אסון נמנע לפני מספר ימים (ד') במזל רב, כשענף מסיבי וגדול קרס במהלך היום הסוער עקב מזג האוויר אל תוך רחוב הרימונים בבית אליעזר ובמזל לא פגע ברכבים נוסעים או בהולכי רגל. פגיעה כזו עלולה הייתה להסתיים במוות.

הקריסה הביאה לנזק לגינתו של תושב הרחוב, לירון נח, ולתשתית החשמל ברחוב, אך מסתבר, שקריסה זו היתה יכולה להימנע, כי עוד ב-7 לינואר, התריע נח בפני המוקד העירוני על הקריסה הקרובה וביקש את עזרת העירייה במניעתה.

קריסת ענף גדול ברחוב הרימונים בחדרה | צילום: לירון נח

בשבועיים האחרונים לירון נח ושכניו לא ישנו טוב. העץ הסמוך לביתם החל לחרוק. ללירון ושכניו יש ניסיון רע עם עצי הברוש. לפני כ-4 שנים אחד הענפים מהעץ נפל על גג בית פרטי של שכנתו ברחוב הרימונים 14 ב' וגרם לנזק רב לבית.

בשנה שעברה, ענפים שבורים שנפלו מהעצים הפריעו לתנועה. לפני כשבועיים, העץ הסמוך לביתו החל להשמיע רעשים של חריקה, כלומר, החל שבר באחד מענפיו הגדולים. נח לא נשאר אדיש וב-7 לינואר פנה למוקד העירוני ועדכן: "מבקש להביא לידיעתכם כי בעת משבי רוח, מעץ ברוש הנמצא סמוך לרימונים 14 יש רעשי חריקות ענפים. קיים כמובן חשש בטיחותי מהעניין", ואף צרף סרטון לפנייתו.

לאחר שישה ימים, בהם לא קרה כלום וענפי העץ המשיכו לחרוק, פנה שוב נח אל המוקד העירוני, צירף סרטון חדש וכתב: "בחוץ רוחות, אנחנו לא רוצים שיפול עלינו ענף".

הוא נענה בתגובה: "נמסר מבוריס (מנהל רובע בית אליעזר) כי כבר נתנו לך תשובה ואין אישור קק"ל לכריתה". 

נח מיד הבהיר "אני לא מבקש כריתה של כל עץ, אלא להוריד את הענף החורק, כל נזק שיהיה לנו על זה ולרכוש על אחריות מי שלא מטפל בזה. זו סכנה. והתשובה של הכריתה ישנה מאוד, יש פה ענף חורק ומסוכן, שיבואו להוריד את זה".

הענף שנפל ב2015 וגרם נזק לבית | צילום: אמנון גבעולי

פנינו אל קק"ל בשתי שאלות - האם בכלל צריך אישור לכריתת ענף, גם אם הוא גדול, מתוך עץ ברוש? והאם פנו אליכם מעיריית חדרה או מי מטעמה (כמו מנהלת בית אליעזר או גוף סמך אחר) לגבי בקשה לאישור לכרות את הענף?

מקק"ל נמסר בתגובה: "בינואר 2018 - לפני שנה, התקבלה בקשה לכריתת שני עצי ברוש ברחוב הרימונים בחדרה. הבקשה נדחתה על ידי פקיד היערות, אך הומלץ על גיזום ענפים ע"פ נהלי הגיזום וע"י גוזם מוסמך, פעולה שאינה מחייבת רישיון. לקק"ל לא הוגש כל ערר בדבר ההחלטה או בקשה מחודשת". 

תשובת קק"ל אינה תואמת להסבר של המוקד העירוני - מדוע לא מטפלים בענף החורק. קק"ל אף טוענים שהמליצו לעיריית חדרה לגזום את הענפים. כאמור, נח הדגיש בפני המוקד העירוני שאיננו מבקש לכרות עתה את העץ, אלא רק את הענף החורק המסוכן.

לירון, הוסיף השבוע:  "ביום רביעי האחרון נכנסתי הביתה. פתאום אני שומע בום גדול. בהתחלה חשבתי שאולי מדובר ברעם, אבל אז השכנה התקשרה, יצאתי לרחוב וראיתי את הענף הענק שחרק, שוכב על מרכז הכביש וגם על הגינה שלי.

הפנייה למוקד העירוני בחדרה ב-7 בינואר | צילום: מסך

"הוא גרם נזק ושבר לי חלק מהגדר. שכנתי סיפרה שרגע לפני עבר במקום רוכב אופניים, ודקה לאחר הנפילה, הגיע אדם מבוגר שנאלץ לחצות למדרכה השנייה כי הענף חסם את דרכו. רחוב זה משמש למעבר של חלק מתלמידי חטיבת הביניים תיכון חדרה בית אליעזר וכמובן גם רכבים ועם הענף היה נופל עליהם, היה יכול להתרחש אסון שייגמר במוות.

"התקשרנו לעירייה ותוך שתי דקות כבר הגיע הטרקטור לפנות את הענף העבה והגדול שחסם את הכביש ובזה "פתרה" עצמה מן הבעיה. הלכלוך הרב והנזק לרכוש נשאר. אין תאורה והאזור בעלטה ברחוב. חלק מהעמוד חשמל גם נפגע ודיווחתי גם לחברת החשמל. הגזע שנפל היווה סכנת חיים ומחדל. במשך יותר משנה התכתבתי עם הרשות המקומית ועם קק"ל בבקשה להסיר את העץ או לפחות לבצע גיזום.

"איזו 'הגנה' יש אם חלילה מישהו היה מת או נכה לכל חייו בגלל העץ וההזנחה, אם היה נופל על בן-אדם או על רכב? ועל הנזק לרכוש הם לא חושבים להציע פיצוי או בכלל לשאול מה בדיוק קרה?" .

מעיריית חדרה נמסר: " הנושא הועבר לבדיקתו של מנכ"ל העירייה".