שקרים והעלמות: בביקורת של משרד מע"מ, הגיעו המבקרים לעוסק כבן 40 מאזור חדרה המבצע הובלות פרטיות בכל רחבי הארץ. העוסק, שהיה רשום במרשמי מע"מ כ"עוסק פטור", דבק בהצהרותיו בעקביות לאורך השנים והצהיר  על מחזור הנמוך ב-10% מסף הפטור. אלא שבמהלך עיבוד כלל נתוניו, מהם ניתן להתחקות ביתר דיוק אחר היקף עסקאותיו, התגלתה כבר בראשיתה של החקירה תמונה שונה לחלוטין.

צילום: ארכיון

העוסק העלים באופן שיטתי לאורך השנים הכנסות בסך של יותר מ-900 אלף ש"ח וכמובן לא שילם את המס בו הוא חב .לאחר שלא הצליח במהלך החקירה לאתר את כלל הקבלות על הכנסות שקיבל מלקוחותיו, שהוצגו בפניו, על ידי אנשי מע"מ, הודה חלקית בביצוע העבירות. העוסק החשוד הובא בסיוע יחידת החקירות ת"א בפני בית המשפט השלום בת"א (27368-11-18) ובמסגרת הדיון, נעצר ושוחרר בערובה וכן הוצא צו לעיכוב יציאתו מן הארץ. 

שיפץ ו"ניקה"

עובדי מע"מ התפרסו בכל הארץ במבצע ארצי שהתמקד הפעם בענף ההובלות. במסגרת המבצע בוצעו ביקורות בקרב 253 עוסקים מתחום ההובלות, והתגלו ממצאים ראשוניים ב-98 תיקים בהיקף של קרן המס בסך - 18,384,567 ש"ח המהווים העלמת הכנסות בסכום של 108,144,512 ש"ח. מדובר בענף בו רשומים כ-24 אלף עוסקים הכולל את הובלת כל סוגי המטענים בדרכים. לכל העוסקים שבוקרו במהלך המבצע יערכו שומות בהתאם לממצאים, אשר יביאו לגידול בהכנסות ממע"מ.

במהלך הביקורת שנערכה על ידי עובדי משרד מע"מ חדרה נמצא שמוביל מבאקה אל גרביה, ניכה תשומות בסכום של עשרות אלפי שקלים, עבור שיפוץ משרד, רכישת ציוד משרדי, הוצאות חשמל ושיפוץ מקלחת הורים. במהלך הביקורת התבקש העוסק להציג בפני מבקרי מע"מ את המשרד המשופץ והסתבר שהמשרד היחיד העומד לרשותו הוא המשאית שבבעלותו. נהג המשאית הוזמן לחקירה ולהמשך טיפול במחלקת הביקורת במע"מ חדרה. עובדי מע"מ חדרה, הגיעו גם לעוסק מאום אל פאחם, המוביל פסולת עופות. בביקורת עלה כי בספרי העסק שלו נכללו חשבוניות מס פיקטיביות, בגין סולר בסכום של מאות אלפי שקלים. העוסק זומן להמשך טיפול.

במקביל למבצע הביקורת נעשתה גם פעילות אכיפה וגבייה  כנגד חייבים, במגוון רחב של עסקים בתחומים שונים ברחבי הארץ, על ידי יחידת ההוצאה לפועל של רשות המסים, יחידות מע"מ ובשיתוף משטרת ישראל. במסגרת מבצע זה נגבו 115,831,409 ₪ מ-1,372 עוסקים חייבים.  כמו כן,  עוקלו 63 רכבים וכן נערכו 105 בדיקות בסיסיות בעסקים שונים מתוכם עלו ממצאים ב-4 מקרים שהועברו להמשך טיפול.

במסגרת פעילות האכיפה נגד חייבי מס להם חובות גבוהים והניסיונות לאתר רכב לצורכי עיקול, כשלו, בוצעה פנייה מרוכזת לחברות הביטוח השונות בניסיון להתחקות אחר הרכבים בגינם החייבים משלמים את כספי הביטוח, פעילות זו הניבה איתור של 94 כלי רכב, המהווים פוטנציאל לביצוע עיקול. במהלך פעילות גבייה ואכיפה באזור טבריה התקיימה פעילות של הוצאה לפועל לילית, בעקבות מידע שהתקבל במשרדי מע"מ אשדוד, במהלכה נתפס ועוקל רכב של חייב שביטוח הרכב היה על שמו, אולם הרכב עצמו היה רשום על שם בן משפחה.  

לצד כל אלו, נערך מבצע אכיפת עיקולי צד ג', תוך שיתוף פעולה בין עובדי גבייה ואכיפה, ביקורת חשבונות ועובדי ההוצאה לפועל, על מנת לטפל באופן ממוקד בעיקולי צד ג' שהוטלו על ידי המשרדים ולא נענו או נענו בשלילה. במהלך המבצע  פקדו עובדי מע"מ את העסקים במטרה לבדוק את כרטסת הנהלת החשבונות ועל מנת לברר מדוע לא העבירו את הכספים בהתאם לצווי העיקול שקיבלו. במסגרת פעילות זו של אכיפת עיקולי צד ג' נגבו 2,640,3545 ש"ח מ- 42 עוסקים.