך לא הצליחו להגיע להסכמה מי יהיה ראשון בסבב. רק לאחר שראה שהסיעות החרדיות אינן מצליחות להגיע להסכמות, פנה ראש העירייה לאפשרויות אחרות להרכבת הקואליציה. ראש העירייה עדיין רואה בסיעת ש"ס שותפה בעשייה לקידום העיר, ומקווה שהתנועה תצטרף לקואליציה, מתוך אחריות לבוחריה ולעיר כולה".