זעם בקהילה האתיופית בחדרה בעקבות אירוע בו הותקף, לטענתו, בשבוע שעבר בן הקהילה על ידי שוטרי תחנת חדרה. בעקבות המקרה נפגשו בכירי העדה, בראשות חבר מועצת העיר טספאי אדרג'או, עם מפקד תחנת משטרת חדרה, יגאל בן לולו, במאמצים למנוע הפגנת מחאה רחבת היקף. אדרג'או דרש כי להבא, בכל תקרית בה מעורבים יוצאי אתיופיה, יישלח למקום שוטר בן העדה

טספאי אדרג'או. "ביום אחד ההשקעה יורדת לטמיון" | צילום: אלעד גרשגורן

הסיבה להתפתחות האירוע האלים היא תגרה שהתפתחה בין שני אחים. אמם של השניים ביקשה מבתה להזעיק משטרה, שתמנע אלימות פיזית קשה בין השניים. אלא שהאלימות רק גברה כאשר השוטרים הגיעו. האח הצעיר הובא לתחנת המשטרה, שם התבקש להגיש תלונה כנגד אחיו.

לטענת בני המשפחה, במסגרת שהייתו בתחנה וסירובו להגיש תלונה נגד אחיו, הוא הותקף ואחד השוטרים אף נגח בפניו וגרם לשבר באפו. הוא פונה לבית החולים הלל יפה, ובהיעדרו ביקשה המשטרה להאריך את מעצרו, אולם השופט שחרר את החשוד, לאור נסיבות המקרה.

לאחר מכן החלו הרוחות לסעור ברחבי העיר, ובני העדה, בתוכם פעילים חברתיים, מזהירים מפני התלקחות: "בקרב צעירי העדה יש שנאה תהומית למשטרה, והמשטרה יודעת את זה ולא עושה כלום", אמר פעיל מרכזי בעדה. "אצל הצעירים שלנו יש תיעוב וסלידה של ממש. ילדינו לא בטוחים מפני המשטרה. הם מרגישים סוג ב' רק בגלל צבע עורם".

תושב המתגורר בסמוך למשפחת הצעיר הוסיף: "אחרי ההפגנה שהיתה ב-2015 בתל אביב, שהתפתחה למהומה אלימה בה נפצעו באורח קל עשרות אזרחים ושוטרים, הוקמו כל מיני ועדות למיגור נושא הגזענות נגד העדה. אז גם נקבע כי בכל עיר שיש ריכוז של הקהילה, יהיה שוטר בן העדה שמגיע לכל אירוע כמגשר.

"כאן משום מה לא מקפידים על זה. למרות שבתחנת חדרה יש שוטרים בני הקהילה, לאירוע הזה לא הגיע השוטר הייעודי, שיכול היה למנוע את האלימות ואת עוגמת הנפש".

התושב הוסיף: "יש ארגון אנרכיסטי, שרצה מאוד לקדם איתנו הפגנה, אבל אנחנו, שזוכרים שבהפגנה של העדה ב־2015 בתל אביב, נעצרו 22 נערים, לא רצינו לסבך עוד בני עדה.

"זה בדיוק ההיפך ממה שרצינו להשיג. אבל זה שמנענו הפגנה לא אומר שנחה דעתנו ממצב הקהילה בעיר. התנהגות המשטרה פוגעת בכל הרבדים בקהילה. אנחנו חוששים שכל זה יתפוצץ למשטרה בפנים בסופו של דבר, כמו שקרה בארה"ב, מול הקהילה השחורה".

אין זו הפעם הראשונה שחדרה עולה לכותרות בהקשר שלילי מול בני הקהילה בעיר. לפני כשלוש שנים הותקף דמאס פיקאדה, תושב חדרה שהיה אז חייל בחולון ללא סיבה על ידי שני שוטרים

אדרג'או מסר: "נועדנו עם מפקד תחנת חדרה. הממשלה משקיעה כל כך הרבה כסף וביום אחד ההשקעה יורדת לטמיון. יש מסקנות שהיו צריכות להיות מיושמות כמו שוטר אתיופי באירועים של הקהילה, מצלמות שמתעדות את האירוע ליד תג השוטר. כל זה לא קורה. בינתיים המשטרה תיידע אותנו מה הוחלט במח"ש והובטח לנו כי ייצא שוטר ממוצא אתיופי לכל אירוע"

מהמשטרה נמסר: "המשטרה קיימה מפגש תקופתי של מפקד תחנת משטרת חדרה והמש"ק הסקטוריאלי בתחנה עם נכבדי ומנהיגי העדה האתיופית בעיר. מפגש זה מתקיים באופן תדיר על מנת לבחון ולקדם כל העת את שיתוף הפעולה והפרויקטים הרבים המשותפים למשטרה וליוצאי העדה, לטפל בנושאים שוטפים שעל הפרק ועוד. כמו כן, הובהר כי האירוע הנקודתי יתוחקר ברמה חיצונית ונמתין לתוצאותיו".